finansowanie

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
Operacja mająca na celu wdrażanie Lokalnej Strategii Rozwoju Stowarzyszenia „Razem dla Radomki” w tym realizacji działań Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” – działanie 19 „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Planowany wynik operacji: osiągnięcie zaplanowanych z Lokalnej Strategii Rozwoju „Razem dla Radomki” na lata 2016-2023 wskaźników w zakresie rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność.

logo razem dla radomki
atrakcje regionuAtrakcje regionu
ATRAKCJE REGIONUMorze Domaniowskie
Muzeum im. W. Gombrowicza
więcej >
nasze inicjatywyNasze inicjatywy
NASZE INICJATYWYJarmark Ludowy w Bieniędzicach
Dni Kolbergowskie
więcej >
PROJEKTY LGDProjekty LGD
PROJEKTY LGDPMMT
Zderzenie pokoleń
więcej >
PROJEKTY LGDProdukty Tradycyjne
PRODUKTY TRADYCYJNEPapryka Przytycka
Salceson Wizytowy
więcej >
ankieta
centrum aktywności lokalnej
nasze wydawnictwa

Stowarzyszenie
Lokalna Grupa Działania
„Razem dla Radomki”
tel/fax: (48) 38 58 996
tel. kom.: +48 572 361 068 zarzad@razemdlaradomki.pl

Zapisz się do newslettera

Produkty tradycyjne i lokalne Doliny Radomki – w Sieci.

 

O projekcie Aktualności Zamówienia Materiały do pobrania Kontakt

Produkty tradycyjne i lokalne Doliny Radomki – w Sieci.

KONKURS NA NAJLEPSZE PRODUKTY TRADYCYJNE I LOKALNE POŁUDNIOWEGO MAZOWSZA – EDYCJA 2019

Stowarzyszenie Aktywności Obywatelskiej „Radomka” w partnerstwie z Lokalną Grupą Działania „Razem dla Radomki” ogłasza konkurs na najlepsze dania/produkty wytwarzane na obszarze Południowego Mazowsza.

Konkurs organizowany jest w ramach projektu pt. „NA SZLAKU KULINARNYM DOLINY RADOMKI” i będzie obejmował 5 kategorii:

  • produkty mięsne i rybne
  • warzywa i owoce
  • wyroby piekarnicze i cukiernicze
  • dania gotowe i potrawy
  • Miody, napoje i inne produkty

W konkursie mogą wziąć udział podmioty z terenu powiatów: radomskiego, przysuskiego, kozienickiego, zwoleńskiego tj. osoby prywatne, gospodarstwa agroturystyczne, lokale gastronomiczne, przedsiębiorcy, stowarzyszenia, grupy nieformalne (koła gospodyń wiejskich), oraz szkoły i klasy o profilu gastronomicznym, które wypełnią zgłoszenie, dołączą do niego unikatowy przepis na potrawę/ produkt kulinarny i nadeślą w nieprzekraczalnym terminie do dnia 20września 2019 r. do siedziby partnera projektu LGD „Razem dla Radomki” drogą pocztową lub mailową.

Celem konkursu jest kultywowanie, propagowanie i pogłębianie wiedzy o tradycjach kuchni regionalnej i lokalnej Południowego Mazowsza, wyszukanie produktów/dań regionalnych i lokalnych, mogących stać się wizytówką obszaru Południowego Mazowsza, jak też promowanie produktów tradycyjnych, lokalnych i regionalnych – budujących tożsamość dziedzictwa kulinarnego obszaru. Celem naszym jest także zachowanie niepowtarzalnych smaków produktów żywnościowych, wymiana doświadczeń kulinarnych pomiędzy uczestnikami i wspieranie lokalnej tożsamości.

Komisja Konkursowa wyłoni zwycięzców którym przyznane zostaną w postaci pamiątkowych grawertonów oraz nagrody rzeczowe (sprzęt RTV/AGD).

Zachęcamy do udziału. Konkurs realizowany jest w ramach zadania publicznego pn. „Na szlaku kulinarnym Doliny Radomki” i dofinansowany jest ze środków budżetu Województwa Mazowieckiego”.

