finansowanie

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
Operacja mająca na celu wdrażanie Lokalnej Strategii Rozwoju Stowarzyszenia „Razem dla Radomki” w tym realizacji działań Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” – działanie 19 „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Planowany wynik operacji: osiągnięcie zaplanowanych z Lokalnej Strategii Rozwoju „Razem dla Radomki” na lata 2016-2023 wskaźników w zakresie rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność.

logo razem dla radomki
atrakcje regionuAtrakcje regionu
ATRAKCJE REGIONUMorze Domaniowskie
Muzeum im. W. Gombrowicza
więcej >
nasze inicjatywyNasze inicjatywy
NASZE INICJATYWYJarmark Ludowy w Bieniędzicach
Dni Kolbergowskie
więcej >
PROJEKTY LGDProjekty LGD
PROJEKTY LGDPMMT
Zderzenie pokoleń
więcej >
PROJEKTY LGDProdukty Tradycyjne
PRODUKTY TRADYCYJNEPapryka Przytycka
Salceson Wizytowy
więcej >
ankieta
centrum aktywności lokalnej
nasze wydawnictwa

Stowarzyszenie
Lokalna Grupa Działania
„Razem dla Radomki”
tel/fax: (48) 38 58 996
tel. kom.: +48 572 361 068 zarzad@razemdlaradomki.pl

Zapisz się do newslettera

Twórcy ludowi

 

Zdzisław i Barbara Bałtowscy

Zdzisław i Barbara Bałtowscy

Rzeźbiarze z Przysuchy

Zajmują się wykonywaniem rzeźb w drewnie. Zdzisław Bałtowski, z wykształcenia kierowca, uzdolnienia artystyczne przejawiał już w dzieciństwie. Jest samoukiem. Swoje pierwsze prace rzeźbiarskie wykonywał w kostkach szarego mydła, gipsu, kawałkach kory, następnie w drewnie lipowym. W okresie intensywnej pracy zawodowej nie wykonywał rzeźb. W 1996 r. z powodu choroby przestał pracować, pod wpływem żony, jej własnych pomysłów artystycznych, sam powrócił do zainteresowań z dzieciństwa, ponownie zajął się rzeźbiarstwem. Swoje pierwsze prace przeznaczył jako prezenty gwiazdkowe dla rodziny. Obecnie wykonuje najczęściej prace o tematyce sakralnej: postacie Chrystusa Ukrzyżowanego, Matki Boskiej, przedstawienie Ostatniej Wieczerzy (płaskorzeźba). Rzeźbi w drenie lipowym, prace pozostawia w naturalnym wybarwieniu, prace są bejcowane, drewno zabezpiecza woskowaniem.

Odbiorcami prac Z. Bałtowskiego jest jego najbliższe środowisko, mieszkańcy Przysuchy, którzy są częstymi nabywcami rzeźb. Wiele prac wykonuje na rzecz parafii Miłosierdzia Bożego w Przysusze (od 1999 r. krzyże i figury Chrystusa; dla uczestników Misji, za namową ks. Proboszcza Sławomira Grzegorczyka wykonał dla tego kościoła Krucyfiks i symboliczną różę do ołtarza Matki Boskiej). Wykonane przez niego krzyże znalazły się w szkole podstawowej na Osiedlu Południe. Wykonał  także rzeźbę Matki Boskiej do przydrożnej kapliczki.

baltowski baltowski baltowski
baltowski baltowski baltowski

Barbara Bałtowska z zawodu krawcowa, pracowała jako opiekunka dzieci w świetlicy,  instruktorka w ośrodku przy Kościele Miłosierdzia Bożego w Przysusze. Jest wykonawczynią rzeźb w drewnie, wykonuje przedstawienia aniołów. Swoje prace wykonuje w drewnie lipowym, figurki wycina według kilku formatów, różnicuje je rytowaniem. Figurki dodatkowo są malowane akrylem i brokatowane, co nadaję im wyjątkowego wyrazu i piękna.

Państwo Bałtowscy wystawiają swoje prace na kiermaszach „sztuki ludowej” (tak też je określają), podczas m.in. „Dni Kolbergowskich” oraz podobnych imprez w Radomiu, Szydłowcu, Kazimierzu Dolnym. Współpracują również z Lokalną Grupą Działania „Razem dla Radomki”

Partnerskie Mazowieckie LGD

Ważne linki:

program leader
rural

więcej: polecane strony

kalendarz 2024
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki Facebook
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki YouTube
NASZE STRONY
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki
W dolinie Radomki
Innowacyjna Radomka
Panoramy
E-Akademia
Papryka Przytycka
Mazowiecka Sieć
Skip to content