finansowanie

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
Operacja mająca na celu wdrażanie Lokalnej Strategii Rozwoju Stowarzyszenia „Razem dla Radomki” w tym realizacji działań Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” – działanie 19 „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Planowany wynik operacji: osiągnięcie zaplanowanych z Lokalnej Strategii Rozwoju „Razem dla Radomki” na lata 2016-2023 wskaźników w zakresie rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność.

logo razem dla radomki
atrakcje regionuAtrakcje regionu
ATRAKCJE REGIONUMorze Domaniowskie
Muzeum im. W. Gombrowicza
więcej >
nasze inicjatywyNasze inicjatywy
NASZE INICJATYWYJarmark Ludowy w Bieniędzicach
Dni Kolbergowskie
więcej >
PROJEKTY LGDProjekty LGD
PROJEKTY LGDPMMT
Zderzenie pokoleń
więcej >
PROJEKTY LGDProdukty Tradycyjne
PRODUKTY TRADYCYJNEPapryka Przytycka
Salceson Wizytowy
więcej >
ankieta
centrum aktywności lokalnej
nasze wydawnictwa

Stowarzyszenie
Lokalna Grupa Działania
„Razem dla Radomki”
tel/fax: (48) 38 58 996
tel. kom.: +48 572 361 068 zarzad@razemdlaradomki.pl

Zapisz się do newslettera

Eko nawyki – dobre praktyki w Dolinie Radomki.

Eko nawyki – dobre praktyki w Dolinie Radomki – Aktualności

Kolejny projekt dofinansowany został w obszarze „Ekologia i ochrona zwierząt oraz ochrona dziedzictwa przyrodniczego” zadanie: Działania edukacyjne i informacyjne w zakresie gospodarki odpadami ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień związanych z wdrażaniem gospodarki o obiegu zamkniętym, dofinansowany kwotą 20 000,00 zł. Całkowita wartość projektu 24 880,00 zł..

Projekt realizowany będzie w okresie od czerwca do grudnia 2022, w ramach projektu Stowarzyszenie „Razem dla Radomki” wspólnie z partnerem projektu Stowarzyszeniem Aktywności Obywatelskiej „Radomka” zamierza realizować inicjatywę zmierzającą do edukowania mieszkańców Doliny Radomki na temat ochrony środowiska w zakresie zapobiegania powstawaniu odpadów oraz gospodarki o obiegu zamkniętym w tym idei Less Waste i Zero Waste.

Wielu z nas postrzega odpady jako problem, który rozwiązujemy po wyrzuceniu „śmieci” do worka lub pojemnika. Jednak to, do jakiego koloru worka lub pojemnika je wyrzucimy, decyduje o ich dalszym losie, a tym samym o sukcesie całej gospodarki odpadami. A to jeden z kluczowych sektorów dla współczesnej cywilizacji i jakości naszego życia. Skala, na jaką wytwarzamy odpady oraz wynikające z tego globalne zagrożenia, sprawiły, że konieczne stało się gospodarowanie odpadami oraz zawartymi w nich surowcami. To jedyny sposób na poradzenie sobie z wywoływanym przez odpady zagrożeniem dla środowiska naturalnego, klimatu i przyszłości następnych pokoleń.

PIERWSZYM DZIAŁANIEM  EDUKACYJNO-INFORMACYJNYM BYŁO OPRACOWANIE, WYDRUKOWANIE I ROZPROPAGOWANIE 1 000 SZT. ULOTEK DOTYCZĄCYCH MAŁOODPADOWEGO STYLU ŻYCIA.

Zawarte w nich zostały m.in. informacje dotyczące małoodpadowego stylu życia, naszego wpływu na ilość wytwarzanych odpadów, oszczędzania wody, nie marnowania żywności, czyli idei lees waste i zero waste. Ulotki zostały rozpropagowane na obszarze Doliny Radomki tj. w gminach Jedlińsk, Wolanów, Zakrzew, Wieniawa, Przytyk, oraz w Gminie i Mieście Przysucha.

