finansowanie

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
Operacja mająca na celu wdrażanie Lokalnej Strategii Rozwoju Stowarzyszenia „Razem dla Radomki” w tym realizacji działań Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” – działanie 19 „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Planowany wynik operacji: osiągnięcie zaplanowanych z Lokalnej Strategii Rozwoju „Razem dla Radomki” na lata 2016-2023 wskaźników w zakresie rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność.

logo razem dla radomki
atrakcje regionuAtrakcje regionu
ATRAKCJE REGIONUMorze Domaniowskie
Muzeum im. W. Gombrowicza
więcej >
nasze inicjatywyNasze inicjatywy
NASZE INICJATYWYJarmark Ludowy w Bieniędzicach
Dni Kolbergowskie
więcej >
PROJEKTY LGDProjekty LGD
PROJEKTY LGDPMMT
Zderzenie pokoleń
więcej >
PROJEKTY LGDProdukty Tradycyjne
PRODUKTY TRADYCYJNEPapryka Przytycka
Salceson Wizytowy
więcej >
ankieta
centrum aktywności lokalnej
nasze wydawnictwa

Stowarzyszenie
Lokalna Grupa Działania
„Razem dla Radomki”
tel/fax: (48) 38 58 996
tel. kom.: +48 572 361 068 zarzad@razemdlaradomki.pl

Zapisz się do newslettera

Aktualności

Kapela Lipców z Wygnanowa otrzymała nagrodę im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”.

17.04.2018

Niezmiernie miło nam poinformować, iż kapela Lipców z Wygnanowa (gmina Przytyk) w dniu 11 kwietnia 2018 roku została laureatem 43 edycji Nagrody imienia Oskara Kolberga, jednej z najważniejszych odznaczeń w zakresie popularyzowania kultury ludowej.

Zespół otrzymał jako jedyny nagrodę w kategorii kapela ludowa. Nagroda ta, ustanowiona w 1974 r. w dorocznych edycjach honoruje artystów tworzących w dziedzinach ludowej sztuki plastycznej i rękodzieła, w obszarze literatury ludowej, śpiewu, muzyki instrumentalnej i tańca; wyróżnia twórców kultywujących tradycje i autentyczne wartości kultury swoich regionów, organizatorów przedsięwzięć artystycznych popularyzujących folklor i sztukę; nagradza badaczy, animatorów i dokumentatorów kultury tradycyjnej, którzy wzorem Oskara Kolberga, gromadzą i przekazują wiedzę o kulturze ludowej, wskazują na jej bogactwo i różnorodność, dokumentują, opracowują naukowo, chronią i zachowują dla przyszłych pokoleń. Przyznawana jest w 6 kategoriach.

Kapela Lipców z Wygnanowa jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych i utytułowanych kapel w regionie radomskim. W swoim repertuarze posiada wiele modnych miejskich szlagierów, jednakże, jak mówi Pan Marian, najbardziej lubią grać starodawne utwory, tzw. obery ciągłe, tak bardzo charakterystyczne dla muzyki kajockiej. Mikroregion Kajoków tworzy kilkanaście wsi położonych na północ od Przysuchy. Ich muzyka jest spadkiem kulturowym pokoleń muzykantów z rodziny Kędzierskich. Charakteryzuje się niepowtarzalnym, zadziornym i transowym charakterem.

Kapela Lipców należy do prawdziwych samorodków. Każdy, nawet mało wytrawny koneser tradycyjnej muzyki, może to wychwycić w sposobie wykonania, spontaniczności i w entuzjazmie grających. Kapelę tworzą: Tadeusz Lipiec – harmonista i Marian Lipiec, grający na barabanie. Baraban to duży bęben o głębokim donośnym dźwięku, z obustronnym naciągiem.

Pan Tadeusz uczył się gry na harmonii w Radomiu. Wcześniej, jeszcze w szkole podstawowej, próbował swoich sił na bębenku, potem pod okiem dziadka ćwiczył grę na skrzypcach. Poszukiwania muzyczne zakończył jednak na harmonii, którą opanował do perfekcji. Początkowo grywał na weselach, których ma na swoim koncie ponad tysiąc. Instrument, na którym gra, ma ponad 70 lat. Tadeusz Lipiec to wyjątkowy pasjonat, nie może żyć bez muzyki. „Z wojska uciekał, żeby grać na weselach” – opowiadają jego znajomi.

Dzięki Kapeli Lipców tradycja ludowego muzykowania staje się cenną i istotną częścią polskiego dziedzictwa kulturowego. Oni sami, skromni, skupiają się na grze i publiczności, są spontaniczni i dzielą się muzyką w sposób wyjątkowy. Często przygrywają podczas potańcówek organizowanych przez pasjonatów muzyki tradycyjnej. Kapela gra z wielką werwą, niezwykłym entuzjazmem i pewnego rodzaju szaleństwem, które udziela się tańczącym parom.

Panowie od lat występują razem z Piotrem Gacą, bywają na mniejszych przeglądach folklorystycznych, a także na największym – Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym: w 2012 roku wzięło w nim udział około 800 artystów z 13 województw. Wśród nich Kapela Lipców – doceniona nagrodą – tzw. Basztą.

Organizatorem konkursu w imieniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest Instytut Muzyki i Tańca z siedzibą w Warszawie przy ul. Fredry 8, we współpracy z Muzeum Wsi Radomskiej, (Oddział Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze) z siedzibą w Radomiu, przy ul. Szydłowieckiej 30 oraz Fundacją „Cepelia” Polska Sztuka i Rękodzieło z siedzibą w Warszawie przy ul. Chmielna 8.

Fotografia i informacje o zespole Lipców opracowane na podstawie: www.mazowieckiszlaktradycji.com

Partnerskie Mazowieckie LGD

Ważne linki:

program leader
rural

więcej: polecane strony

kalendarz 2024
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki Facebook
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki YouTube
NASZE STRONY
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki
W dolinie Radomki
Innowacyjna Radomka
Panoramy
E-Akademia
Papryka Przytycka
Mazowiecka Sieć
Skip to content