finansowanie

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
Operacja mająca na celu wdrażanie Lokalnej Strategii Rozwoju Stowarzyszenia „Razem dla Radomki” w tym realizacji działań Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” – działanie 19 „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Planowany wynik operacji: osiągnięcie zaplanowanych z Lokalnej Strategii Rozwoju „Razem dla Radomki” na lata 2016-2023 wskaźników w zakresie rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność.

logo razem dla radomki
atrakcje regionuAtrakcje regionu
ATRAKCJE REGIONUMorze Domaniowskie
Muzeum im. W. Gombrowicza
więcej >
nasze inicjatywyNasze inicjatywy
NASZE INICJATYWYJarmark Ludowy w Bieniędzicach
Dni Kolbergowskie
więcej >
PROJEKTY LGDProjekty LGD
PROJEKTY LGDPMMT
Zderzenie pokoleń
więcej >
PROJEKTY LGDProdukty Tradycyjne
PRODUKTY TRADYCYJNEPapryka Przytycka
Salceson Wizytowy
więcej >
ankieta
centrum aktywności lokalnej
nasze wydawnictwa

Stowarzyszenie
Lokalna Grupa Działania
„Razem dla Radomki”
tel/fax: (48) 38 58 996
tel. kom.: +48 572 361 068 zarzad@razemdlaradomki.pl

Zapisz się do newslettera

Kapela Jana Wochniaka z Wieniawy

Kapela Jana Wochniaka z Wieniawy

Kapela, którą tworzą Jan Wochniak, Michał Kapturski i Aleksander Krupa, występuje w tym składzie od 2006 r. Muzycy pochodzą ze Starych Żdżar, Kiełbowa Nowego oraz z Jedlanki. W swoim repertuarze mają, jak sami twierdzą, ponad 200 melodii ludowych. Wśród nich najczęściej grane są różne oberki, polki, mazurki. Kapela zdobyła na różnych przeglądach i festiwalach kilkanaście nagród i wyróżnień. Najważniejsze z nich to nagroda dla najlepszego zespołu „Baszta” w 2006 r. w Kazimierzu Dolnym oraz I miejsce w 2014 r., I miejsce w Przysusze podczas „Dni Kolbergowskich” w 2014, 2016 i 2017 r. oraz dwukrotnie zdobyte „Złote Basy” w Maciejowicach. Kapela grywa także na różnych uroczystościach weselnych, poprawinowych i okazjonalnych.

Jan Wochniak kierownik zespołu, swoje muzykowanie, jak opowiada, rozpoczął w wieku 14 lat. Nauczył się grać na barabanie od muzyków, którzy przychodzili do jego sąsiadów, a dwa lata później zagrał na pierwszej zabawie w Sokolnikach. Jak twierdzą znawcy tej muzyki, jest on jednym z najlepszych bębnistów w Polsce. Obecnie najczęściej gra na bębenku obręczowym. Jest też cenionym wytwórcą tych instrumentów, na których gra wielu współczesnych muzyków z wiejskich kapel i młodych zespołów zajmujących się muzyka tradycyjną. Prowadzi warsztaty muzyczne, w tym warsztaty gry na bębenku. Jest także bardzo dobrym tancerzem. W 1999 r. na Ogólnopolskich Konkursie Tradycyjnego Tańca Ludowego w Rzeszowie wytańczył „Taneczny Krąg”.

Pan Jan lubi wspominać wcześniejsze prawdziwe wiejskie wesela, a zwłaszcza grę z niewidomym harmonistą Stanisławem Stępniakiem, prawdziwym wirtuozem. „Przypominam sobie wesele we Rdzowie u Kędzierskich. Nad ranem, kiedy to wszyscy jeszcze odsypiali wesele, przyjechał muzyk Piotr Gaca, który szukał Stępniaka, mówiąc że udowodni mu, że jest lepszym grajkiem. Obudzono Stępniaka, przyniesiono mu ze studni wiadro wody do umycia. Po opłukaniu twarzy Stępniak wziął swoją harmonię i zaczął grać. Jak to usłyszał Gaca, to szybko zwinął swoje skrzypce i prędko odjechał. Taki to był wielki muzyk ze Stępniaka”.

Kapelę tworzą:

  • Jan Wochniak – bęben,
  • Aleksander Krupa – harmonia trzyrzędowa polska,
  • Michał Kapturski – skrzypce

Partnerskie Mazowieckie LGD

Ważne linki:

program leader
rural

więcej: polecane strony

kalendarz 2024
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki Facebook
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki YouTube
NASZE STRONY
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki
W dolinie Radomki
Innowacyjna Radomka
Panoramy
E-Akademia
Papryka Przytycka
Mazowiecka Sieć
Skip to content