KOLEJNYM DZIAŁANIEM BYŁO ZAKUPIENIE I ROZPROPAGOWANIE GADŻETÓW REKLAMOWYCH W POSTACI BUTELEK BPA FREE, CZYLI WYPRODUKOWANYCH BEZ SZKODLIWEGO ZWIĄZKU BISFENOLUA.

Butelka ta jest niebanalną formą reklamy, manifestującą eko poglądy, oraz uzewnętrzniającą przekonania osób je noszących, zwraca uwagę na używanie wielorazowych naczyń na wodę, zamiast jednorazowych butelek. Konsumenci coraz częściej sięgają po wyroby niezagrażające ich życiu i zdrowiu. Szukają produktów wolnych od substancji toksycznych m.in. od związku BPA. Wolne od BPA daje świadectwo konsumentowi, iż produkty są tworzone w trosce o jego zdrowie i bezpieczeństwo.

eko gadzety

ZREALIZOWANY ZOSTAŁ CYKL 6 WYKŁADÓW EDUKACYJNO-INFORMACYJNYCH PRZEPROWADZONYCH W 6 SZKOŁACH, W KTÓRYCH WIEDZĘ NA TEMAT GOSPODARKI ODPADAMI W TYM GOSPODARKI O OBIEGU ZAMKNIĘTYM, ORAZ M.IN. MOŻLIWOŚCI ZAPOBIEGANIA POWSTAWANIU ODPADÓW TJ. PRZYBLIŻENIE NURTU LESS WASTE I ZERO WASTE.

Spotkania przeprowadzone zostały w oparciu o opracowaną przez prowadzącego prezentacje.

Wiedzę uzyskało łącznie 322 uczniów szkół podstawowych. Zajęcia odbywały się w PSP z Wrzeszczowa w dniu 19.10.2022 – 48 dzieci; w PSP w Ludwikowie w dniu 20.10.2022 – 40 dzieci; w PSP w Dąbrówce Podłężnej 25.10.2022 – 54 dzieci; w PSP w Bieniędzicach 26.10.2022 – 40 dzieci; w PSP we Wrzosie 08.11.2022 – 70 dzieci i  w PSP w Mniszku 10.11.2022 – 70 dzieci. Działania te pomagają uświadomić, że poprzez zmianę nawyków i sposobu myślenia, wpływamy nie tylko na nasze otoczenie, ale także na klimat oraz przyszłość naszą i następnych pokoleń. Działania informacyjne skierowane do najmłodszych i kształtowanie prawidłowych postaw dotyczących ochrony środowiska poprzez przekazywanie informacji to działanie, które przekłada się także na dorosłych poprzez ich dzieci, czy wnuki.

DRUGĄ GRUPĄ DO KTÓREJ SKIEROWALIŚMY DZIAŁANIA INFORMACYJNO-EDUKACYJNE BYLI PRZEDSIĘBIORCY OBSZARU DOLINY RADOMKI Z POWIATÓW RADOMSKIEGO I PRZYSUSKIEGO – PRODUCENCI ŻYWNOŚCI, RESTAURATORZY.

Tematy skierowane do nich to przedstawienie możliwości wdrożenia zmian w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym oraz wynikających z tego korzyści ekonomicznych dla prowadzonego biznesu, m.in. w temacie marnowania żywności – problemu, którego skala jest większa niż sądzimy. Marnotrawstwo żywności jest nie tylko szkodliwe dla środowiska, ale również nieuzasadnione ekonomicznie. Ponadto produkty można przeprojektować, wydłużając okres ich użytkowania, zapewniając możliwość naprawy, modernizacji, przerobienia lub ostatecznie recyklingu – zamiast ich wyrzucania. Procesy produkcji można bardziej ukierunkować na ponowne wykorzystanie produktów i surowców oraz uwzględnienie zdolności zasobów naturalnych do odtwarzania się, a innowacyjne modele biznesowe mogą prowadzić do powstawania nowych relacji między przedsiębiorstwami a konsumentami. Spotkania odbyły się w dniu 10.11.2022 z panem Mariuszem Grzybem właścicielem firmy Syl-Mar Zajazd Regina w Strzałkowie, w dniu 12.12.2022 z panią Elzbietą Bień włsścixielką Camelot-Catering w Cerekwi, w dniu 13.12.2022 z Ewą Brzezińską właścicielką Piekarni WACYN z Wacyna, w dniu 14.12.2022 z panią Moniką Bankiewicz właścicielką Gospodarstwa Sadowniczego i przetwórni soków w Komorowie, w dniu 15.12.2022 ze Zbigniewem Rogulskim właścicielem Gospodarstwa Rolnego z Jabłonnej, w dniu 16.12.2022 z panią Agnieszką Gawin właścicielką Pizzeria&Caffe Maciejka z Marianowic. Łącznie  6 przedsiębiorców/wytwórców żywności/restauratorów z powiatów radomskiego i przysuskiego.

