finansowanie

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
Operacja mająca na celu wdrażanie Lokalnej Strategii Rozwoju Stowarzyszenia „Razem dla Radomki” w tym realizacji działań Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” – działanie 19 „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Planowany wynik operacji: osiągnięcie zaplanowanych z Lokalnej Strategii Rozwoju „Razem dla Radomki” na lata 2016-2023 wskaźników w zakresie rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność.

logo razem dla radomki
atrakcje regionuAtrakcje regionu
ATRAKCJE REGIONUMorze Domaniowskie
Muzeum im. W. Gombrowicza
więcej >
nasze inicjatywyNasze inicjatywy
NASZE INICJATYWYJarmark Ludowy w Bieniędzicach
Dni Kolbergowskie
więcej >
PROJEKTY LGDProjekty LGD
PROJEKTY LGDPMMT
Zderzenie pokoleń
więcej >
PROJEKTY LGDProdukty Tradycyjne
PRODUKTY TRADYCYJNEPapryka Przytycka
Salceson Wizytowy
więcej >
ankieta
centrum aktywności lokalnej
nasze wydawnictwa

Stowarzyszenie
Lokalna Grupa Działania
„Razem dla Radomki”
tel/fax: (48) 38 58 996
tel. kom.: +48 572 361 068 zarzad@razemdlaradomki.pl

Zapisz się do newslettera

Partnerzy Stowarzyszenia

Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze

Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze
Oddział Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu

26-400 Przysucha, Al. Jana Pawła II/11
tel. 48 675-22-48
e-mail: muzeumok@ra.onet.pl

Muzeum im. Oskara Koblerga w Przysusze postało w 1990 r. z okazji jubileuszu 100 rocznicy śmierci wybitnego uczonego, etnografa, folklorysty i kompozytora – Oskara Kolberga. Od 1992 r. stanowi Oddział Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu. Kierownikiem placówki jest Pani Katarzyna Markiewicz.

Idea stworzenia instytucji poświęconej osobie Oskara Kolberga zrodziła się w środowisku Przysuskiego Towarzystwa Kulturalnego. W latach siedemdziesiątych rozpoczęto gromadzenie materiałów kolbergowskich, jak również eksponatów etnograficzno-historycznych dotyczących ziemi przysuskiej. Zebrane zbiory prezentowano na wystawach w miejscowej bibliotece i w zabytkowym lamusie dworskim. W 1979 roku zebraną kolekcję przekazano do Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu, a w Przysusze otworzono oddział muzealny. W tym czasie rozpoczęto remont zabytkowego XVIII wiecznego dworu Demibińskich, przeznaczając jego parterową część na siedzibę muzeum biograficznego Kolberga.

Najważniejszą formą udostępniania muzealnej kolekcji jest wystawiennictwo, którego istotnym uzupełnieniem są programy edukacyjne, liczne publikacje, oraz działalność artystyczna i kulturowa.

Muzeum gromadzi kolekcje dokumentujące dorobek twórczy Oskara Kolberga, żyjącego w latach 1814 – 1890. Zgromadzone eksponaty poświęcone są jego twórczości, obrazują oddziaływanie spuścizny naukowej, badawczej, artystycznej na współczesność i przyszłość. Specyfika zbiorów tego muzeum oraz sposobu prezentacji niematerialnych wartości kultury i nauki wynika z postawy życiowej Kolberga, który był człowiekiem bez reszty oddanym swoim zainteresowaniom i pracy. Pozostawił po sobie ogromnej wartości spuściznę naukową w postaci zapisanego luz zadrukowanego papieru i stosunkowo niewiele śladów materialnych. Muzeum gromadzi, opracowuje i udostępnia również muzealia obrazujące dzieje Przysuchy.

Podstawę programu ekspozycyjnego stanowi wystawa biograficzna zatytułowana „Oskar Kolberg (1814-1890). Etnograf, folklorysta, kompozytor”. Pozostałe przedsięwzięcia wystawiennicze o charterze trwałym i czasowym są w stosunku do niej uzupełniające. Ekspozycja przedstawia życie i okresy twórczości Oskara Kolberga, jego związki z Przysucha (miejscem urodzenia), lata młodości i nauki w Warszawie, prace kompozytora i krytyka muzycznego, jak również jego twórczość naukowo-badawczą w dziedzinie etnografii i folklorystyki, działalność edytorską i ostatnie lata życia w Krakowie. Wystawa daje obraz XIX-wiecznej sytuacji historycznej i kulturowej, podkreśla, w jaki sposób dzieło Kolberga scalało polską kulturę podzielona przez zaborców, wskazując na jej różnorodność. Dopełnieniem ekspozycji biograficznej są stylowo zaaranżowane wnętrza: gabinetu, które daje wyobrażenie o wyglądzie pracowni uczonego humanisty i salonu uwidaczniającego wyposażenie typowe dla zamożnego dworu z 2 poł. XIX wieku.

Osobna wystawa poświęcona jest historii Przysucha na przełomie XVIII i XIX wieku. Prezentuje ona kopie dokumentów, fotografie, materiały ikonograficzne, mapy, portrety i zdjęcia pozyskane z archiwów, zbiorów bibliotecznych i muzealnych oraz z zasobów rodziny Dembińskich (związanych z Przysucha od pocz. XVIII w. do 1945 r.).

Opracowano na podstawie informacji zawartych na stornie internetowej: www.oskar.kolberg.w.interia.pl

Partnerskie Mazowieckie LGD

Ważne linki:

program leader
rural

więcej: polecane strony

kalendarz 2024
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki Facebook
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki YouTube
NASZE STRONY
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki
W dolinie Radomki
Innowacyjna Radomka
Panoramy
E-Akademia
Papryka Przytycka
Mazowiecka Sieć
Skip to content