finansowanie

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
Operacja mająca na celu wdrażanie Lokalnej Strategii Rozwoju Stowarzyszenia „Razem dla Radomki” w tym realizacji działań Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” – działanie 19 „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Planowany wynik operacji: osiągnięcie zaplanowanych z Lokalnej Strategii Rozwoju „Razem dla Radomki” na lata 2016-2023 wskaźników w zakresie rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność.

logo razem dla radomki
atrakcje regionuAtrakcje regionu
ATRAKCJE REGIONUMorze Domaniowskie
Muzeum im. W. Gombrowicza
więcej >
nasze inicjatywyNasze inicjatywy
NASZE INICJATYWYJarmark Ludowy w Bieniędzicach
Dni Kolbergowskie
więcej >
PROJEKTY LGDProjekty LGD
PROJEKTY LGDPMMT
Zderzenie pokoleń
więcej >
PROJEKTY LGDProdukty Tradycyjne
PRODUKTY TRADYCYJNEPapryka Przytycka
Salceson Wizytowy
więcej >
ankieta
centrum aktywności lokalnej
nasze wydawnictwa

Stowarzyszenie
Lokalna Grupa Działania
„Razem dla Radomki”
tel/fax: (48) 38 58 996
tel. kom.: +48 572 361 068 zarzad@razemdlaradomki.pl

Zapisz się do newslettera

Zrealizowane projekty

Muzealna - dziedzictwo kulturowe

Muzealna – dziedzictwo kulturowe

Projekt realizowany w ramach naboru wniosków przeprowadzonych przez Lokalną Grupę Działania „Razem dla Radomki”, działanie: Małe Projekty

Wnioskodawca: Stowarzyszenie Brać Sienkiewiczowska

Stowarzyszenie „Brać Sienkiewiczowska” z Zakrzewa zakończyło realizację projektu pt. „Muzealna – dziedzictwo kulturowe” finansowanego w ramach konkursu przeprowadzonego przez Stowarzyszenie „Razem dla Radomki” w ramach Osi 4 Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, dla działania „Małe Projekty”. Projekt polegał na realizacji remontu, modernizacji oraz zakupieniu wyposażenia dla Muzeum i Kawiarenki regionalnej w Zakrzewie.

Muzeum Regionalne powstało przy Publicznym Gimnazjum w Zakrzewie, by ocalić od zapomnienia historię życia codziennego mieszkańców okolic Zakrzewa. Przygoda z odkrywaniem korzeni tego regionu rozpoczęła się w 1997 roku. Uczniowie przynosili do szkoły i wyposażyli obiekt w stare przedmioty (żelazka, maglownice, kijanki, ławy, przyrządy do obróbki lnu, komody, narzędzia szewskie, kosy itp. ), często znajdowane na strychu, w piwnicach, komórkach, szufladach. Zniszczone przedmioty zostały poddane renowacji, a jednocześnie w dwóch pomieszczeniach szkolnych przeprowadzono prace, związane z przygotowaniem sali, która swoim wyglądem przypominała starą izbę – wiejską chatę, wyposażoną w glinianą podłogę, wybudowano kuchnię z piecem kaflowym i lepką. Utworzono też Kawiarenkę Muzealna – jako miejsce służące integracji społeczności lokalnej, wyposażone z cenne meble, bibeloty, stare lampy, ozdobne butelki.

Kawiarenka Muzealne oraz Szkolne Muzeum Regionalne, aby nadal dobrze służyć społeczności lokalnej wymagały remontu, odnowienia i zakupienia elementów wyposażenia, na co środki zdobyto w ramach realizowanej inicjatywy działania „Małych Projektów”. W ramach projektu dokonano: odnowienia ścian Muzeum; naprawienie pęknięć ścian, pokrycie karton gipsem rur kanalizacyjnych, oraz malowania ścian w Kawiarence; wycyklinowania i wylakierowanie podłóg z desek, uzupełnienie aneksu kuchennego kawiarenki.

Stowarzyszenie w ramach realizowanego projektu zorganizowało również cykl spotkań z ciekawymi osobami w ramach „Gość miesiąca”, zorganizowano IV Bal Charytatywny, Dzień Europejski promujący kulturę krajów należących do Unii Europejskiej, herbatowe spotkania z seniorami, organizowane przez młodzież w celu wspólnej integracji. Odbyły się wystawy starych fotografii mieszkańców.

Kawiarenka oraz Muzeum to miejsce wspólne. Powstały, by służyć integracji, ocalać historię naszego regionu, przechowywać pamięć przodków, kultywować tradycję i kulturę naszego regionu, rozwijać kulturalnie społeczność lokalną. Służą i maja służyć w przyszłości społeczności lokalnej, tworząc w mieszkańcach poczucie wspólnoty i przynależności do miejsca, ich życia i pracy. Budząc szacunek do kultury, tradycji i historii, uczą lepszej przyszłości. Realizacja projektu przyczyniła się do zwiększenia potencjału kreacji oferty kulturowej w gminie Zakrzew. Muzeum i Kawiarnia pełnią rolę ważnych obiektów kulturalnych, rozrywkowych i integrujących.

Wartość realizowanego projektu wyniosła 7056,26 zł, natomiast kwota przekazanych środków unijnych – dotacji wyniosła 4868,26 zł.

Partnerskie Mazowieckie LGD

Ważne linki:

program leader
rural

więcej: polecane strony

kalendarz 2024
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki Facebook
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki YouTube
NASZE STRONY
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki
W dolinie Radomki
Innowacyjna Radomka
Panoramy
E-Akademia
Papryka Przytycka
Mazowiecka Sieć
Skip to content