finansowanie

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
Operacja mająca na celu wdrażanie Lokalnej Strategii Rozwoju Stowarzyszenia „Razem dla Radomki” w tym realizacji działań Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” – działanie 19 „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Planowany wynik operacji: osiągnięcie zaplanowanych z Lokalnej Strategii Rozwoju „Razem dla Radomki” na lata 2016-2023 wskaźników w zakresie rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność.

logo razem dla radomki
atrakcje regionuAtrakcje regionu
ATRAKCJE REGIONUMorze Domaniowskie
Muzeum im. W. Gombrowicza
więcej >
nasze inicjatywyNasze inicjatywy
NASZE INICJATYWYJarmark Ludowy w Bieniędzicach
Dni Kolbergowskie
więcej >
PROJEKTY LGDProjekty LGD
PROJEKTY LGDPMMT
Zderzenie pokoleń
więcej >
PROJEKTY LGDProdukty Tradycyjne
PRODUKTY TRADYCYJNEPapryka Przytycka
Salceson Wizytowy
więcej >
ankieta
centrum aktywności lokalnej
nasze wydawnictwa

Stowarzyszenie
Lokalna Grupa Działania
„Razem dla Radomki”
tel/fax: (48) 38 58 996
tel. kom.: +48 572 361 068 zarzad@razemdlaradomki.pl

Zapisz się do newslettera

Twórcy ludowi

Bracia Tarnowcy

Teatr weselny Braci Tarnowskich z Domaniowa

Bracia Józef, Stanisław i Adam Tarnowscy z Domaniowa tworzą jedną z najlepszych kapel ludowych

Na radomskiej ziemi funkcjonowało wiele kapel rodzinnych. Bracia Józef, Stanisław i Adam Tarnowscy z Domaniowa tworzą jedną z najlepszych kapel ludowych, która na koncie ma zagranych ponad 500 wesel i niezliczoną ilość koncertów na przeglądach poświęconych muzyce ludowej. Określani mianem mistrzów teatru weselnego – zwyczajowych spektakli, które odgrywa się drugiego dnia wesela. Słuchając ich muzyki przenosimy się w klimat zabawy sprzed wielu lat.

Kapele tworzą bracia: Adam (skrzypce) ur. 15.01.1945 r., Stanisław (harmonia) ur. 8.06.1940 r. oraz Józef (bębenek) ur. 14.06.1933 r. Wszyscy urodzili się w Domaniowie w gminie Przytyk gdzie też zaczęła się ich przygoda z muzyką. Cała rodzina – zarówno ze strony ojca jak i matki była muzykalna, więc nie może dziwić nas fakt, że bracia od najmłodszych lat wychowywani przy dźwiękach muzyki, zafascynowali się nią. Wszyscy byliśmy samoukami, początkowo rodzina niechętnie podchodziła do naszej pasji, twierdząc że bycie muzykiem to niewdzięczny zawód. Babcia modliła się, aby jej wnuczkowie nie zostali muzykami, bo „muzykanty to pijaki”, a wuj – muzyk nie chciał nas uczyć grać, mówiąc że jest to „dziadowski chleb” – wspomina Pan Adam.

Bracia dość wcześnie zaczęli grywać na weselach, bo już w wieku 13-14 lat. Występowali w różnych zespołach. Stanisław grał na skrzypcach na zabawach i weselach z Piotrem Oparcikiem, Marianem i Tadeuszem Lipcem z Wygnanowa, ze Stefanem Tkaczykiem z Gaczkowic, czy Janem Mleczkowskim z Głogowa. Adam początkowo grywał sam, a następnie z Piotrem Strzałkowskim z Wrzosu (akordeon), Janem Kadzielą z Potkanny, Piotrem Oparcikiem i z Janem Foktem.

W 1968 roku postanowili zagrać razem jako rodzinna Kapela Braci Tarnowskich. Grywali głównie po weselach, rzadziej na zabawach. Nagrania wykonywanej przez nich muzyki były transmitowane na łamach Radia Kielce. Przez okres ponad 20 lat zagrali ponad 500 wesel, a ich repertuar zawierał takie formy muzyczne jak mazurek, oberek, rumbę, fokstrota, polkę, czy tango. W 1990 roku kapela zakończyła granie po weselach. Pojawiły się instrumenty elektroniczne i wyparły muzykę ludową, która stawała się coraz bardziej zapominana.

bracia tarnowscy bracia tarnowscy bracia tarnowscy
bracia tarnowscy

Dopiero w 2006 roku za namową Andrzeja Bieńkowskiego – malarza, etnografa, profesora Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, który poszukiwał zespołów grających autentyczny folklor, postanowili po wielu latach przerwy zagrać wspólnie na koncertach poświęconych muzyce ludowej. Od tego czasu aktywnie koncertują w wielu miejscach w Polsce. Kariery zespołu nie przerwały nawet problemy zdrowotne Adama Tarnowskiego, który na nie w pełni sprawą prawą rękę, a w lewej stracił palec. Nie wpłynęło to jednak na jakość i kunszt wykonywanej muzyki, z uwagi na upór i ogromną pasję do grania na skrzypcach. Muzyka to całe życie, człowiek walczy aby grać – stwierdza muzyk.

Lista sukcesów Kapeli Braci z Tarnowskich jest bardzo długa. Wystarczy choćby wspomnieć te najważniejsze do których zaliczymy min. : pierwsze miejsce otrzymane na 42 Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą; pierwszą nagrodę na Wojewódzkim Przeglądzie Kapel Weselnych w Chlewiskach; pierwsze miejsce na IV Przeglądzie kapel i Solistów Instrumentalistów Ludowych – Muzykanty 2010 w Końskich; nagrodę im. Jana Kochanowskiego przyznaną przez Stowarzyszenie Miłośników Poezji Jana Kochanowskiego Renesans w dziedzinie Folkloru i Sztuki Ludowej; wyróżnienie na przeglądzie Na Styku Ziemi Łódzkiej, Mazowsza i Małopolski w Opocznie 2010 r. oraz na Dniach Kolbergowskich w Przysusze.

Partnerskie Mazowieckie LGD

Ważne linki:

program leader
rural

więcej: polecane strony

Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki Facebook
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki YouTube
NASZE STRONY
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki
W dolinie Radomki
Innowacyjna Radomka
Panoramy
E-Akademia
Papryka Przytycka
Mazowiecka Sieć
Skip to content