
Muzeum im. W. Gombrowicza

Dni Kolbergowskie

Zderzenie pokoleń

Salceson Wizytowy
Aktualności
„Edukacja ekologiczna lokalnie”

Stowarzyszenie „Razem dla Radomki” w ramach realizowanego projektu pn. „Ekologicznie Lokalnie” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej z Poddziałania 19.3: „Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania” w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, zaprasza do udziału w bezpłatnych zajęciach edukacyjno-informacyjnych
Zajęcia skierowane są do uczniów szkół podstawowych z terenu powiatów radomskiego i przysuskiego z podziałem na grupy: uczniowie kl. I-IV i uczniowie klas V-VIII.
Spotkania przeprowadzone zostaną w oparciu o opracowaną przez prowadzącego prezentację. Tematyka, którą chcemy zawrzeć w tym cyklu to:
• szkodliwe działanie zanieczyszczeń, zawartych w powietrzu jakim oddychamy, na zdrowie i otoczenie (wskazywanie, jakie to zanieczyszczenia, jak powstają i gdzie, jak można je rozpoznać w powietrzu oraz jak same dzieci wpływają na to, że te zanieczyszczenia powstają oraz jak niszczeje zieleń przez kwaśne deszcze);
• wskazywanie pozytywnych i negatywnych zachowań i postaw, które mają wpływ na ochronę powietrza, tzn. w jaki sposób nasze postępowanie wpływa na zanieczyszczanie powietrza,
ale również na jego ochronę.
• uświadomienie, że za stan jakości powietrza w swoim otoczeniu odpowiedzialny jest każdy człowiek, bez odwoływania się do skali globalnej, ale do własnego podwórka, rodziny, znajomych, sąsiadów oraz wskazywanie na odpowiedzialność za reagowanie na działania innych osób;
• edukacja na rzecz zrównoważonego rozwoju, która dostarcza wiedzy na temat wpływu codziennych wyborów na przyszłość naszej Planety. Decyzje, takie jak: zakupy artykułów spożywczych, ubrań, wybór środka transportu, sposób korzystania z wody i prądu, ograniczenie ilości produkowanych odpadów czy ich właściwa segregacja, to kluczowe elementy zrównoważonego rozwoju.
Działania te pomagają uświadomić, że poprzez zmianę nawyków i sposobu myślenia, wpływamy nie tylko na nasze otoczenie, ale także na klimat oraz przyszłość naszą i następnych pokoleń.
Po zakończonym spotkaniu edukacyjnym dzieci/młodzież szkolna otrzyma polecenie wykonania/przygotowania plakatu dotyczącego ochrony środowiska w jednym z tematów:
1. Przyczyny zanieczyszczenia powietrza
2. Skutki zanieczyszczeń powietrza
3. Sposoby przeciwdziałania zanieczyszczeniom powietrza.
Dzieci każdej ze szkół dostaną na wykonanie ich 2 tygodnie.
Po zakończeniu wszystkich spotkań i zebraniu wszystkich przygotowanych plakatów wybierzemy pięć najlepszych prac z pięciu szkół, w tym celu zostanie powołana komisja konkursowa składająca się z 5 osób, która dokona oceny prac. Z przebiegu prac komisji sporządzony zostanie protokół. Nagrodami dla zwycięskich szkół będzie zestaw interaktywny, na który składa się: m.in. tablica interaktywna.
W/w zajęcia skierowane do liczby min. 20 osób. Wszystkie w/w zajęcia są bezpłatne.
Bardzo proszę o informację zwrotną mail: lgd@razemdlaradomki.pl lub telefonicznie pod numerem 48/385 89 96 w celu doprecyzowania terminów.