Pobierz:

KONKURS NA NAJLEPSZE PRODUKTY TRADYCYJNE I LOKALNE

Lokalna Grupa Działania „Razem dla Radomki” w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Aktywności Obywatelskiej „RADOMKA” ogłasza konkurs na najlepsze dania/produkty wytwarzane na obszarze Południowego Mazowsza. Konkurs organizowany jest w ramach projektu pt. „PRODUKTY TRADYCYJNE I LOKALNE DOLINY RADOMKI – W SIECI” i będzie obejmował 5 kategorii:

  • produkty mięsne i rybne
  • warzywa i owoce
  • wyroby piekarnicze i cukiernicze
  • dania gotowe i potrawy
  • miody, napoje i inne produkty

W konkursie mogą wziąć udział podmioty z terenu powiatów: radomskiego, przysuskiego, kozienickiego, zwoleńskiego tj. osoby prywatne, gospodarstwa agroturystyczne, lokale gastronomiczne, przedsiębiorcy, stowarzyszenia, grupy nieformalne (koła gospodyń wiejskich), oraz szkoły i klasy o profilu gastronomicznym, które wypełnią zgłoszenie, dołączą do niego unikatowy przepis na potrawę/ produkt kulinarny i nadeślą w nieprzekraczalnym terminie dodnia 16 listopada 2018 r. do siedziby LGD „Razem dla Radomki” drogą pocztową lubmailową.

Celem konkursu jest kultywowanie, propagowanie i pogłębianie wiedzy o tradycjach kuchni regionalnej i lokalnej Południowego Mazowsza, wyszukanie produktów/dań regionalnych i lokalnych, mogących stać się wizytówką obszaru Południowego Mazowsza, jak też promowanie produktów tradycyjnych, lokalnych i regionalnych – budujących tożsamość dziedzictwa kulinarnego obszaru. Celem naszym jest także zachowanie niepowtarzalnych smaków produktów żywnościowych, wymiana doświadczeń kulinarnych pomiędzy uczestnikami i wspieranie lokalnej tożsamości.

Komisja Konkursowa wyłoni zwycięzców którym przyznane zostaną w postaci pamiątkowych grawertonów oraz nagrody rzeczowe (sprzęt RTV/AGD).

Zachęcamy do udziału.

Pobierz:

Konkurs realizowany jest w ramach zadania publicznego pn. „Produkty tradycyjne i lokalne Doliny Radomki – w Sieci” i dofinansowane jest ze środków budżetu Województwa Mazowieckiego”.

lgd razem dla radomki

LGD Razem dla Radomki reprezentowało Mazowsze na Dożynkach Prezydenckich w Spale.

Stowarzyszenie „Razem dla Radomki” wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego oraz Muzeum Wsi Radomskiej było gospodarzem stoiska wystawienniczego Mazowsza, promującego producentów, rolników i produkty tradycyjne z terenu naszych gmin. Stoisko przygotowane pod hasłem „Mazowsze pachnące papryką” znajdowało się w Miasteczku Regionów, w którym swoje zwyczaje, regionalne specjalności i kulturę prezentowało każde z 16 województw. Odwiedziło nas wielu znakomitych gości, europosłów, posłów, przedstawicieli krajowych organizacji rolniczych, na czele z Prezydentem Andrzejem Dudą z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, oraz Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Janem Krzysztofem Ardanowskim, którzy skosztowali przygotowanych przez nas specjałów z „Papryki Przytyckiej”. Obecni na stoisku byli również przedstawiciele samorządów z terenu LGD – Wójt gminy Zakrzew Sławomir Białkowski, oraz Wójt gminy Wieniawa – Krzysztof Sobczak.

więcej

lgd razem dla radomki

Członkowie Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Mazowsze obszaru Doliny Radomki na Gali Agroligii

14 czerwca 2018 roku, w Ogrodach Pałacu Prezydenckiego spotkali się najlepsi w kraju rolnicy i przedstawiciele najprężniej rozwijających się firm agrobiznesowych na Gali konkursu Agroliga, który promuje przedsiębiorców działających w branży rolno-spożywczej oraz wyróżniających się rolników. Obecna gala była jubileuszową dwudziestą piątą edycją.

Uczestniczyli w niej czołowi producenci produktów lokalnych i tradycyjnych z terenu LGD „Razem dla Radomki” – Gospodarstwo Sadownicze Moniki i Tomasza Bankiewicz z Komorowa – Członek Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Mazowsze (producent naturalnie mętnego soku Smaczek z Doliny Radomki), producent naturalnych wędlin – Gospodarstwo Rolne Elżbiety i Wojciecha Pysiak ze Zdziechowa także Członek Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Mazowsze, oraz Piekarnia Wacyn Ewy Brzezińskiej i Andrzeja Karczewskiego z Wacyna producent przedniego pieczywa na naturalnym zakwasie. Wśród uczestników znaleźli się także Prezes Lokalnej Grupy Działania „Razem dla Radomki” Pan Cezary Adam Nowek, Wójt Gminy Zakrzew Pan Sławomir Białkowski, Pan Krzysztof Sobczak Wójt Gminy Wieniawa, oraz Pan Leszek Margas Wicestarosta Powiatu Radomskiego.

