NASZE STRONY
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki
W dolinie Radomki
Innowacyjna Radomka
Panoramy
E-Akademia
Papryka Przytycka
Mazowiecka Sieć
Czcionka:A- A A+
pl
en  
 
german  
 

ankieta
centrum akrtywnosci lokalnej
Ankieta on-going
wydawnictwa

radomka Liczba odwiedzin: 11633811


Stowarzyszenie
Lokalna Grupa Działania
"Razem dla Radomki"

tel/fax: (48) 38 58 996
tel. kom.: +48 572 361 068 zarzad@razemdlaradomki.pl

Newsletter:

Jarmark Ludowy w Bierwcach

Jarmark Ludowy Jarmark Ludowy w Bierwcach po raz kolejny pokazał, jak ważne jest kultywowanie tradycji ludowych i ich promocja wśród mieszkańców obszarów wiejskich.

Zorganizowany w ostatnią niedzielę Jarmark Ludowy w Bierwcach po raz kolejny pokazał, jak ważne jest kultywowanie tradycji ludowych i ich promocja wśród mieszkańców obszarów wiejskich. Mimo deszczowej aury licznie zebrania publiczność do późnych godzin wieczornych bawiła się przy dźwiękach kapel ludowych i zespołów śpiewaczych. Druga edycja tego wydarzenia została przygotowana przez Stowarzyszenie Lokalną Grupę Działania "Razem dla Radomki", we współpracy z Stowarzyszeniem Rozwoju Wsi Bierwce i okolic oraz Wójtem Gminy Jedlińsk - uzyskując dofinansowanie ze środków Unii Europejskich z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 r.

Jarmark Ludowy jest wydarzeniem organizowanym przez nasze Stowarzyszenie, które ma na celu promocję folkloru i dziedzictwa ludowego naszych małych ojczyzn. Ideą imprezy jest organizacja wydarzenia w małych miejscowościach położonych na obszarach wiejskich; aktywizacja mieszkańców, kół gospodyń wiejskich i organizacji pozarządowych do wspólnego inicjowania i kreowania wydarzeń kulturalnych. Naszej idei nie jest obca też chęć przypomnienia o minionym już, ale pięknym zwyczaju polskiej wsi, którym były wiejskie zabawy ludowe, na który kapele grały huczne mazurki, oberki podczas których spotykali się wszyscy mieszkańcy wsi.

Nie inaczej było również w Bierwcach, gdzie oprócz występu zespołów i kapel ludowych mogliśmy spróbować wielu przepysznych potraw przygotowanych z produktów tradycyjnych i lokalnych przez Panie ze Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Wsi Bierwce i Okolic. Na stołach podano wiele dań w tym m.in. dżem z papryki, smalec, kiełbasę z grochem, leczo, krokiety, pierogi, przepyszne ciasta, wyroby wędliniarskie. Serwowany był również przepyszny naturalny mętny sok jabłkowy - Smaczek z Doliny Radomki. Swoje prace zaprezentowały Panie ze Stowarzyszenia Wrzosowisko oraz twórcy ludowi z terenu gminy Jedlińsk.

Licznie zebranych gości powitała Ewa Ofiara - Wiceprzewodnicząca Rady Gminy Jedlińsk, a zarazem Sekretarz Stowarzyszenia "Razem dla Radomki", po której głos zabrali Wójt Gminy Jedlińsk - Wojciech Walczak, którzy podkreślili ogromne wartość którą prezentuje dziedzictwo kulturowe naszych "małych ojczyzn". Impreza rozpoczęła się od występu dziecięcego zespołu ludowego "Zakrzewiaki" z Zakrzewa, po którym wystąpił młodzieżowy zespół "Wolanianki z Wolanowa". Obydwa te zespoły pomimo młodego wieku swoich tancerzy posiadają już bardzo duże doświadczenie sceniczne i liczne koncerty zagrane przed publicznością na terenie całego kraju. Pieśni w wykonaniu Zespołu Śpiewaczy z Bieniędzic poprzedziły koncerty kapel ludowych. Zaprezentowała się Kapela Jana Wochniaka z Wieniawy, Tomasza Stachury z Grabowskiej Woli, Krzysztofa Rokicińskiego z Siekluk które przygrywały huczne oberki i mazurki - podrywając zebraną publiczność do tańca. W konkursie tańca ludowego bezkonkurencyjny okazał się Pan Jan Wochniak. Zwieńczeniem imprezy była wspólna biesiada przy ognisku połączona z występami kapel ludowych.

Jarmark Ludowy w Bierwcach Jarmark Ludowy w Bierwcach Jarmark Ludowy w Bierwcach
Jarmark Ludowy w Bierwcach Jarmark Ludowy w Bierwcach Jarmark Ludowy w Bierwcach - Zespół Wolanianki
Jarmark Ludowy w Bierwcach - Zespół Wolanianki Jarmark Ludowy w Bierwcach - Zespół Wolanianki Jarmark Ludowy w Bierwcach - Kapela Jana Wochniaka z Wieniawy
Jarmark Ludowy w Bierwcach - Kapela Tomasza Stachury z Grabowskiej Woli Jarmark Ludowy w Bierwcach - Kapela Krzysztofa Rokicińskeigo z Siekluk Jarmark Ludowy w Bierwcach
sieć
szlak stefana szyllera


więcej: Partnerskie Mazowsze LGDenrd
ksow

więcej: polecane strony


LEADER

NASZE GMINY:

gmina jedlinsk gmina przysucha gmina przytyk gmina wieniawa gmina wolanów gmina zakrzew

Partnerzy / Partners LGD

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".
Strona internetowa Stowarzyszenia LGD "Razem dla Radomki" współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji”; w ramach działania "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.