finansowanie

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
Operacja mająca na celu wdrażanie Lokalnej Strategii Rozwoju Stowarzyszenia „Razem dla Radomki” w tym realizacji działań Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” – działanie 19 „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Planowany wynik operacji: osiągnięcie zaplanowanych z Lokalnej Strategii Rozwoju „Razem dla Radomki” na lata 2016-2023 wskaźników w zakresie rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność.

logo razem dla radomki
atrakcje regionuAtrakcje regionu
ATRAKCJE REGIONUMorze Domaniowskie
Muzeum im. W. Gombrowicza
więcej >
nasze inicjatywyNasze inicjatywy
NASZE INICJATYWYJarmark Ludowy w Bieniędzicach
Dni Kolbergowskie
więcej >
PROJEKTY LGDProjekty LGD
PROJEKTY LGDPMMT
Zderzenie pokoleń
więcej >
PROJEKTY LGDProdukty Tradycyjne
PRODUKTY TRADYCYJNEPapryka Przytycka
Salceson Wizytowy
więcej >
ankieta
centrum aktywności lokalnej
nasze wydawnictwa

Stowarzyszenie
Lokalna Grupa Działania
„Razem dla Radomki”
tel/fax: (48) 38 58 996
tel. kom.: +48 572 361 068 zarzad@razemdlaradomki.pl

Zapisz się do newslettera

Aktualności

Polecamy: „Wieniawo, Ty moja” – nowa płyta z muzyką ludową z Wieniawy.

27.04.2018

Artyści ludowi dzięki wsparciu Gminnego Centrum Kultury i Sportu z Wieniawy wydali swoją pierwszą płytę, która zabierze nas w podróż po utworach prezentujących dziedzictwo kulturowe Wieniawy. Na wydawnictwie usłyszymy Kapelę Wiesławy Gromadzkiej z Kamienia, Kapelę Jana Wochniaka z Wieniawy oraz Zespół folklorystyczny „Wieniawa”.

Płyta została nagrana pod koniec 2017 roku, a jej uroczysta premiera miała miejsce w kwietniu br. Na krążku zatytułowanym „Wieniawo Ty moja…” znalazły się ludowe utwory śpiewane na kilka głosów, a także solowe. Stanowi ona zapis najważniejszych utworów wykonywanych przez artystów, dokumentując oryginalny dorobek muzyczny. Celem przedsięwzięcia było ocalenie od zapomnienia rodzimego folkloru.

Zespół Folklorystyczny „WIENIAWA” powstał w lutym 2014 roku z inicjatywy Alicji Ślifirczyk Dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Wieniawie. Zespół jest reaktywacją założonego przez ówczesnego Dyrektora GOK Stanisława Ambrożka Zespołu Folklorystycznego działającego przy GOK w Wieniawie w latach 1979-2000. Po 14 latach została wznowiona działalność zespołu. Panie : Władysława Adamczyk i Ewa Białek kultywują pracę w nowym zespole, a ich doświadczenie i umiejętności przynoszą wiele korzyści związanych ze znajomością kultury ludowej, słów piosenek, melodii, tańca czy obrzędów. Obecnie zespół liczy 14 osób: WŁadysława Adamczyk, Ewa Białek, Teresa Kapturska, Wanda Dębska, Grażyna Ślifirczyk, Teresa Bieńkowska, Maria Piasta, Halina Druszcz, Danuta Gil, Małgorzata Wołonkiewicz, Agnieszka Kornacka , Ewa Ślizak, Elżbieta Niewadzisz – kierownik zespołu oraz Marian Kulkowski –kierownik muzyczny. Zespół działa pod patronatem Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Wieniawie. Kultywuje tradycje, obrzędy, melodie, taniec oraz kulturę ludową. Występuje na festynach, dożynkach, jarmarkach gminnych jak również w szkole czy przedszkolu, podczas uroczystości patriotycznych czy katolickich. Bierze udział w konkursach i festiwalach m.in. w Lipsku, Maciejowicach, Odrzywole, na Dniach Kolbergowskich w Przysusze , w Spotkaniach z Folklorem im. Stanisława Stępniaka w Wieniawie . Uczestniczył w konkursie na kolędę staropolską w Resursie Obywatelskiej w Radomiu kwalifikując się dwukrotnie do finału. Zespół ,,Wieniawa” był zaproszony do nagrania jednego z odcinków cyklu „Biesiada na cztery Pory Roku” z Zespołem Disco Polo” BAYER FULL” w Muzeum Wsi Radomskiej. W kwietniu 2016 r brał udział w Targach AGROTRAVEL w Kielcach, gdzie został dostrzeżony przez p. Dyrektor Mazowieckiej Organizacji Turystycznej w Warszawie p. Annę Somorowską i pod jej patronatem brał czynny udział w nagraniu Międzynarodowego Staropolskiego Wesela. Zespół śpiewa głównie gwarą ludową. Panie z zespołu mają piękne barwne, wełniane stroje opoczyńskie, pięknie haftowane bluzki, czarne sznurowane buciki oraz chustki – szalinówki.

