finansowanie

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
Operacja mająca na celu wdrażanie Lokalnej Strategii Rozwoju Stowarzyszenia „Razem dla Radomki” w tym realizacji działań Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” – działanie 19 „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Planowany wynik operacji: osiągnięcie zaplanowanych z Lokalnej Strategii Rozwoju „Razem dla Radomki” na lata 2016-2023 wskaźników w zakresie rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność.

logo razem dla radomki
atrakcje regionuAtrakcje regionu
ATRAKCJE REGIONUMorze Domaniowskie
Muzeum im. W. Gombrowicza
więcej >
nasze inicjatywyNasze inicjatywy
NASZE INICJATYWYJarmark Ludowy w Bieniędzicach
Dni Kolbergowskie
więcej >
PROJEKTY LGDProjekty LGD
PROJEKTY LGDPMMT
Zderzenie pokoleń
więcej >
PROJEKTY LGDProdukty Tradycyjne
PRODUKTY TRADYCYJNEPapryka Przytycka
Salceson Wizytowy
więcej >
ankieta
centrum aktywności lokalnej
nasze wydawnictwa

Stowarzyszenie
Lokalna Grupa Działania
„Razem dla Radomki”
tel/fax: (48) 38 58 996
tel. kom.: +48 572 361 068 zarzad@razemdlaradomki.pl

Zapisz się do newslettera

Twórcy ludowi

Maria Żurowska

Maria Żurowska

ur. 25 lutego 1934 r.
układa przyśpiewki, piosenki, tańczy, opowiada gawędy

Urodziła się 25 lutego 1934 r. w Kochanowie, ojciec jej pochodził z Wieniawy a matka z Kłudna. Ukończyła szkołę podstawową w Wieniawie. W roku 1956 wyszła za mąż za Józefa Żurowskiego z Kłudna. Urodziła siedmioro dzieci.

Zaczęła śpiewać i układać przyśpiewki i piosenki id 18 roku życia. Pierwszy publiczny występ miała na weselu koleżanki w roku 1952, a następnie na weselu kuzynki w Woli Brudnowskiej zaprezentowała pieśni o tragicznych wydarzeniach w rodzinie w czasie okupacji niemieckiej. W latach następnych prezentowała swe piosenki na weselach w zabawny sposób inscenizując postacie ciotki z Ameryki, Cyganki i Żyda.

Od roku 1979 jest członkinią Zespoły Folklorystycznego „Wieniawa”. Talent pani Marii został ujawniony w pełni i prezentowany w licznych koncertach zespołu w wielu regionach naszego kraju. Poza układaniem przyśpiewek i piosenek śpiewa, tańczy i opowiada gawędy. Uczestniczyła wiele razy jako solistka w Wojewódzkich Przeglądach folkloru w Przysusze i Szydłowcu, w Wojewódzkiej Biesiadzie Folklorystycznej w Zwoleniu i Wojewódzkim turnieju Tradycyjnego Tańca Ludowego w Radomiu, zdobywając wyróżnienia i nagrody. W roku 1984 reprezentowała woj. radomskie na Ogólnopolskim Turnieju Tradycyjnego Tańca Ludowego w Rzeszowie, gdzie zdobyła I nagrodę.

Partnerskie Mazowieckie LGD

Ważne linki:

program leader
rural

więcej: polecane strony

kalendarz 2024
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki Facebook
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki YouTube
NASZE STRONY
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki
W dolinie Radomki
Innowacyjna Radomka
Panoramy
E-Akademia
Papryka Przytycka
Mazowiecka Sieć
Skip to content