NASZE STRONY
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki
W dolinie Radomki
Innowacyjna Radomka
Panoramy
E-Akademia
Papryka Przytycka
Mazowiecka Sieć
Czcionka:A- A A+
pl
en  
 
german  
 

ankieta
centrum akrtywnosci lokalnej
Ankieta on-going
wydawnictwa

radomka Liczba odwiedzin: 12418165


Stowarzyszenie
Lokalna Grupa Działania
"Razem dla Radomki"

tel/fax: (48) 38 58 996
tel. kom.: +48 572 361 068 zarzad@razemdlaradomki.pl

Newsletter:

Aktualności

14.09.2016 r.

Wiejskie wesele w kulturze regionu radomskiego - relacja z imprezy promującej wydarzenie.

W ostatnią niedzielę Stowarzyszenie WRZOSOWISKO zaprosiło mieszkańców okolicy na inscenizację w ramach projektu dofinansowanego ze środków otrzymanych z Programu FIO Mazowsze Lokalnie realizowanego przez Fundację Fundusz Współpracy, Stowarzyszenie BORIS oraz Stowarzyszenie Europa i My. Projekt ten stanowi element edukacji społeczności lokalnej o spuściźnie naszych przodków jest ocaleniem od zapomnienia obrzędów i zwyczajów jakie towarzyszyły mieszkańcom mazowieckiej wsi kilkadziesiąt lat temu podczas ceremonii zaślubin. Obecnie te zwyczaje są coraz częściej zapominane i zacierane znakiem czasu jak również wypierane przez zachodnie zwyczaje, które niestety chętnie są przyjmowane do naszej kultury.

Niedzielna inscenizacja przebiegała w klimacie kultury ludowej, w klimacie folkloru, który jest ostoją tradycji i dawnych zwyczajów. Podczas tych występów odtworzyliśmy wiejskie wesele ze szczególnym naciskiem na klika elementów: błogosławieństwo Młodej Pary, oczepiny oraz tzw. teatr weselny.

Może nie wszyscy zachwycają się muzyką ludową tak jak nie wszyscy zachwycają się jazzem, popem czy muzyką poważną. Ale warto jej się przyjrzeć, ponieważ jest źródłem wiedzy o kulturze naszych przodków.

Inscenizacja rozpoczęła się od ceremonii przygotowania do ślubu. Młoda Para czyli Katarzyna Rogulska i Kacper Kowalik w towarzystwie drużbów - Izabeli Sulisz i Łukasza Mortki przyjęli błogosławieństwo od Matki weselnej (czyli Aliny Wachnickiej) i Ojca weselnego (w tej roli Piotr Wachnicki). Dawne przyśpiewki weselne wykonał Zespół Śpiewaczy WRZOSOWIANKI.

Okrasy całej uroczystości dodała Pani Jolanta Kowali – dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej we Wrzosie, która prowadziła całą uroczystość i opowiadała o dawnych zwyczajach i przesądach.

Na scenie ustawionej przy szkole widzowie mogli zobaczyć wszystkie ceremonie związane z tradycyjnym weselem. Kto tego nie znał wcześniej, mógł zobaczyć, jak dawniej wyglądało błogosławieństwo, co to oczepiny. Były też przypomniane przesądy, choćby takie, że Para Młodych wraca z kościoła po ślubie inną drogą, niż jechała, a w żadnym momencie droga nie może się krzyżować. Osobnym wydarzeniem był teatr weselny, przygotowany przez Elżbietę Fokt. Oprócz przyjęcia weselnego nie zabrakło ludowej muzyki. Na estradzie wystąpiły zespoły Wrzosowianki, Wrzosiki, Rodzinna Kapela Foktow z Ostrołęki, Kapela Lipców z Wygnanowa, Kapela Braci Tarnowskich, Zespół Lilia z Golędzina, Zespół Ludowy KALINA z Marianowic, Kapela Jana Wochniaka z Wieniawy. Zagrali też soliści - Jan Tarnowski, Piotr Bińkowski. Oprócz przyjęcia weselnego było też tradycyjne jadło. Można było spróbować tradycyjnego bigosu, wiejskich wędlin, kapusty z grochem, pierogów.

pobierzdo góry
mapa aktyawnych organizacji pozarzšdowych
sieć
szlak stefana szyllera


więcej: Partnerskie Mazowsze LGDenrd
ksow

więcej: polecane strony


LEADER

NASZE GMINY:

gmina jedlinsk gmina przysucha gmina przytyk gmina wieniawa gmina wolanów gmina zakrzew

Partnerzy / Partners LGD

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".
Strona internetowa Stowarzyszenia LGD "Razem dla Radomki" współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji”; w ramach działania "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.