NASZE STRONY
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki
W dolinie Radomki
Innowacyjna Radomka
Panoramy
E-Akademia
Papryka Przytycka
Mazowiecka Sieć
Czcionka:A- A A+
pl
en  
 
german  
 

ankieta
centrum akrtywnosci lokalnej
Ankieta on-going
wydawnictwa

radomka Liczba odwiedzin: 11835553


Stowarzyszenie
Lokalna Grupa Działania
"Razem dla Radomki"

tel/fax: (48) 38 58 996
tel. kom.: +48 572 361 068 zarzad@razemdlaradomki.pl

Newsletter:

Partnerzy Stowarzyszenia


Tomasz Matlakiewicz

Tomasz Matlakiewicz - Burmistrz Gminy i Miasta Przysucha

Przysucha

Gmina Przysucha
www.gminaprzysucha.pl

Gmina i miasto Przysucha położona jest w zachodniej części województwa mazowieckiego. Jej powierzchnia wynosi 174,33 km2. Gminę zamieszkuję 12 209 osób, w tym miasto Przysucha liczy sobie 6 146 mieszkańców (wg danych GUS stan na 31.12.2013r.).

Główne kierunki rozwoju gminy związane są z przetwórstwem rolno-spożywczym, rolnictwem, turystyką oraz przemysłem wydobywczym. Ze względu na funkcjonowanie na terenie gminy dużego przedsiębiorstwa "Hortex" rolnictwo jest ukierunkowane na produkcję surowca tego zakładu.

Oskar Kolberg

Przysucha to rodzinne miasto Oskara Kolberga - wybitnego polskiego etnografa, folklorysty i kompozytora. W mieście tym powstało muzeum jego imienia, w którym gromadzone są i udostępnianie publiczności muzealia i materiały związane z tą postacią.

Poznając bogatą tradycję gminy, można tu wspaniale wypocząć nad malowniczo położonym zalewem w Toporni. Miasto usytuowane jest na ważnym szlaku komunikacyjnym Lublin - Łódź, co stwarza dogodne warunki do inwestowania i rozwoju gminy. Przysucha posiada dobrze rozwiniętą infrastrukturę, miejsca noclegowe, duże kompleksy leśne, czyste powietrze. Walory turystyczne i przyrodnicze sprzyjają korzystaniu z czynnego wypoczynku na szlakach turystycznych w otoczeniu czystej i pięknej przyrody.

Każdy, kto pierwszy raz odwiedza Przysuchę, jest zaskoczony jej niecodziennym układem architektonicznym. Uważne oko dostrzega trzy odrębne rynki. Wniosek jest tylko jeden - Przysucha to swoiste trójmiasto. Tak ułożyła się historia tej ziemi, że niemal w jednym czasie osiedliły się tu i mieszkały obok ludności polskiej społeczność: niemiecka i żydowska. Zanim jednak Przysucha zaistniała na mapie Polski jako miasto, przez stulecia była młodszą, mniej znaczącą siostrą - bardzo silnych od wczesnego średniowiecza - miejscowości - Skrzyńska i Skrzynna, wymienionych w bulii gnieźnieńskiej pod datami 1136 i 1138.

Przysucha Przysucha Przysucha

O samej Przysusze pierwsze informacje znajdziemy pod datami: 1415 (jako Przesucha) i 1490 (przy okazji transakcji Pawła Męciny z Przysuchy). Do 11 grudnia 1710 roku Przysucha pozostawała jednak wsią. W tym dniu, na mocy przywileju wydanego przez Augusta II Mocnego, potwierdzono lokalizację rzemieślników niemieckich i zezwolono na odbywanie targów w soboty i niedziele oraz dano zgodę na zakładanie cechów. Tak powstała niemiecka część miasteczka. W 1723 r. nieopodal niemieckiej części powstało handlowe miasteczko żydowskie, a w 1745 r. - jako ostatnią część tworzącą dzisiejszą Przysuchę - zostało założone katolickie miasteczko polskie.

Z dawnej zabudowy miasteczka najokazalszymi budynkami są: Klasycystyczny kościół parafialny św. Jana Nepomucena, Synagoga i dwór Dembińskich, w którym obecnie mieści się Muzeum im. Oskara Kolberga. Pozostałe dobra kultury to przeważnie domy drewniane z przełomu XIX i XX w.

Opracowano na podstawie informacji zawartych na stornie internetowej: www.przysucha.umig.gov.pl

Historia gmin należących do LGD "Razem dla Radomki":

Gmina Jedlińsk - opracowanie Bożena Starzyńska Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Jedlińsku

Gmina Przytyk - opracowanie Jadwiga Gajewska - Dyrektor Biblioteki Publicznej w Przytyku

Gmina Wieniawa - opracowanie Alicja Ślifirczyk Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Wieniawie

Gmina Przysucha - opracowanie Dr Agnieszka Zarychta-Wójcicka Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze

Gmina Zakrzew - opracowanie Krystyna Smolińska Dyrektor Publicznego Gimnazjum w Zakrzewie.

Gmina Wolanów - opracowanie Renata Bieniek Nauczyciela w Publicznym Gimnazjum w Wolanowie
(format: pdf, rozmiar pliku: 405 KB)

sieć
szlak stefana szyllera


więcej: Partnerskie Mazowsze LGDenrd
ksow

więcej: polecane strony


LEADER

NASZE GMINY:

gmina jedlinsk gmina przysucha gmina przytyk gmina wieniawa gmina wolanów gmina zakrzew

Partnerzy / Partners LGD

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".
Strona internetowa Stowarzyszenia LGD "Razem dla Radomki" współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji”; w ramach działania "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.