NASZE STRONY
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki
W dolinie Radomki
Innowacyjna Radomka
Panoramy
E-Akademia
Papryka Przytycka
Mazowiecka Sieć
Czcionka:A- A A+
pl
en  
 
german  
 

ankieta
centrum akrtywnosci lokalnej
Ankieta on-going
wydawnictwa

radomka Liczba odwiedzin: 7751549


Stowarzyszenie
Lokalna Grupa Działania
"Razem dla Radomki"

tel/fax: (48) 38 58 996
tel. kom.: +48 572 361 068 zarzad@razemdlaradomki.pl

Newsletter:

Aktualności

lgd razem dla radomki

04.12.2017 r.

Taneczne Andrzejki we Wrzosie

Piękno folkloru i tradycji ludowej odżywa we Wrzosie rokrocznie w ostatni weekend listopada, ściągając na organizowane tam już od 2011 r. Andrzejki Folkowe miłośników muzyki ludowej. Nie inaczej było i w sobotę 25 listopada, gdzie mogliśmy powitać liczną grupę wykonawców i publiczności, która bawiła się do późnych godzin nocnych.

Andrzejki Folkowe podobnie jak organizowane na przestrzeni ostatnich lat jarmarki ludowe to inicjatywa Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Razem dla Radomki”, które chce promować folklor, dziedzictwo kulturowe jak również przypomnieć o pięknym zwyczaju polskiej wsi, jaką były wiejskie zabawy ludowe, podczas których grane były mazurki, oberki i fokstroty. We Wrzosie za sprawny przebieg wydarzenia odpowiadają Panie ze Stowarzyszenia „Wrzosowisko”, Publiczna Szkoła Podstawowa we Wrzosie, którą wspomaga nasze LGD i Gmina Przytyk.

Wydarzenie rozpoczął występ gospodarzy – dziecięcego zespołu Wrzosiki z PSP we Wrzosie. Następnie wystąpiły młodzieżowe zespoły pieśni i tańca „Plejada” z Przytyka oraz „Wolanianki” z Wolanowa, które to w gorąco oklaskiwanych występach udowodnili nam, iż mimo młodego wieku ich członków umiejętnie potrafią łączyć nowoczesne brzmienia z muzyką ludową, propagując nie tylko wśród swoich rówieśników piękno tradycji ludowej.

W dalszej części wydarzenia mogliśmy wysłuchać pieśni i przyśpiewek wykonywanych przez zespoły śpiewacze z Wrzosu, Bieniędzic i Bierwiec, które umiejętnie zaprezentowały nam zarówno autorski jak i typowy dla regionu radomskiego i przysuskiego repertuar. Następnie grane przez kapele ludowe oberki i mazurki porwały licznie zebraną publiczność do tańca. Wystąpili czołowi przedstawiciele „kajockiej” muzyki, wielokrotnie nagradzane i utytułowane kapele: Adama Tarnowskiego z Mateuszem Pytkowskim, Henryka Gwiazdy, którego wyjątkowo wspierali Jan Wochniak i Michał Kapturski, Rodzinnej Kapeli Foktów i zespołu Mieczysława Zamkowskiego. Wydarzenie wzorem lat poprzednich trwało do północy i pokazało że zainteresowanie nim jest coraz większe.

pobierzdo góry
sieć
szlak stefana szyllera


więcej: Partnerskie Mazowsze LGDenrd
ksow

więcej: polecane strony

NASZE GMINY:

gmina jedlinsk gmina przysucha gmina przytyk gmina wieniawa gmina wolanów gmina zakrzew

Partnerzy / Partners LGD

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".
Strona internetowa Stowarzyszenia LGD "Razem dla Radomki" współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji”; w ramach działania "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.