NASZE STRONY
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki
W dolinie Radomki
Innowacyjna Radomka
Panoramy
E-Akademia
Papryka Przytycka
Mazowiecka Sieć
Czcionka:A- A A+
pl
en  
 
german  
 

ankieta
centrum akrtywnosci lokalnej
Ankieta on-going
wydawnictwa

radomka Liczba odwiedzin: 8898539


Stowarzyszenie
Lokalna Grupa Działania
"Razem dla Radomki"

tel/fax: (48) 38 58 996
tel. kom.: +48 572 361 068 zarzad@razemdlaradomki.pl

Newsletter:

NASZE INICJATYWY: Szkolenie


Szkolenie: Wytwarzanie produktów tradycyjnych i regionalnych z własnych surowców w gospodarstwach rolników indywidualnych - stan i perspektywy

16 LISTOPADA 2011 r. RADOM
Centrum Doradztwa Rolniczego Oddział w Radomiu, ul. Chorzowska 16/18
godz.10.00.-15.00


Relacja ze szkolenia

16 listopada 2011 r. w Radomiu w Sali Konferencyjnej w Centrum Doradztwa Rolniczego w Radomiu przy ul. Chorzowskiej 16/18 odbyło się szkolenie pt. "Wytwarzanie produktów tradycyjnych i regionalnych z własnych surowców w gospodarstwach rolników indywidualnych", które zorganizowane zostało z inicjatywy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego oraz Lokalnych Grup Działania Południowego Mazowsza: Razem dla Radomki, Dziedzictwo i Rozwój, Wspólny Trakt, Na Piaskowcu).

Szkolenie prowadzone pod kierunkiem Kazimierza Porębskiego - zastępcę dyrektora Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Terenów Wiejskich oraz Krzysztofa Zaniewskiego z Urzędu Marszałkowskiego rozpoczął Prezes Stowarzyszenia "Razem dla Radomki" - Cezary Adam Nowek - który powitał licznie zgromadzonych gości. Uczestniczyli w nim rolnicy, mieszkańcy obszarów wiejskich, przedstawiciele instytucji wspierających rozwój rynku tych produktów oraz doradcy, w sumie ponad 90 osób.

Pan Krzysztof Zaniewski - w swoich wystąpieniach, które poświęcił produktom tradycyjnym i regionalnym, Działalności Marginalnej, Lokalnej i Ograniczonej wspominał jak ważną szansę stanowią one dla rozwoju regionu oraz przedstawił prawne możliwości przetwarzania surowców zwierzęcych w gospodarstwach rolników indywidualnych. Tłumaczył również zebranych, jakie korzyści są z promowania produktów tradycyjnych. Według niego bardzo ważnym czynnikiem mogącym przyczynić się do znaczenia produktów tradycyjnych na rynku europejskim jest współpraca grup producenckich.

Wystąpienie Prezesa LGD ? Cezary Adam Nowek Wystąpienie ? Krzysztof Zaneiwski  Potrawy Tradycyjne
 Potrawy Tradycyjne Wystąpienie ? Dyrektor Kazmierz Porębski Potrawy Tradycyjne
 Potrawy Tradycyjne Wystąpienie ? Dyrektor Kazmierz Porębski Potrawy Tradycyjne
 Potrawy Tradycyjne Wystąpienie ? Dyrektor Kazmierz Porębski

Następnie Wojciech Pysiak - rolnik roku w konkursie "Agroligi" oraz członek komisji ds. rolnictwa doradzającej Prezydentowi RP Bronisławowi Komorowskiemu przedstawił jak w praktyce wygląda prowadzenie gospodarstwa rolniczego w ramach Działalności Marginalnej Lokalnej i Ograniczonej. Prezes LGD "Razem dla Radomki" Cezary Adam Nowek - zapoznał zebranych z produktem tradycyjnym - Papryką Przytycką, a Jan Czaja - koordynator projektu odrolnika.pl, laureat XI edycji ogólnopolskiego konkursu "Sposób na Sukces" przedstawił możliwości bezpośredniej sprzedaży produktów ekologicznych (owoców i warzyw).

