NASZE STRONY
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki
W dolinie Radomki
Innowacyjna Radomka
Panoramy
E-Akademia
Papryka Przytycka
Mazowiecka Sieć
Czcionka:A- A A+
pl
en  
 
german  
 

ankieta
centrum akrtywnosci lokalnej
Ankieta on-going
wydawnictwa

radomka Liczba odwiedzin: 10181284


Stowarzyszenie
Lokalna Grupa Działania
"Razem dla Radomki"

tel/fax: (48) 38 58 996
tel. kom.: +48 572 361 068 zarzad@razemdlaradomki.pl

Newsletter:

Produkty lokalne - Papryka Przytycka


PRODUKTY LOKALNE - Papryka Przytycka


HISTORIA      PRODUKT TRADYCYJNY      UPRAWA      ODMIANY      ZDROWIE      W KUCHNI


papryka PAPRYKA W POLSCE

W Polsce z roku na rok zwiększa się produkcje papryki pod osłonami. Szacuje się, że papryka w tunelach nieogrzewanych zajmuje powierzchnię około 850 ha.

Najwięcej uprawia się jej w okolicach Radomia (gminy Przytyk, Potworów, Radzanów, Klwów, Wyśmierzyce). Od 15 lat Gmina Potworów leżąca na południowym wschodzie woj. Mazowieckiego nazywana jest polską stolicą papryki. Jeden z mieszkańców tej gminy w latach 90 - tych przywiózł z Holandii nasiona papryki i postanowił uprawiać to warzywo. Okazało się, że spore dochody przynosi już jeden tunel papryki, dlatego inni rolnicy poszli w jego ślady. Dziś ponad połowa dostępnej na polskim rynku papryki pochodzi z tutejszych gospodarstw. Uprawia się ją na ponad 500 hektarach.

Z uprawą papryki wiążą się też różne problemy. Przy produkcji papryki konieczne jest nawadnianie, bo bez odpowiednich urządzeń do kropelkowego zraszania nie może być mowy o dobrych plonach. Poza tym przy uprawie papryki należy pamiętać o dość wysokich nakładach - ponad 15 tysięcy zł na hektar.

Targi paprykiW Gminie Potworów papryka doczekała się swojego święta. Już od 14 lat - co roku organizowane są Dni Papryki. Pierwsze Dni Papryki odbyły się u rolnika, który zapoczątkował jej uprawę. Dni Papryki to doskonała zabawa zwłaszcza dla najmłodszych. Występy zespołów muzycznych, wspólne tańce, a także obfitość stoisk z balonami, obwarzankami i pieczoną kiełbasą. Nie brakuje również potraw z papryką w roli głównej. Serwuje się leczo, paprykę faszerowaną mięsem, paprykę na słodko i marynowaną.

Drugim dużym rejonem uprawy papryki są okolice Igołomi, Proszowic i Sandomierza. W innych rejonach kraju także wzrasta zainteresowanie uprawą papryki pod osłonami - w Lubelskiem, na Dolnym Śląsku i w Wielkopolsce.
HISTORIA      PRODUKT TRADYCYJNY      UPRAWA      ODMIANY      ZDROWIE      W KUCHNI

sieć
szlak stefana szyllera


więcej: Partnerskie Mazowsze LGDenrd
ksow

więcej: polecane strony


LEADER

NASZE GMINY:

gmina jedlinsk gmina przysucha gmina przytyk gmina wieniawa gmina wolanów gmina zakrzew

Partnerzy / Partners LGD

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".
Strona internetowa Stowarzyszenia LGD "Razem dla Radomki" współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji”; w ramach działania "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.