NASZE STRONY
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki
W dolinie Radomki
Innowacyjna Radomka
Panoramy
E-Akademia
Papryka Przytycka
Mazowiecka Sieć
Czcionka:A- A A+
pl
en  
 
german  
 

ankieta
centrum akrtywnosci lokalnej
Ankieta on-going
wydawnictwa

radomka Liczba odwiedzin: 11633714


Stowarzyszenie
Lokalna Grupa Działania
"Razem dla Radomki"

tel/fax: (48) 38 58 996
tel. kom.: +48 572 361 068 zarzad@razemdlaradomki.pl

Newsletter:

Relacja z Jarmarku Ludowego.


Po folkowemu we Wrzosie.
Relacja z Jarmarku Ludowego.

Jak ważną rolę w życiu mieszkańców obszarów wiejskich odgrywa dziedzictwo kulturowe i tradycja "naszych małych ojczyzn" mogliśmy przekonać się w ubiegły piątek - 25 listopada 2011 r. we Wrzosie, gdzie odbyła się pierwsza edycja imprezy pod nazwą "Jarmark Ludowy". Wydarzenie zorganizowane przez Stowarzyszenie "Razem dla Radomki" we współpracy ze Stowarzyszeniem "Wrzosowisko" oraz Publiczną Szkołą Podstawową z Wrzosu miało na celu popularyzację kultury ludowej we wszystkich jej przejawach i zgromadziło licznie zebraną publiczność, która oglądając występy artystyczne, mogła poczuć klimat i atmosferę zabawy sprzed wielu lat.

Zespół wolanianki Jarmark Ludowy - Wystawa rękodzieła Zakrzewiaki z Zakrzewa

Jako pierwszy na scenie zaprezentował się zespół ludowy działający przy Publicznej Szkole Podstawowej we Wrzosie. Po nim wystąpiły zespoły młodzieżowe z obszaru działania LGD "Razem dla Radomki": Zakrzewiaki z Zakrzewa, Plejada z Przytyka oraz Wolanianki z Wolanowa, które już niejednokrotnie były uczestnikami przeglądów i wydarzeń związanych z muzyką ludową. Wszyscy artyści urzekli zebraną publiczność profesjonalną choreografią i wysokim poziomem artystycznym przygotowanych występów. Na uwagę zasługuję zaangażowanie oraz fascynacja kulturą przodków, ich zwyczajami, tańcem i pieśnią które widoczne były podczas zaprezentowanych repertuarów scenicznych. Warto nadmienić że zespoły ludowe z Zakrzewa, Wolanowa i Przytyka w 2011 roku realizowały projekty edukacyjne, które otrzymały wsparcie finansowe na zakup strojów ludowych w ramach naborów wniosków przeprowadzonych przez nasze Stowarzyszenie dla działania "Małe Projekty" Oś 4 Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Zakrzewiaki z Zakrzewa Zabawa przy muzyce kapeli braci tarnowskich Zespół mirowianki
ZJarmark ludowy we Wrzosie Jarmark ludowy we Wrzosie Jarmark ludowy we Wrzosie

Po występach dziecięcych i młodzieżowych kapel zaprezentowały się zespoły które od wielu lat z licznymi sukcesami występują na koncertach związanych z muzyką ludową. Zespół "Mirowianki" z Mirowa - wielokrotny laureat przeglądów ludowych, zdobywca I miejsca w kategorii Zespołów Śpiewaczych na 51 Dniach Kolbergowskich zaprezentował stare ludowe piosenki. Na zakończenie na scenie pojawiła się Kapela Braci Tarnowskich z Domaniowa, jedna z najbardziej docenianych kapel ludowych, określana mianem twórców i mistrzów teatru weselnego - zwyczajowych spektakli odbywających się na weselach. Wykonane przez Tarnowskich oberki, polki i tanga - poderwały wszystkich zebranych uczestników do wspólnej zabawy i tańca.

Imprezie towarzyszyła wystawa prac twórców ludowych. Mogliśmy obejrzeć rzeźby i wyroby rękodzielnicze przygotowane przez Barbarę i Zdzisława Bałtowskich z Przysuchy, obrazy nurtu malarstwa naiwnego Danuty i Zbigniewa Glik z Oblasu, jak również wyroby hafciarskie, plecionkarskie i rękodzielnicze twórców ze Stowarzyszenia "Wrzosowisko". Na stoisku "Razem dla Radomki" wszyscy zainteresowani mogli porozmawiać na temat działań podejmowanych przez Stowarzyszenie a także zapoznać się z wydawnictwami promocyjnymi, obejrzeć filmy i panoramy sferyczne poświęcone najpiękniejszym zakątkom naszych gmin.

ZJarmark ludowy we Wrzosie Jarmark ludowy we Wrzosie Jarmark ludowy we Wrzosie
ZJarmark ludowy we Wrzosie Jarmark ludowy we Wrzosie Jarmark ludowy we Wrzosie

Dziękujemy wszystkim zespołom, twórcom ludowym oraz osobom zaangażowanym w organizację "Jarmarku Ludowego" - wydarzenia które pokazuje jak ważną rolę odgrywa pielęgnacja i popularyzacja kultury ludowej.

plakat jarmark ludowy

PLAKAT promujący Jarmark Ludowy we Wrzosie - format pdf
(format: pdf, rozmiar pliku: 4,37 MB)

sieć
szlak stefana szyllera


więcej: Partnerskie Mazowsze LGDenrd
ksow

więcej: polecane strony


LEADER

NASZE GMINY:

gmina jedlinsk gmina przysucha gmina przytyk gmina wieniawa gmina wolanów gmina zakrzew

Partnerzy / Partners LGD

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".
Strona internetowa Stowarzyszenia LGD "Razem dla Radomki" współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji”; w ramach działania "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.