finansowanie

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
Operacja mająca na celu wdrażanie Lokalnej Strategii Rozwoju Stowarzyszenia „Razem dla Radomki” w tym realizacji działań Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” – działanie 19 „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Planowany wynik operacji: osiągnięcie zaplanowanych z Lokalnej Strategii Rozwoju „Razem dla Radomki” na lata 2016-2023 wskaźników w zakresie rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność.

logo razem dla radomki
atrakcje regionuAtrakcje regionu
ATRAKCJE REGIONUMorze Domaniowskie
Muzeum im. W. Gombrowicza
więcej >
nasze inicjatywyNasze inicjatywy
NASZE INICJATYWYJarmark Ludowy w Bieniędzicach
Dni Kolbergowskie
więcej >
PROJEKTY LGDProjekty LGD
PROJEKTY LGDPMMT
Zderzenie pokoleń
więcej >
PROJEKTY LGDProdukty Tradycyjne
PRODUKTY TRADYCYJNEPapryka Przytycka
Salceson Wizytowy
więcej >
ankieta
centrum aktywności lokalnej
nasze wydawnictwa

Stowarzyszenie
Lokalna Grupa Działania
„Razem dla Radomki”
tel/fax: (48) 38 58 996
tel. kom.: +48 572 361 068 zarzad@razemdlaradomki.pl

Zapisz się do newslettera

PRODUKTY LOKALNE – Sok malinowy Haneczka

 

Sok malinowy Haneczka – zdobywca Laura Kulinarnego Marszałka Województwa Mazowieckiego za najlepszy produkt 2021 r.

 

Sok malinowy HaneczkaSok malinowy Haneczka wytwarzany przez Pana Krzysztofa Wikalińskiego z Domaniowa w gminie Przytyk. Sok wytworzony jest na bazie owocu maliny własnej uprawy. Ma postać  płynną, gęstą, jest zapakowany w butelki o zawartości 0,5 litra. Ma intensywny smak owocu maliny i taki sam zapach. Sok Pan Krzysztof wytwarza metodą domową w swoim gospodarstwie w niewielkich partiach, na bieżąco po zerwaniu z krzewu maliny i dostarczeniu na miejsce. Sok gotowany jest w parowarze, przelewany do drugiego naczynia, gdzie dodawany jest cukier (w ilościach niezbędnych do zakonserwowania soku) następnie jest pasteryzowany w temp. ok.90 stopni. Po pasteryzacji przelewany jest do 0,5 litrowych butelek i zamykany.

Cały surowiec, którym jest owoc maliny pochodzi z własnej uprawy Pana Wikalińskiego, która zlokalizowana jest w Domaniowie w gminie Przytyk na obszarze 3 hektarów. Cukier, który dodawany jest do soku ogranicza do minimalnych ilości. Choć uprawa nie ma statusu ekologicznej, to stosuje on wyłącznie nawozy naturalne – obornik, który pozyskuje z własnej hodowli koni. Ponadto Pan Krzysztof posiada wszelkie wymagane pozwolenia sanepidu.

Sok malinowy Haneczka został nagrodzony w 2019 roku Laurem LGD „Razem dla Radomki” w konkursie Na najlepsze produkty tradycyjne i lokalne Południowego Mazowsza. Ponadto sok jest prezentowany jako produkt lokalny na stronach LGD „Razem dla Radomki”, oraz ma swoje stałe miejsce wśród produktów lokalnych obszaru Doliny Radomki znajdujących się w restauracji Amfiteatr w Muzeum Wsi Radomskiej. Sok został wpisany na listę Sieci Dziedzictwa Kulinarnego oraz do produktów należących do Szlaku Kulinarnego Doliny Radomki.

Partnerskie Mazowieckie LGD

Ważne linki:

program leader
rural

więcej: polecane strony

kalendarz 2024
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki Facebook
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki YouTube
NASZE STRONY
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki
W dolinie Radomki
Innowacyjna Radomka
Panoramy
E-Akademia
Papryka Przytycka
Mazowiecka Sieć
Skip to content