Gala AgroLigi tradycyjnie gromadzi najlepszych w kraju rolników i przedstawicieli najprężniej rozwijających się firm agrobiznesowych. Konkurs AgroLiga 2017 organizowany jest na szczeblu wojewódzkim przez Wojewódzkie Ośrodki Doradztwa Rolniczego, na szczeblu krajowym zaś – przez Redakcję Audycji Rolnych Programu 1 TVP S.A. i Stowarzyszenie AgroBiznesKlub. Od 2008 roku Honorowy Patronat na Galą AgroLigą sprawuje Prezydent RP. Celem konkursu jest uhonorowanie najlepszych przedsiębiorców działających w branży rolno-spożywczej oraz wyróżniających się rolników. Laureaci AgroLiga 2017 – Kategoria Firmy-Mistrz Krajowy AgroLigi 2017: Przedsiębiorstwo Przemysłu Mięsnego „Taurus” sp. z o.o. w Pilznie

I Wicemistrz Krajowy AgroLigi 2016 -FPHU PAWEKO Beata Pawlikowska w Mierzynie.

Wicemistrzowie Krajowi AgroLigi 2017: Szkółka Krzewów Ozdobnych inż. Eugeniusz Pudełek w Iłowie, Tłocznia Soków z Owoców i Warzyw WIATROWY SAD Grażyna Wiatr w Kałęczewie, Piekarnia „ZŁOTY KŁOS” w Dobczycach, ANCYPO MIZER Sp. J. w Sokółce, POLOK – Grupa Producentów Grzybów w Suszczu.

Laureaci Krajowi AgroLigi 2017:Zakład Masarniczy Wyrobów Tradycyjnych PHU Kazimierz Skirbiszewski w Piotrowicach Polskich, Masarnia Władysławowo Sp. J. R.A.B. Zawistowski we Władysławowie, „Produkcja Pieczywa” Krystyna i Adam Wojcieszuk w Urszulinie, Cukiernia MAGOSZ w Krapkowicach, PU-H Ubojnia Drobiu HUBART Piotr i Maria Powęzka w Bruskowie Wielkim, „KUMA” Magda & Magda Sp. J. w Olszowej, „Magra” Marzanna Granat w Zakrzewie.

Laureaci AgroLiga 2017 – Kategoria Rolnicy Mistrz Krajowy Beata i Piotr Kondraccy, Górne

I Wicemistrz Krajowy: Grażyna, Jan i Cezary Rokiccy, Biała Rawska, Izabela i Janusz Bystron, Sławki

Wicemistrzowie Krajowi: Ewa, Marek i Piotr Stelmaszyk, Nowy Gorzyck; Hanna i Krzysztof Kowalscy, Winniki; Wioletta i Radosław Budlewscy, Wojny Pietrasze Renata i Marcin Sikora, Goleszów; Joanna i Zenon Kubrowscy, Orłow;

Laureat Krajowy: Aneta i Aleksander Musielak, Piotrkosice; Barbara i Henryk Kiełkowscy, Nowopol; Janusz Zalarski, Nowa Wieś Szlachecka; Renata i Waldemar Borowczyk, Moszna; Paweł Guzy, Wierzawice; Irena i Leszek Płócienniczak, Złotniki Małe; Maria i Wiesław Sobczak, Koszanów.

Udział w Gali AgroLiga współfinansowany jest ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego w ramach zadania publicznego Kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego. Zadanie 16 Propagowanie idei Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Mazowsze poprzez organizowanie lub uczestnictwo w szkoleniach, festiwalach, warsztatach, konferencjach i imprezach plenerowych. Tytuł zadania: Produkty tradycyjne i lokalne Doliny Radomki – w Sieci.

Partnerskie Mazowieckie LGD

Ważne linki:

program leader
rural

więcej: polecane strony

kalendarz 2024
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki Facebook
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki YouTube
NASZE STRONY
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki
W dolinie Radomki
Innowacyjna Radomka
Panoramy
E-Akademia
Papryka Przytycka
Mazowiecka Sieć
Skip to content