
Muzeum im. W. Gombrowicza

Dni Kolbergowskie

Zderzenie pokoleń

Salceson Wizytowy
NASZE INICJATYWY
Andrzejki Folkowe wydarzeniem które ma na celu integrację mieszkańców, promocję folkloru, dziedzictwa kulturowego.
Piękno tradycji ludowej co roku odżywa w ostatnich tygodniach listopada w niewielkiej miejscowości Wrzos położonej w gminie Przytyk. Wszystko to za sprawą organizowanej od trzech lat przez Stowarzyszenie „Razem dla Radomki”, Stowarzyszenie „Wrzosowisko” i Publiczną Szkołę Podstawą we Wrzosie – inicjatywie o nazwie „Folkowe Andrzejki”, która na celu ma promocję folkloru, dziedzictwa kulturowego, oraz chęć przypomnienia o pięknym zwyczaju polskiej wsi, którym były wiejskie zabawy ludowe, podczas których grane były huczne mazurki, oberki i fokstroty!
Punktualnie o godzinie 17.00 – w sobotę 23 listopada, w wypełnionej po brzegi sali, przy obecności prawie 400 widzów Pani Jadwiga Kowalik – dyrektor PSP we Wrzosie zainaugurowała wydarzenie, wspominając o wartościach folkloru i kultury ludowej, które szczególnie jest ważne dla młodego pokolenia. I właśnie to młode pokolenie rozpoczęło koncert. Jako pierwsi wystąpili gospodarze – czyli zespół dziecięcy z Publicznej Szkole we Wrzosie – w skład którego wchodzą uczniowie z najmłodszych klas. Następnie na scenie zaprezentowała się młodzież z Publicznego Gimnazjum w Przytyku z zespołu „Plejada”, która w swoim gorąco oklaskiwanym występie umiejętnie połączyła nowoczesne brzmienia z muzyką ludową. Po nich wystąpiła blisko 40 osobowa grupa artystów z zespołu młodzieżowego „Wolanianki” – która po raz kolejny udowodniła, że mimo młodego wieku jej członków, może śmiało zaliczać się do najlepszych zespołów ludowych naszego regionu.
Następnie wysłuchaliśmy pieśni i przyśpiewek regionalnych w wykonaniu Zespołu Śpiewaczego Koła Gospodyń Wiejskich z Bieniędzic, których wspomagali muzycy z Kapeli Czesława Golińskiego z Wawrzyszowa oraz Kapeli Ludowej „Kalina” z Marianowic. Grane przez kapele ludowe oberki i mazurki oraz fokstroty porwały licznie zebraną publiczność. Na scenie pojawiły się jedne z najlepszych kapel ludowych, posiadające wiele wyróżnień i nagród. Kapela Braci Tarnowskich – to jedna z najbardziej docenianych kapel ludowych – określana mianem twórców i mistrzów teatru weselnego, zwyczajowych spektakli odbywających się na weselach, jak również laureaci tegorocznego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu – najważniejszej imprezy w Polsce. Kapela Jana Wochniaka z Wieniawy, Krzysztofa Rokicińskiego z Siekluk oraz Kapela Tadeusza i Mariana Lipców z Wygnanowa – to laureaci wielu prestiżowych festiwali i konkursów kapel, którzy zaprezentowali klasykę tanecznego repertuaru regionu radomskiego, bawiąc zebraną publiczność do późnych godzin nocnych.