finansowanie

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
Operacja mająca na celu wdrażanie Lokalnej Strategii Rozwoju Stowarzyszenia „Razem dla Radomki” w tym realizacji działań Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” – działanie 19 „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Planowany wynik operacji: osiągnięcie zaplanowanych z Lokalnej Strategii Rozwoju „Razem dla Radomki” na lata 2016-2023 wskaźników w zakresie rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność.

logo razem dla radomki
atrakcje regionuAtrakcje regionu
ATRAKCJE REGIONUMorze Domaniowskie
Muzeum im. W. Gombrowicza
więcej >
nasze inicjatywyNasze inicjatywy
NASZE INICJATYWYJarmark Ludowy w Bieniędzicach
Dni Kolbergowskie
więcej >
PROJEKTY LGDProjekty LGD
PROJEKTY LGDPMMT
Zderzenie pokoleń
więcej >
PROJEKTY LGDProdukty Tradycyjne
PRODUKTY TRADYCYJNEPapryka Przytycka
Salceson Wizytowy
więcej >
ankieta
centrum aktywności lokalnej
nasze wydawnictwa

Stowarzyszenie
Lokalna Grupa Działania
„Razem dla Radomki”
tel/fax: (48) 38 58 996
tel. kom.: +48 572 361 068 zarzad@razemdlaradomki.pl

Zapisz się do newslettera

Jarmark Ludowy w Bierwcach

Jarmark Ludowy w Bierwcach Jarmark Ludowy w Bierwcach po raz kolejny pokazał, jak ważne jest kultywowanie tradycji ludowych i ich promocja wśród mieszkańców obszarów wiejskich.

Zorganizowany w ostatnią niedzielę Jarmark Ludowy w Bierwcach po raz kolejny pokazał, jak ważne jest kultywowanie tradycji ludowych i ich promocja wśród mieszkańców obszarów wiejskich. Mimo deszczowej aury licznie zebrania publiczność do późnych godzin wieczornych bawiła się przy dźwiękach kapel ludowych i zespołów śpiewaczych. Druga edycja tego wydarzenia została przygotowana przez Stowarzyszenie Lokalną Grupę Działania „Razem dla Radomki”, we współpracy z Stowarzyszeniem Rozwoju Wsi Bierwce i okolic oraz Wójtem Gminy Jedlińsk – uzyskując dofinansowanie ze środków Unii Europejskich z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 r.

Jarmark Ludowy jest wydarzeniem organizowanym przez nasze Stowarzyszenie, które ma na celu promocję folkloru i dziedzictwa ludowego naszych małych ojczyzn. Ideą imprezy jest organizacja wydarzenia w małych miejscowościach położonych na obszarach wiejskich; aktywizacja mieszkańców, kół gospodyń wiejskich i organizacji pozarządowych do wspólnego inicjowania i kreowania wydarzeń kulturalnych. Naszej idei nie jest obca też chęć przypomnienia o minionym już, ale pięknym zwyczaju polskiej wsi, którym były wiejskie zabawy ludowe, na który kapele grały huczne mazurki, oberki podczas których spotykali się wszyscy mieszkańcy wsi.

Nie inaczej było również w Bierwcach, gdzie oprócz występu zespołów i kapel ludowych mogliśmy spróbować wielu przepysznych potraw przygotowanych z produktów tradycyjnych i lokalnych przez Panie ze Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Wsi Bierwce i Okolic. Na stołach podano wiele dań w tym m.in. dżem z papryki, smalec, kiełbasę z grochem, leczo, krokiety, pierogi, przepyszne ciasta, wyroby wędliniarskie. Serwowany był również przepyszny naturalny mętny sok jabłkowy – Smaczek z Doliny Radomki. Swoje prace zaprezentowały Panie ze Stowarzyszenia Wrzosowisko oraz twórcy ludowi z terenu gminy Jedlińsk.

Licznie zebranych gości powitała Ewa Ofiara – Wiceprzewodnicząca Rady Gminy Jedlińsk, a zarazem Sekretarz Stowarzyszenia „Razem dla Radomki”, po której głos zabrali Wójt Gminy Jedlińsk – Wojciech Walczak, którzy podkreślili ogromne wartość którą prezentuje dziedzictwo kulturowe naszych „małych ojczyzn”. Impreza rozpoczęła się od występu dziecięcego zespołu ludowego „Zakrzewiaki” z Zakrzewa, po którym wystąpił młodzieżowy zespół „Wolanianki z Wolanowa”. Obydwa te zespoły pomimo młodego wieku swoich tancerzy posiadają już bardzo duże doświadczenie sceniczne i liczne koncerty zagrane przed publicznością na terenie całego kraju. Pieśni w wykonaniu Zespołu Śpiewaczy z Bieniędzic poprzedziły koncerty kapel ludowych. Zaprezentowała się Kapela Jana Wochniaka z Wieniawy, Tomasza Stachury z Grabowskiej Woli, Krzysztofa Rokicińskiego z Siekluk które przygrywały huczne oberki i mazurki – podrywając zebraną publiczność do tańca. W konkursie tańca ludowego bezkonkurencyjny okazał się Pan Jan Wochniak. Zwieńczeniem imprezy była wspólna biesiada przy ognisku połączona z występami kapel ludowych.

Partnerskie Mazowieckie LGD

Ważne linki:

program leader
rural

więcej: polecane strony

kalendarz 2024
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki Facebook
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki YouTube
NASZE STRONY
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki
W dolinie Radomki
Innowacyjna Radomka
Panoramy
E-Akademia
Papryka Przytycka
Mazowiecka Sieć
Skip to content