Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki Facebook
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki YouTube
NASZE STRONY
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki
W dolinie Radomki
Innowacyjna Radomka
Panoramy
E-Akademia
Papryka Przytycka
Mazowiecka Sieć

 logotypy finansowanie

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".
Operacja mająca na celu wdrażanie Lokalnej Strategii Rozwoju Stowarzyszenia "Razem dla Radomki" w tym realizacji działań Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 "Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji" - działanie 19 "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER"
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Planowany wynik operacji: osiągnięcie zaplanowanych z Lokalnej Strategii Rozwoju "Razem dla Radomki" na lata 2016-2023 wskaźników w zakresie rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność.

Czcionka:A- A A+
pl
en  
 
german  
 

ankieta
centrum akrtywnosci lokalnej
Ankieta on-going
wydawnictwa

radomka Liczba odwiedzin: 14612112


Stowarzyszenie
Lokalna Grupa Działania
"Razem dla Radomki"

tel/fax: (48) 38 58 996
tel. kom.: +48 572 361 068 zarzad@razemdlaradomki.pl

Newsletter:

Sławni ludzie


Ludwik Skowyra

Ludwik Skowyra

ur. 1878 r., zm. 30 listopada 1965 r.
nauczyciel i wychowawca młodzieży

Urodził się w 1878 r., w Staszowie. W 1904 r. przybył do Przysuchy obejmując kierownictwo miejscowej szkoły powszechnej. W pierwszym okresie swojego pobytu w Przysusze powołał do życia Spółdzielnię Spożywców ,,Społem" oraz Bibliotekę Publiczną im. Henryka Dębińskiego. W celu zapewnienia niezbędnej kwalifikacji dla pracowników działających w handlu, Skowyra zorganizował pierwsze kursy zawodowe w zakresie spółdzielczości. W 1918 r., utworzono w Przysusze Towarzystwo Szerzenia Oświaty, na czele którego stanął Skowyra jako prezes.

W 1918 r., utworzono w Przysusze Towarzystwo Szerzenia Oświaty, na czele którego stanął Skowyra jako prezes. Towarzystwo to założyło gimnazjum o 4 - letnim cyklu nauczania, które było szkołą prywatną na prawach państwowych. Jego zadaniem było przygotowanie absolwentów do dalszej nauki. Poziom nauczania był dość wysoki, a treści wychowawcze wynikały z różnorodnych form pracy pozalekcyjnej z młodzieżą. W celu umożliwienia uczniom progimnazjum dalszej nauki oraz zapewnienia niezbędnych kadr dla rozwijającej się spół dzielności, Skowyra zorganizował pierwszą w Polsce trzyletnią Szkołę Spółdzielczą. Skowyra zapewnił młodzieży pochodzącej z biednych rodzin bezpłatną naukę w tej szkole. Dla uczniów zamiejscowych zorganizował internat. Szkoła Spółdzielcza była prywatną szkołą na prawach państwowych.

Ludwik Sowyra pragnął rozszerzyć idee oświaty spółdzielczej, dlatego w 1929 r., przeniósł się do Kozienic, gdzie pracował trzy lata. Do Przysuchy powrócił w 1932 r., organizując różne formy kształcenia opierające się na kompletach nauczania. W celu szerzenia oświaty zawodowej i pogłębiania więzi z wychowankami zorganizował w 1935 r., pierwszy zjazd absolwentów progimnazjum i szkoły spółdzielczej.

W 1947 r., Skowyra zorganizował Gimnazjum Handlowe i. St. Staszica, które jako szkoła prywatna istniało do czasu powołania do życia Publicznej Średniej Szkoły Zawodowej w Przysusze w 1951 r. Skowyras został powołany na stanowisko dyrektora tej szkoły i pełnił tę funkcję do emerytury.

Zmarł w Przysusze 30 listopada 1965 r., gdzie został pochowany. Za zasługi dla szerzenia oświaty odznaczony został Krzyżem Oficerskim Polonia Restituta, Złotym i Brązowym Krzyżem Zasługi, Złotą odznaką ZNP, Odznaką Zasłużonego Działacza Spółdzielczego.

mapa aktyawnych organizacji pozarzšdowych
sieć
szlak stefana szyllera


więcej: Partnerskie Mazowsze LGDenrd
ksow

więcej: polecane strony


LEADER

NASZE GMINY:

gmina jedlinsk gmina przysucha gmina przytyk gmina wieniawa gmina wolanów gmina zakrzew

Partnerzy / Partners LGD

dziedzictwo i rozwój patrnerzy lgd
ksow patrnerzy lgd
puszcza kozienicka partnerzy lgd
lgd ziemi siedleckiej
MAS Jablunkovsko
partnerzy lgd razem dla radomki
moves partnerzy lgd razem dla radomki
sao radomka
zwiazek gmin radomka