Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki Facebook
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki YouTube
NASZE STRONY
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki
W dolinie Radomki
Innowacyjna Radomka
Panoramy
E-Akademia
Papryka Przytycka
Mazowiecka Sieć

 logotypy finansowanie

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".
Operacja mająca na celu wdrażanie Lokalnej Strategii Rozwoju Stowarzyszenia "Razem dla Radomki" w tym realizacji działań Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 "Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji" - działanie 19 "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER"
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Planowany wynik operacji: osiągnięcie zaplanowanych z Lokalnej Strategii Rozwoju "Razem dla Radomki" na lata 2016-2023 wskaźników w zakresie rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność.

Czcionka:A- A A+
pl
en  
 
german  
 

ankieta
centrum akrtywnosci lokalnej
Ankieta on-going
wydawnictwa

radomka Liczba odwiedzin: 14642595


Stowarzyszenie
Lokalna Grupa Działania
"Razem dla Radomki"

tel/fax: (48) 38 58 996
tel. kom.: +48 572 361 068 zarzad@razemdlaradomki.pl

Newsletter:

Partnerzy Stowarzyszenia


Tomasz Matlakiewicz

Tomasz Matlakiewicz - Burmistrz Gminy i Miasta Przysucha

Przysucha

Gmina Przysucha
www.gminaprzysucha.pl

Gmina i miasto Przysucha położona jest w zachodniej części województwa mazowieckiego. Jej powierzchnia wynosi 174,33 km2. Gminę zamieszkuję 12 209 osób, w tym miasto Przysucha liczy sobie 6 146 mieszkańców (wg danych GUS stan na 31.12.2013r.).

Główne kierunki rozwoju gminy związane są z przetwórstwem rolno-spożywczym, rolnictwem, turystyką oraz przemysłem wydobywczym. Ze względu na funkcjonowanie na terenie gminy dużego przedsiębiorstwa "Hortex" rolnictwo jest ukierunkowane na produkcję surowca tego zakładu.

Oskar Kolberg

Przysucha to rodzinne miasto Oskara Kolberga - wybitnego polskiego etnografa, folklorysty i kompozytora. W mieście tym powstało muzeum jego imienia, w którym gromadzone są i udostępnianie publiczności muzealia i materiały związane z tą postacią.

Poznając bogatą tradycję gminy, można tu wspaniale wypocząć nad malowniczo położonym zalewem w Toporni. Miasto usytuowane jest na ważnym szlaku komunikacyjnym Lublin - Łódź, co stwarza dogodne warunki do inwestowania i rozwoju gminy. Przysucha posiada dobrze rozwiniętą infrastrukturę, miejsca noclegowe, duże kompleksy leśne, czyste powietrze. Walory turystyczne i przyrodnicze sprzyjają korzystaniu z czynnego wypoczynku na szlakach turystycznych w otoczeniu czystej i pięknej przyrody.

Każdy, kto pierwszy raz odwiedza Przysuchę, jest zaskoczony jej niecodziennym układem architektonicznym. Uważne oko dostrzega trzy odrębne rynki. Wniosek jest tylko jeden - Przysucha to swoiste trójmiasto. Tak ułożyła się historia tej ziemi, że niemal w jednym czasie osiedliły się tu i mieszkały obok ludności polskiej społeczność: niemiecka i żydowska. Zanim jednak Przysucha zaistniała na mapie Polski jako miasto, przez stulecia była młodszą, mniej znaczącą siostrą - bardzo silnych od wczesnego średniowiecza - miejscowości - Skrzyńska i Skrzynna, wymienionych w bulii gnieźnieńskiej pod datami 1136 i 1138.

Przysucha Przysucha Przysucha

O samej Przysusze pierwsze informacje znajdziemy pod datami: 1415 (jako Przesucha) i 1490 (przy okazji transakcji Pawła Męciny z Przysuchy). Do 11 grudnia 1710 roku Przysucha pozostawała jednak wsią. W tym dniu, na mocy przywileju wydanego przez Augusta II Mocnego, potwierdzono lokalizację rzemieślników niemieckich i zezwolono na odbywanie targów w soboty i niedziele oraz dano zgodę na zakładanie cechów. Tak powstała niemiecka część miasteczka. W 1723 r. nieopodal niemieckiej części powstało handlowe miasteczko żydowskie, a w 1745 r. - jako ostatnią część tworzącą dzisiejszą Przysuchę - zostało założone katolickie miasteczko polskie.

Z dawnej zabudowy miasteczka najokazalszymi budynkami są: Klasycystyczny kościół parafialny św. Jana Nepomucena, Synagoga i dwór Dembińskich, w którym obecnie mieści się Muzeum im. Oskara Kolberga. Pozostałe dobra kultury to przeważnie domy drewniane z przełomu XIX i XX w.

Opracowano na podstawie informacji zawartych na stornie internetowej: www.przysucha.umig.gov.pl

Historia gmin należących do LGD "Razem dla Radomki":

Gmina Jedlińsk - opracowanie Bożena Starzyńska Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Jedlińsku

Gmina Przytyk - opracowanie Jadwiga Gajewska - Dyrektor Biblioteki Publicznej w Przytyku

Gmina Wieniawa - opracowanie Alicja Ślifirczyk Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Wieniawie

Gmina Przysucha - opracowanie Dr Agnieszka Zarychta-Wójcicka Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze

Gmina Zakrzew - opracowanie Krystyna Smolińska Dyrektor Publicznego Gimnazjum w Zakrzewie.

Gmina Wolanów - opracowanie Renata Bieniek Nauczyciela w Publicznym Gimnazjum w Wolanowie
(format: pdf, rozmiar pliku: 405 KB)

mapa aktyawnych organizacji pozarzšdowych
sieć
szlak stefana szyllera


więcej: Partnerskie Mazowsze LGDenrd
ksow

więcej: polecane strony


LEADER

NASZE GMINY:

gmina jedlinsk gmina przysucha gmina przytyk gmina wieniawa gmina wolanów gmina zakrzew

Partnerzy / Partners LGD

dziedzictwo i rozwój patrnerzy lgd
ksow patrnerzy lgd
puszcza kozienicka partnerzy lgd
lgd ziemi siedleckiej
MAS Jablunkovsko
partnerzy lgd razem dla radomki
moves partnerzy lgd razem dla radomki
sao radomka
zwiazek gmin radomka