finansowanie

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
Operacja mająca na celu wdrażanie Lokalnej Strategii Rozwoju Stowarzyszenia „Razem dla Radomki” w tym realizacji działań Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” – działanie 19 „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Planowany wynik operacji: osiągnięcie zaplanowanych z Lokalnej Strategii Rozwoju „Razem dla Radomki” na lata 2016-2023 wskaźników w zakresie rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność.

logo razem dla radomki
atrakcje regionuAtrakcje regionu
ATRAKCJE REGIONUMorze Domaniowskie
Muzeum im. W. Gombrowicza
więcej >
nasze inicjatywyNasze inicjatywy
NASZE INICJATYWYJarmark Ludowy w Bieniędzicach
Dni Kolbergowskie
więcej >
PROJEKTY LGDProjekty LGD
PROJEKTY LGDPMMT
Zderzenie pokoleń
więcej >
PROJEKTY LGDProdukty Tradycyjne
PRODUKTY TRADYCYJNEPapryka Przytycka
Salceson Wizytowy
więcej >
ankieta
centrum aktywności lokalnej
nasze wydawnictwa

Stowarzyszenie
Lokalna Grupa Działania
„Razem dla Radomki”
tel/fax: (48) 38 58 996
tel. kom.: +48 572 361 068 zarzad@razemdlaradomki.pl

Zapisz się do newslettera

Obszary chronionego krajobrazu

OBSZARY CHRONIONEGO KRAJOBRAZU

znajdujące się na obszarze działania Stowarzyszenia LGD „Razem dla Radomki”

 

LOKALNIE   JEDLIŃSK   PRZYSUCHA   WIENIAWA   PRZYTYK

Przytyk

Na terenie gminy Przytyk system przyrodniczy budują obszary o znaczeniu regionalnym i lokalnym.

Tereny systemu przyrodniczego o znaczeniu regionalnym:

 

  • korytarz ekologiczny rzeki Radomki – łączy obszar węzłowy o znaczeniu krajowym, tj. Obszar Krajobrazu Chronionego „Lasy przysusko- szydłowieckie” z obszarem węzłowym o znaczeniu międzynarodowym doliny rzeki Wisły poprzez obszar węzłowy o znaczeniu krajowym, tj. Puszczę Kozienicką (Kozienicki Park Krajobrazowy). Korytarz Radomki pełni ważna funkcję przewietrzenia terenu (przebiega z południowego zachodu na północny wschód). Na obszarze gminy Przytyk do Radomki wpadają: Dobrzyca, Ślepotka, Wiązownica i kilka dopływów bez nazwy. Rzeka naturalnie meandrująca jest częściowo uregulowana, posiada odcięte starorzecza z wodą i zarastające oraz wyspy. W korytarzu Radomki występują 2 korytarze stawów hodowlanych w: Przytyku i Oblasie na Dobrzycy. Niezwykle cennymi bioelementami korytarza są ekosystemy szuwarowo- torfowiskowe, łąkowo- pastwiskowe, zadrzewienia przywodne i kępowe, kompleksy leśne z grupą lasów wodochronnych i położonych w odległości do 10 km od granicy Radomia oraz 7 użytków ekologicznych. Walory przyrodniczo- krajobrazowe tworzy bogata rzeźba terenu, mozaika przyrody i agrocenoza, zróżnicowana roślinność, wokół której istnieją drzewa kwalifikuje się do uznania za pomniki przyrody. Naturalne uwarunkowania przyrodnicze zostały w istotny sposób przekształcone w wyniku budowy zbiornika wodnego „Domaniów”: zamiana ekosystemów łąkowych, polowych i leśnych na ekosystem wodny, abrazja, podatność na eutrofizację, zubożenie pierwotnego zróżnicowania naturalnych siedlisk przyrodniczych
  • korytarz ekologiczny rzeki Wiązownicy
    Wiązownica jest lewym dopływem Radomki. Łączy węzłowy obszar o znaczeniu krajowym, tj. Obszar Krajobrazu Chronionego „Lasy przysusko- szydłowieckie” z elementem systemu przyrodniczego rangi regionalnej, tj. korytarzem rzeki Radomki. Wiązownica jest uregulowana, w jej dolinie występuje gęsta sieć rowów melioracyjnych. Wzdłuż rzeki usytuowane są ekosystemy łąkowo- pastwiskowe, zbiorniki szuwarowo- torfowiskowe oraz torfowiska wypełnione wodą (w zachodniej części gminy). Ciekawymi obiektami przyrodniczo- krajobrazowymi są wydmy porośnięte lasami na terenach położonych w okolicach miejscowości Wrzosów.
  • obszar węzłowy węzła hydrologicznego dopływów środkowej Radomki, tj. Szabasówki i Jabłonicy
    Obszar ten zajmuje niewielki teren gminy Przytyk w jej południowo- zachodniej części (największy areał znajduje się w gminie Wieniawa).
    Za pośrednictwem korytarzy ekologicznych różnej rangi łączy się z obszarem węzłowym lasów przysusko- szydłowieckich, a następnie poprzez korytarz rzeki Oronki z obszarem węzłowym o znaczeniu regionalnym „Iłża- Makowiec”. Fragment węzła w obrębie gminy Przytyk charakteryzuje się dużym stopniem zróżnicowania pod względem biotycznym i abiotycznym, występuje tu wysoczyzna pokryta w znacznej większości piaskami przybierającymi nierzadko formy wydm.
    Urozmaicona rzeźba terenu, mozaika pół, lasów i wilgotnych zbiorowisk ekosystemów łąkowo- pastwiskowych tworzą malowniczy krajobraz.

Partnerskie Mazowieckie LGD

Ważne linki:

program leader
rural

więcej: polecane strony

kalendarz 2024
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki Facebook
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki YouTube
NASZE STRONY
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki
W dolinie Radomki
Innowacyjna Radomka
Panoramy
E-Akademia
Papryka Przytycka
Mazowiecka Sieć
Skip to content