Muzeum im. W. Gombrowicza
Dni Kolbergowskie
Zderzenie pokoleń
Salceson Wizytowy
Gołąbki głupie
Gołąbki głupie
„Gołąbki głupie – gołąbki ziemniaczane, potrawa ta była i jest przygotowywana przez gospodynie na obszarze obecnego powiatu przysuskiego. W rodzinach członkiń Koła zanana jest jako „gołąbki głupie” lub ziemniaczane. Gołąbki mają owalny kształt i są wielkości 10 – 12cm.. W smaku są bardzo delikatne, maślane, można by powiedzieć, że puszyste, jednocześnie użyte przyprawy nadają im wyrazistość. Przypominają delikatne pyzy ziemniaczane, a ponieważ duszą się w sosie mają jeszcze delikatniejszą strukturę. Przede wszystkim gołąbki te były potrawą rolników, przyrządzaną najczęściej w okresie jesienno – zimowym. Wynikało to z najlepszej w tym czasie jakości produktów niezbędnych do ich wykonania. Obecnie „gołąbki głupie” są bardzo popularne i chętnie przyrządzane w Janikowie i okolicy.
Przygotowanie gołąbków najlepiej zacząć od sparzenia kapusty, celem oddzielenia poszczególnych liści. Po sparzeniu, aby liście lepiej się zwijały ścinamy z nich zgrubienia. Pamiętajmy o odłożeniu około 8 liści kapusty, które potem wykorzystamy do gotowania. Kolejnym krokiem jest przygotowanie ziemniaków. Obrane, ścieramy na tarce o drobnych oczkach. Dalej możemy postępować w dwojaki sposób. Pierwszy to: do nieodciśniętej masy dodajemy jajka i mąkę i dokładnie mieszamy. Drugi sposób to podzielenie masy na dwie części, z których pierwszą odcedzamy i łączymy z masą nieodcedzoną, dodając skrobię, która powstała przy odcedzaniu pierwszej masy. W tej metodzie nie dodaje się mąki ani jajek, ale można za to dodać np. podsmażone wcześniej mięso z łopatki. Masę przyprawiamy wg uznania solą i pieprzem.
Następnie na spód dużego garnka układamy liście kapusty, oraz wrzucamy liście laurowe i ziele angielskie. Teraz najtrudniejsze zadanie, a mianowicie nadziewanie liści. Farsz jest tu inny niż na wszystkie nam znane gołąbki z ryżem, bardziej luźny, więc zawijanie trudniejsze. Ale technika jest taka sama. Bierzemy wcześniej przygotowane liście, układamy na wgłębieniu dłoni i wkładamy do nich farsz, dość dobrze go wypełniając., pozostawiając jednocześnie tyle miejsca, by swobodnie zawinąć brzegi i następnie liść. Gołąbki układamy ściśle w garnku, tworząc warstwy, aż do wyrobienia masy.
Na wierzch gołąbków układamy liście kapusty, przykrywamy i dusimy 2 do 2,5 godziny. W zależności od masy którą przygotowaliśmy gołąbki możemy podać: w pierwszym przypadku z sosem śmietanowym. Na 20 minut przed końcem gotowania roztrzepaną śmietanę wlewamy do garnka pozwalając, aby „głupie” dusiły się jeszcze w tym sosie. W przypadku drugiej masy sprawa jest łatwiejsza, bo sos wytworzy się nam podczas gotowania. Z powodu skrobi z nieodcedzonych ziemniaków będzie on wystarczająco gęsty i nie potrzebuje zaprawiania. „Gołąbki głupie” nagrodzone zostały Laurem Lokalnej Grupy Działania „Razem dla Radomki”.
Koło Gospodyń Wiejskich „Zakręcone Babki” działające przy Kółku Rolniczym Janików, Janików, ul. Krótka 1, 26-400 Przysucha