NASZE STRONY
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki
W dolinie Radomki
Innowacyjna Radomka
Panoramy
E-Akademia
Papryka Przytycka
Mazowiecka Sieć
Czcionka:A- A A+
pl
en  
 
german  
 

ankieta
centrum akrtywnosci lokalnej
Ankieta on-going
wydawnictwa

radomka Liczba odwiedzin: 10914624


Stowarzyszenie
Lokalna Grupa Działania
"Razem dla Radomki"

tel/fax: (48) 38 58 996
tel. kom.: +48 572 361 068 zarzad@razemdlaradomki.pl

Newsletter:

Aktualności

lgd razem dla radomki

21.12.2017 r.

Z wizytą LGD na Lubelszczyźnie.

40 osób - uczestników projektu Akademia Skutecznych Menadżerów Społecznych, 15 grudnia 2017 r. uczestniczyło w wyjeździe studyjnym połączonym z prezentacją dobrych praktyk, zorganizowanym przez LGD „Razem dla Radomki” w województwie lubelskim, w tym w ramach współpracy z LGD „Zielony Pierścień”.

Na trasie wycieczki jako przykład dobrych praktyk znalazła się Manufaktura Różana z Końskowoli. To gospodarstwo, które od lat specjalizuje się w produkcji sadzonek róż, łącząc pasję oraz zamiłowanie do tych wspaniałych roślin. Ta różana pasja znalazła swe odzwierciedlenie również w domowej kuchni. Rosnące zainteresowanie tradycyjnymi przetworami sprawiło, że domowa produkcja przekształciła się w malutką wytwórnię różanych skarbów. Specjalnością Manufaktury Różanej są wspomniane wcześniej przetwory różane, oraz inne specjały wytwarzane według starych tradycyjnych przepisów. Produkowane są ręcznie, bardzo silnie bazują na tradycji – podstawą są stare domowe przepisy. To rarytasy ze spiżarni naszej babci. W Izbie Produktu Lokalnego można skosztować i nabyć domowe przetwory różane. W manufakturze z zaciekawieniem wysłuchaliśmy historii właścicieli o tym jak powstało gospodarstwo i różana przetwórnia. Zaopatrzyliśmy się też w różane smakołyki, m.in. konfiturę różaną z Końskowoli i konfiturę z owoców róży.

Następnie udaliśmy się do Celejowa, jest to wieś w gminie Wąwolnica, tam złożyliśmy wizytę Regionalnemu Stowarzyszeniu Odnowy i Rozwoju „Wokół Bystrej”. Stowarzyszenie rozpoczęło swą działalność w 2010 roku. Pani Prezes stowarzyszenia opowiedziała nam historię budynków, w którym nas podjęto. Gminne budynki "OSP Celejów" - niegdyś opuszczone i zniszczone na przestrzeni ostatnich lat dzięki projektom współfinansowanym ze środków zewnętrznych - unijnych i szwajcarskich, odremontowano i zagospodarowano przestrzeń wokół. Powstała duża, ogólnodostępna świetlica wiejska z kominkiem, nowoczesna w pełni wyposażona kuchnia i Izba Tradycji. Utworzono tu Izbę Produktu Lokalnego i pracownię wyrobu papieru czerpanego. "Mała Papiernia". Odbywają się tu warsztaty przy wykorzystaniu zabytkowych, autentycznych sprzętów. Zachętę dla turystów stanowi także unikatowy pomnik rowerowy i możliwość zrobienia na nim niepowtarzalnej pamiątkowej fotografii.

Kolejny przystanek to ni mniej ni więcej tylko „owocowy przystanek” w Klementowicach koło Kurowa. Tu zostaliśmy ugoszczeni domowymi przetworami z malin, gruszki, porzeczki i żurawiny, których mogliśmy skosztować na własnoręcznie upieczonych przez Panią Marię podpłomykach. Firma „Moje Owoce” powstała w 2012 roku założona przez właścicielkę, panią Marię Figiel, która od przeszło trzydziestu lat wraz z mężem prowadzi gospodarstwo rolne specjalizujące się w uprawie malin. Tradycją w domu Figlów było coroczne robienie przetworów na zimę, tak więc te powstawały według sprawdzonych sposobów i receptur, przekazywanych z pokolenia na pokolenie, zapełniając tym sposobem domową spiżarnię. Stale rosnące zainteresowanie tradycyjnymi przetworami sprawiło, że zapadła w końcu decyzja aby domową produkcję przekształcić w malutką wytwórnię owocowych skarbów, by móc dzielić się tym dziedzictwem z szerszym kręgiem odbiorców. Po dokonaniu pysznych zakupów udaliśmy się w dalszą drogę, która wiodła do Lublina.

W Lublinie w ramach czasu wolnego podziwialiśmy lubelskie stare miasto, zamek, katedrę, klimatyczne brukowane uliczki. Dopełnieniem dla nas zwiedzających była historia miasta Lublina opowiedziana z wielkim zaangażowaniem przez Panią Patrycję Bartulę – uczestniczkę wyjazdu. Zarówno Pani Patrycji jak i pozostałym uczestnikom serdecznie dziękujemy za spędzony wspólnie czas.

Wyjazd realizowany w ramach projektu „Akademia Skutecznych Menadżerów Społecznych” sfinansowano w ramach programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

pobierzdo góry
sieć
szlak stefana szyllera


więcej: Partnerskie Mazowsze LGDenrd
ksow

więcej: polecane strony


LEADER

NASZE GMINY:

gmina jedlinsk gmina przysucha gmina przytyk gmina wieniawa gmina wolanów gmina zakrzew

Partnerzy / Partners LGD

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".
Strona internetowa Stowarzyszenia LGD "Razem dla Radomki" współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji”; w ramach działania "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.