ZORGANIZOWALIŚMY EKO-PIKNIK w dniu 08 listopada 2022 roku w gościnnych progach PSP we Wrzosie. Piknik dotyczącył tematyki gospodarki o obiegu zamkniętym. Był świetną okazją do kontynuacji działań informacyjno-edukacyjnych dotyczących przybliżania społeczeństwu idei gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ), wraz ze wskazaniem kierunków prowadzących do jej wdrożenia, a także korzyści z tego płynących, przedstawienie znaczenia „jednostki” jako źródła dobrych praktyk mającej wpływ na efekt końcowy dla ogółu – w tym zachęcenie do stosowania zasady, oraz wskazanie możliwości zapobiegania powstawaniu odpadów tj. przybliżenie nurtu Less Waste i Zero Waste. W ramach działań dotyczących GOZ przeprowadziliśmy konkurs dla dzieci które jako reprezentanci klas wzięły udział w grze 1 z 7(wzorowanej na znanym teleturnieju), w której odpowiadały na pytania dotyczące tematyki GOZ. Laureatami zostali:

  1. Nikola Radomska
  2. Adam Woźniak
  3. Wiktor Kosiec
  4. Nikodem Strzałkowski
  5. Wiktoria Radomska
  6. Kacper Szczepaniak
  7. Maria Senator
  8. Oskar Kalita

Ponadto ogłoszony zostanie konkurs plastyczny, w którym dziecko wraz z osobą starszą przygotwało na miejscu plakat wykonany w dowolnej technice dotyczący jednego z tematów 1. Less waste w domu. 2. Less waste na zakupach 3. Less waste w szkole. laureatami zostali:

  1. Arleta Puchniarz
  2. Nikodem Strzałkowski
  3. Jan Majewski
  4. Wiktoria Radomska
  5. Maria Antoniewicz
  6. Adam Pokorski
  7. Oskar Firlej
  8. Krystian Siedlecki

Przeprowadzony został konkurs na rymowankę lub wierszyk dotyczący tematyki – Segregacji śmieci. laureatami zostali:

  1. Filip Górski
  2. Anna Gaca
  3. Maria Hernik
  4. Wiktoria Kacprzak
  5. Łukasz Popławski
  6. Wiktoria Radomska
  7. Nikodem Strzałkowski
  8. Kacper Zięba

Po wyczerpujących konkurencjach wszyscy mogli się posilić smakołykami przygotowanymi przez Stowarzyszenie Wrzosowisko, lub skosztować kiełbaski wprost z ogniska.

Laureatom gratulujemy i serdecznie dziękujemy Dyrekcji oraz Personelowi Publicznej Szkoły Podstawowej im. Orła Białego we Wrzosie za zaangażowanie w przygotowanie eko-pikniku. 

Partnerskie Mazowieckie LGD

Ważne linki:

program leader
rural

więcej: polecane strony

kalendarz 2024
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki Facebook
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki YouTube
NASZE STRONY
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki
W dolinie Radomki
Innowacyjna Radomka
Panoramy
E-Akademia
Papryka Przytycka
Mazowiecka Sieć
Skip to content