NASZE STRONY
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki
W dolinie Radomki
Innowacyjna Radomka
Panoramy
E-Akademia
Papryka Przytycka
Mazowiecka Sieć
Czcionka:A- A A+
pl
en  
 
german  
 

ankieta
centrum akrtywnosci lokalnej
Ankieta on-going
wydawnictwa

radomka Liczba odwiedzin: 8697051


Stowarzyszenie
Lokalna Grupa Działania
"Razem dla Radomki"

tel/fax: (48) 38 58 996
tel. kom.: +48 572 361 068 zarzad@razemdlaradomki.pl

Newsletter:

Zrealizowane projekty


Pieśni, Wiersze, Rytuały

Pieśni, Wiersze, Rytuały - Realizacja filmu dokumentalnego w Gminie Wieniawa

Projekt realizowany w ramach naboru wniosków przeprowadzonych przez Lokalną Grupę Działania "Razem dla Radomki", działanie: Małe Projekty

Wnioskodawca: Gminna Biblioteka Publiczna w Wieniawie

Produkcja filmu "Pieśni Wiersze Rytuały" została sfinansowana ze środków Stowarzyszenia "Razem dla Radomki" w ramach działania Małe Projekty - Osi 4 Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na Lata 2007-2013. Celem projektu było zaprezentowanie mieszkańcom naszego regionu zanikających obrzędów, zwyczajów, starych pieśni, gwary z gminy Wieniawa poprzez realizację filmu dokumentalnego.

Prace nad filmem rozpoczęły się wiosną 2012 roku i trwały do grudnia tegoż roku. W tym czasie ekipa filmowa prowadziła regularne spotkania z mieszkańcami gminy Wieniawa. Zostały zarejestrowane dawne pieśni świeckie i religijne, stare modlitewki, wiersze odmawiane oryginalną gwarą z naszego regionu. Nagrane zostały dawne obrzędy i rytuały, w tym - odczyniania uroków. Zarejestrowaliśmy również opowieści o roli jaką dawniej spełniał koń na wsi. W filmie nie mogło zabraknąć krajobrazów i zabytków z naszego terenu takich jak stare wiejskie chałupy i ich oryginalne wnętrza, stroje i sprzęty. Zarejestrowaliśmy dęby przykościelne w Wieniawie (350 lat). Jako podkład muzyczny użyliśmy muzyki Jana Wochniaka ze wsi Kłudno.

Z ponad 18 godzin materiału filmowego w poetycki sposób zrealizowany został 30-sto minutowy film dokumentalny "Pieśni Wiersze Rytuały", którego to pokaz premierowy odbył się 30 kwietnia 2013 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Wieniawie. Reżyserem filmu jest pochodzący ze wsi Brudnów filmowiec Piotr Piasta. Studiował na Wydziale Sztuki Politechniki Radomskiej oraz na Wydziale Edukacji Artystycznej Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Autorem zdjęć w filmie jest absolwent Wydziału Sztuki Politechniki Radomskiej Michał Siczek.

Pieśni Wiersze Rytuały Pieśni Wiersze Rytuały Pieśni Wiersze Rytuały
Pieśni Wiersze Rytuały Pieśni Wiersze Rytuały Pieśni Wiersze Rytuały
Pieśni Wiersze Rytuały Pieśni Wiersze Rytuały Pieśni Wiersze Rytuały
sieć
szlak stefana szyllera


więcej: Partnerskie Mazowsze LGDenrd
ksow

więcej: polecane strony


LEADER

NASZE GMINY:

gmina jedlinsk gmina przysucha gmina przytyk gmina wieniawa gmina wolanów gmina zakrzew

Partnerzy / Partners LGD

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".
Strona internetowa Stowarzyszenia LGD "Razem dla Radomki" współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji”; w ramach działania "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.