
Muzeum im. W. Gombrowicza

Dni Kolbergowskie

Zderzenie pokoleń

Salceson Wizytowy
Andrzejki Folkowe we Wrzosie
Andrzejki Folkowe wydarzeniem które ma na celu integrację mieszkańców, promocję folkloru, dziedzictwa kulturowego.
Niewielka miejscowość Wrzos w gminie Przytyk powoli staje się miejscem w którym odżywa piękna tradycja organizacji wiejskich zabaw ludowych. W ubiegłym roku Lokalna Grupa Działania „Razem dla Radomki” oraz Stowarzyszenie Wrzosowisko zorganizowało tutaj pierwszą edycję Jarmarku Ludowego, by po roku wrócić z nową inicjatywą – Folkowymi Andrzejkami – wydarzeniem które ma na celu integrację mieszkańców, promocję folkloru, dziedzictwa kulturowego. Naszej idei nie jest obca też chęć przypomnienia o minionym już, ale pięknym zwyczaju polskiej wsi, którym były wiejskie zabawy ludowe, podczas których kapele grały huczne mazurki, oberki.
W minioną sobotę zaprezentowało się sześciu wykonawców, których występy zgromadziły licznie zebraną publiczność, która oglądając występy artystyczne oraz uczestnicząc w zabawie tanecznej mogła poczuć klimat i atmosferę zabawy sprzed wielu lat. Jako pierwsze na scenie pojawiły się zespoły śpiewacze – Koła Gospodyń Wiejskich z Bieniędzic oraz Zespół Mirowinaki – wielokrotny laureat przeglądów ludowych, zdobywca m.in. I miejsca w kategorii Zespołów Śpiewaczych na 51 Dniach Kolbergowskich, czy II miejsca na XV Festiwalu Folkloru im. Józefa Myszki.
Wystąpiły również kapele ludowe, posiadające na swoim gronie wiele nagród i wyróżnień. Kapela Braci Tarnowskich z Domaniowa to jedna z najbardziej docenianych kapel ludowych – określana mianem twórców i mistrzów teatru weselnego, zwyczajowych spektakli odbywających się na weselach; Kapela Jana Wochniaka z Wieniawy oraz Kapela Tadeusza i Mariana Lipców z Wygnanowa – to laureaci wielu prestiżowych festiwali i konkursów kapel zaprezentują klasykę tanecznego repertuaru regionu radomskiego: oberki, mazurki, polki, a nawet walce i fokstroty. Nie zabraknie też zespołów śpiewaczych.
Dziękujemy wszystkim zespołom, twórcom ludowym, partnerom wydarzenia – Piekarni „Wacyn”, Gospodarstwu Sadowniczemu Moniki Bankiewicz -producentowi soków Smakuś z Doliny Radomki oraz osobom zaangażowanym w organizację wydarzenia które pokazuje jak ważną rolę odgrywa pielęgnacja i popularyzacja kultury ludowej.