finansowanie

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
Operacja mająca na celu wdrażanie Lokalnej Strategii Rozwoju Stowarzyszenia „Razem dla Radomki” w tym realizacji działań Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” – działanie 19 „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Planowany wynik operacji: osiągnięcie zaplanowanych z Lokalnej Strategii Rozwoju „Razem dla Radomki” na lata 2016-2023 wskaźników w zakresie rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność.

logo razem dla radomki
atrakcje regionuAtrakcje regionu
ATRAKCJE REGIONUMorze Domaniowskie
Muzeum im. W. Gombrowicza
więcej >
nasze inicjatywyNasze inicjatywy
NASZE INICJATYWYJarmark Ludowy w Bieniędzicach
Dni Kolbergowskie
więcej >
PROJEKTY LGDProjekty LGD
PROJEKTY LGDPMMT
Zderzenie pokoleń
więcej >
PROJEKTY LGDProdukty Tradycyjne
PRODUKTY TRADYCYJNEPapryka Przytycka
Salceson Wizytowy
więcej >
ankieta
centrum aktywności lokalnej
nasze wydawnictwa

Stowarzyszenie
Lokalna Grupa Działania
„Razem dla Radomki”
tel/fax: (48) 38 58 996
tel. kom.: +48 572 361 068 zarzad@razemdlaradomki.pl

Zapisz się do newslettera

Andrzejki Folkowe we Wrzosie

Andrzejki Folkowe we WrzosieAndrzejki Folkowe wydarzeniem które ma na celu integrację mieszkańców, promocję folkloru, dziedzictwa kulturowego.

Niewielka miejscowość Wrzos w gminie Przytyk powoli staje się miejscem w którym odżywa piękna tradycja organizacji wiejskich zabaw ludowych. W ubiegłym roku Lokalna Grupa Działania „Razem dla Radomki” oraz Stowarzyszenie Wrzosowisko zorganizowało tutaj pierwszą edycję Jarmarku Ludowego, by po roku wrócić z nową inicjatywą – Folkowymi Andrzejkami – wydarzeniem które ma na celu integrację mieszkańców, promocję folkloru, dziedzictwa kulturowego. Naszej idei nie jest obca też chęć przypomnienia o minionym już, ale pięknym zwyczaju polskiej wsi, którym były wiejskie zabawy ludowe, podczas których kapele grały huczne mazurki, oberki.

W minioną sobotę zaprezentowało się sześciu wykonawców, których występy zgromadziły licznie zebraną publiczność, która oglądając występy artystyczne oraz uczestnicząc w zabawie tanecznej mogła poczuć klimat i atmosferę zabawy sprzed wielu lat. Jako pierwsze na scenie pojawiły się zespoły śpiewacze – Koła Gospodyń Wiejskich z Bieniędzic oraz Zespół Mirowinaki – wielokrotny laureat przeglądów ludowych, zdobywca m.in. I miejsca w kategorii Zespołów Śpiewaczych na 51 Dniach Kolbergowskich, czy II miejsca na XV Festiwalu Folkloru im. Józefa Myszki.

Wystąpiły również kapele ludowe, posiadające na swoim gronie wiele nagród i wyróżnień. Kapela Braci Tarnowskich z Domaniowa to jedna z najbardziej docenianych kapel ludowych – określana mianem twórców i mistrzów teatru weselnego, zwyczajowych spektakli odbywających się na weselach; Kapela Jana Wochniaka z Wieniawy oraz Kapela Tadeusza i Mariana Lipców z Wygnanowa – to laureaci wielu prestiżowych festiwali i konkursów kapel zaprezentują klasykę tanecznego repertuaru regionu radomskiego: oberki, mazurki, polki, a nawet walce i fokstroty. Nie zabraknie też zespołów śpiewaczych.

Dziękujemy wszystkim zespołom, twórcom ludowym, partnerom wydarzenia – Piekarni „Wacyn”, Gospodarstwu Sadowniczemu Moniki Bankiewicz -producentowi soków Smakuś z Doliny Radomki oraz osobom zaangażowanym w organizację wydarzenia które pokazuje jak ważną rolę odgrywa pielęgnacja i popularyzacja kultury ludowej.

Partnerskie Mazowieckie LGD

Ważne linki:

program leader
rural

więcej: polecane strony

Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki Facebook
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki YouTube
NASZE STRONY
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki
W dolinie Radomki
Innowacyjna Radomka
Panoramy
E-Akademia
Papryka Przytycka
Mazowiecka Sieć
Skip to content