NASZE STRONY
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki
W dolinie Radomki
Innowacyjna Radomka
Panoramy
E-Akademia
Papryka Przytycka
Mazowiecka Sieć
Czcionka:A- A A+
pl
en  
 
german  
 

ankieta
centrum akrtywnosci lokalnej
Ankieta on-going
wydawnictwa

radomka Liczba odwiedzin: 8696993


Stowarzyszenie
Lokalna Grupa Działania
"Razem dla Radomki"

tel/fax: (48) 38 58 996
tel. kom.: +48 572 361 068 zarzad@razemdlaradomki.pl

Newsletter:

Zrealizowane projekty


Muzealna - dziedzictwo kulturowe

Muzealna - dziedzictwo kulturowe

Projekt realizowany w ramach naboru wniosków przeprowadzonych przez Lokalną Grupę Działania "Razem dla Radomki", działanie: Małe Projekty

Wnioskodawca: Stowarzyszenie Brać Sienkiewiczowska

Stowarzyszenie "Brać Sienkiewiczowska" z Zakrzewa zakończyło realizację projektu pt. "Muzealna - dziedzictwo kulturowe" finansowanego w ramach konkursu przeprowadzonego przez Stowarzyszenie "Razem dla Radomki" w ramach Osi 4 Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, dla działania "Małe Projekty". Projekt polegał na realizacji remontu, modernizacji oraz zakupieniu wyposażenia dla Muzeum i Kawiarenki regionalnej w Zakrzewie.

Muzeum Regionalne powstało przy Publicznym Gimnazjum w Zakrzewie, by ocalić od zapomnienia historię życia codziennego mieszkańców okolic Zakrzewa. Przygoda z odkrywaniem korzeni tego regionu rozpoczęła się w 1997 roku. Uczniowie przynosili do szkoły i wyposażyli obiekt w stare przedmioty (żelazka, maglownice, kijanki, ławy, przyrządy do obróbki lnu, komody, narzędzia szewskie, kosy itp. ), często znajdowane na strychu, w piwnicach, komórkach, szufladach. Zniszczone przedmioty zostały poddane renowacji, a jednocześnie w dwóch pomieszczeniach szkolnych przeprowadzono prace, związane z przygotowaniem sali, która swoim wyglądem przypominała starą izbę - wiejską chatę, wyposażoną w glinianą podłogę, wybudowano kuchnię z piecem kaflowym i lepką. Utworzono też Kawiarenkę Muzealna - jako miejsce służące integracji społeczności lokalnej, wyposażone z cenne meble, bibeloty, stare lampy, ozdobne butelki.

Kawiarenka Muzealne oraz Szkolne Muzeum Regionalne, aby nadal dobrze służyć społeczności lokalnej wymagały remontu, odnowienia i zakupienia elementów wyposażenia, na co środki zdobyto w ramach realizowanej inicjatywy działania "Małych Projektów". W ramach projektu dokonano: odnowienia ścian Muzeum; naprawienie pęknięć ścian, pokrycie karton gipsem rur kanalizacyjnych, oraz malowania ścian w Kawiarence; wycyklinowania i wylakierowanie podłóg z desek, uzupełnienie aneksu kuchennego kawiarenki.

Stowarzyszenie w ramach realizowanego projektu zorganizowało również cykl spotkań z ciekawymi osobami w ramach "Gość miesiąca", zorganizowano IV Bal Charytatywny, Dzień Europejski promujący kulturę krajów należących do Unii Europejskiej, herbatowe spotkania z seniorami, organizowane przez młodzież w celu wspólnej integracji. Odbyły się wystawy starych fotografii mieszkańców.

Kawiarenka Muzealna w Zakrzewie Kawiarenka Muzealna w Zakrzewie Kawiarenka Muzealna w Zakrzewie
Kawiarenka Muzealna w Zakrzewie Kawiarenka Muzealna w Zakrzewie Kawiarenka Muzealna w Zakrzewie

Kawiarenka oraz Muzeum to miejsce wspólne. Powstały, by służyć integracji, ocalać historię naszego regionu, przechowywać pamięć przodków, kultywować tradycję i kulturę naszego regionu, rozwijać kulturalnie społeczność lokalną. Służą i maja służyć w przyszłości społeczności lokalnej, tworząc w mieszkańcach poczucie wspólnoty i przynależności do miejsca, ich życia i pracy. Budząc szacunek do kultury, tradycji i historii, uczą lepszej przyszłości. Realizacja projektu przyczyniła się do zwiększenia potencjału kreacji oferty kulturowej w gminie Zakrzew. Muzeum i Kawiarnia pełnią rolę ważnych obiektów kulturalnych, rozrywkowych i integrujących.

Wartość realizowanego projektu wyniosła 7056,26 zł, natomiast kwota przekazanych środków unijnych - dotacji wyniosła 4868,26 zł.

sieć
szlak stefana szyllera


więcej: Partnerskie Mazowsze LGDenrd
ksow

więcej: polecane strony


LEADER

NASZE GMINY:

gmina jedlinsk gmina przysucha gmina przytyk gmina wieniawa gmina wolanów gmina zakrzew

Partnerzy / Partners LGD

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".
Strona internetowa Stowarzyszenia LGD "Razem dla Radomki" współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji”; w ramach działania "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.