Kapela Ludowa Jana Wochniaka z Wieniawy – wcześniej znana jako Kapela Aleksandra Krupy z Radomia – powstała w 2006 r., obecnie kapeli patronuje Gminne Centrum Kultury i Sportu w Wieniawie. Zespół gra tradycyjną muzykę ludową regionu radomskiego. W skład Kapeli wchodzą: Jan Wochniak (bębenek obręczowy, baraban), Aleksander Krupa (harmonia trzyrzędowa), Michał Kapturski (skrzypce).W ich repertuarze znajdują się typowe dla tego regionu siarczyste oberki, mazurki, polki, ale także walce i fokstroty. Aleksander Krupa jest kolekcjonerem i znawcą harmonii, potrafi je wyremontować i nastroić. Umiejętności te nabył pracując w wytwórniach harmonii „Borucki” i „Jędrych”. W przeszłości każdy z członków kapeli zdobywał doświadczenie muzyczne indywidualnie. Kapela aktywnie uczestniczy w różnych wydarzeniach kulturalnych, jest laureatem wielu restiżowych festiwali i konkursów muzyki ludowej, m.in. „Złota Baszta” w 2006 r., II miejsce w 2010 r. i I miejsce w 2014 r. na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym, ,„Złote Basy” w 2007 r. i 2011 r. w Maciejowicach, „Muzykanty” w 2008 r. i I miejsce w 2010 r. i 2014 r. w Przysusze.

Kapela Wiesławy Gromadzkiej tworzona jest przez Wiesława Gromadzka – harmonia pedałowa, Katarzyna Zedel – skrzypce, Mateusz Berliński – bębenek. Mateusz jest wnukiem p. Gromadzkiej. Miłość do muzyki ludowej p. Wiesława odziedziczyła po swoim ojcu Stefanie Kołazińskim. Pani Wiesława urodziła się w 1949 roku w Zdunkowie gmina Borkowice. Tam ze swoim ojcem Stefanem Kołazińskim już jako 15 letnia dziewczyna grała na weselach na harmonii pedałowej. Po wyjściu za mąż i przeprowadzeniu się do Kamienia Dużego w gminie Wieniawa ze względów rodzinnych na jakiś czas zaprzestała muzykowania. Pod koniec lat 90-tych Kapela Wiesławy Gromadzkie znów zaczęła pojawiać się na weselach, festiwalach i przeglądach kapel ludowych. Kapela otrzymała wiele nagród i wyróżnień za swoje występy. Charakterystyczne dla p. Wiesławy są przyśpiewki, które wykonuje podczas grania na harmonii. Cieszy fakt, że wnukowie p. Gromadzkiej zaczynają grać ze swoja babcią, Mateusz Berliński na bębenku a Monika Maciejczak na skrzypcach. Wspólnie z P. Gromadzką, występują na biesiadach, spotkaniach i Niedzielach z Folklorem organizowanych przez Gminne Centrum Kultury i Sportu w Wieniawie.

Partnerskie Mazowieckie LGD

Ważne linki:

program leader
rural

więcej: polecane strony

kalendarz 2024
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki Facebook
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki YouTube
NASZE STRONY
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki
W dolinie Radomki
Innowacyjna Radomka
Panoramy
E-Akademia
Papryka Przytycka
Mazowiecka Sieć
Skip to content