Muzeum im. W. Gombrowicza
Dni Kolbergowskie
Zderzenie pokoleń
Salceson Wizytowy
Bidno porka
Bidno porka
Bidno porka funkcjonuje w jadłospisie mieszkańców Bieniędzic i okolic od wielu pokoleń. Smakiem jest zbliżona do pyz ziemniaczanych, a podstawowym jej składnikiem są właśnie ziemniaki. Jak sama nazwa wskazuje, nie było to danie odświętne, lecz gotowane na przednówku, kiedy brakowało mąki. Danie to podawane było z okrasą ze słoniny lub polane śmietaną.
Jak to bywa w kuchni staropolskiej, całość potrawy jest wykonywana na tak zwane „oko”.Ziemniaki należy obrać, połowę z nich posolić i gotować do miękkości, natomiast drugą część zetrzeć na tarce, tak jak na pyzy. Po ugotowaniu ziemniaków odlewa się część wody i dodaje lekko odsączone surowe ziemniaki. Całość potrawy tłucze się tłuczkiem do ziemniaków i pozostawia na kilka chwil do uparowania. Ostatecznie uciera się całość pałką drewnianą i danie gotowe. Pozostaje tylko wyłożyć je na talerz i polać je śmietaną lub okrasą ze słoniny. W wielu domach gospodynie wprowadziły ulepszenia przy gotowaniu bidnej porki. Jedne dodają szczyptę mąki pszennej, drugie – mąkę ziemniaczaną, a jeszcze inne – odrobinę mleka. Mimo to podstawa przepisu się nie zmienia; są to zawsze ziemniaki gotowane plus starte ziemniaki surowe. Inne nazwy, pod jakimi jest znana ta potrawa w okolicy Bieniędzic to: „żelazno porka” oraz „stalowo porka”.
Zespół Śpiewaczy „Bieniędzice” od lat kultywuje tradycje regionalne nie tylko w zakresie śpiewu, ale także stara się sukcesywnie ocalać od zapomnienia potrawy naszych przodków. Jednym z takich dań jest „bidno porka”, będąca strawą powszechnie przygotowywaną na polskiej wsi.
Zespół Śpiewaczy „Bieniędzice” jest organizatorem Jarmarku Ludowego „Tyndy-Ryndy”, odbywającym się każdorazowo w miejscowości Bieniędzice w drugą niedzielę miesiąca lipca. Przybyli goście mogą delektować się między innymi porką oraz innymi staropolskimi potrawami przygotowanymi przez zespół. Dla podkreślenia zalet smakowych prezentowanego jadła ludowego z Bieniędzic warto też w tym miejscu dodać, że „bidno porka” zajęła II miejsce w konkursie „Potrawa regionalna z ziemniaków”, zorganizowanym w ramach „Festiwalu Ziemniaka w Muzeum Wsi Radomskiej w 2016 roku, oraz Laurem Lokalnej Grupy Działania „Razem dla Radomki”.
Stowarzyszenie Inicjatyw Kulturalnych „Na Ludową Nutę”, Bieniędzice 29, 26-625 Wolanów