Szkoleniu towarzyszyła degustacja potraw tradycyjnych i regionalnych. Uczestnicy mogli spróbować słynnego salcesonu wizytowego czy kiełbasy jałowcowej przygotowanej przez Gospodarstwo Rolne Wojciecha i Elżbiety Pysiak, przetworów z papryki Przytyckiej, jak również wyrobów piekarniczych z Piekarni Wacyn, wędlin z Przedsiębiorstwa "Bekon" Mieczysława Podgórskiego z Szydłowca, produktów ekologicznych pochodzących z gospodarstwa Państwa Zając z Tomaszowa, czy tradycyjnego bigosu i pierogów przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich "Chomentowianki".


Zaproszenie

W imieniu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego oraz Lokalnych Grup Działania z Południowego Mazowsza serdecznie zapraszamy na szkolenie nt. "Wytwarzanie produktów tradycyjnych i regionalnych z własnych surowców w gospodarstwach rolników indywidualnych - stan i perspektywy", które odbędzie się 16 listopada 2011 r. w Centrum Doradztwa Rolniczego w Radomiu, przy ul. Chorzowskiej 16/18 o godzinie 10.00.

W trakcie szkolenia, które poprowadzi Pan Krzysztof Zaniewski z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego oraz Cezary Adam Nowek - Prezes LGD "Razem dla Radomki" zostaną przedstawione zagadnienia związane z produktami tradycyjnymi i regionalnymi, możliwością pozyskania środków unijnych na promocję produktów rolniczych. Omówiona zostanie także działalność marginalna, lokalna i ograniczona na przykładzie gospodarstwa rolnego Elżbiety i Wojciecha Pysiak ze Zdziechowa.

Podczas spotkania na specjalnie przygotowanych stoiskach wystawienniczych będziemy mogli spróbować produktów tradycyjnych: Papryki Przytyckiej, wyrobów piekarniczych z Piekarni Wacyn, tradycyjnych dań przygotowanych przez zespól ludowy "Chomentowianki" jak również wyrobów wędliniarskich Państwa Pysiak ze Zdziechowa oraz zakładu masarskiego "Bekon" Mieczysława Podgórskiego z Szydłowca.

Wszystkich zainteresowanych prosimy o potwierdzenie obecności telefonicznie pod nr 48 38 58 996 lub mailowo: zarzad@razemdlaradomki.pl.


Program szkolenia

9.30 - 10.00

Rejestracja uczestników, kawa, herbata

10.00 - 10.15

Otwarcie szkolenia

10.15 - 10.35

Produkty tradycyjne i regionalne szansą rozwoju regionu
Krzysztof Zaniewski - Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie

10.35 - 11.00

Działalność Marginalna, Lokalna i Ograniczona
Krzysztof Zaniewski - Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie

11.00 - 11.30

Nowoczesne gospodarstwo a Działalność Marginalna, Lokalna i Ograniczona na przykładzie gospodarstwa rolnego Elżbiety i Wojciecha Pysiak.
Wojciech Pysiak- właściciel gospodarstwa rolnego

11.30 - 12.10

Prawne możliwości przetwarzania surowców zwierzęcych w gospodarstwach rolników indywidualnych
Lekarz weterynarii

12.10 - 12.40

Przerwa kawowa połączona z degustacją mazowieckich produktów ekologicznych i tradycyjnych.
Bezpośrednie rozmowy z producentami

12.40 - 13.10

Papryka Przytycka - produkt tradycyjny.
Cezary Adam Nowek - Prezes LGD "Razem dla Radomki"

13.10 - 13.40

Odrolnika.pl - zakupy bez pośrednika - bezpośrednia sprzedaż produktów ekologicznych (owoców i warzyw)
Jan Czaja - koordynator projektu odrolnika.pl, rolnik i laureat XI edycji ogólnopolskiego konkursu "Sposób na Sukces"

13.40 - 14.10

Wystąpienia przedstawiciela Lokalnych Grup Działania z terenu południowego Mazowsza.

14.10 - 14.40

Dyskusja uczestników szkolenia wystąpienia producentów/przetwórców.

14.40 - 15.00

Podsumowanie i zamknięcie szkolenia.


Pobierz szczegółowy program szkolenia
(format: pdf, rozmiar pliku: 250 KB)

sieć
szlak stefana szyllera


więcej: Partnerskie Mazowsze LGDenrd
ksow

więcej: polecane strony


LEADER

NASZE GMINY:

gmina jedlinsk gmina przysucha gmina przytyk gmina wieniawa gmina wolanów gmina zakrzew

Partnerzy / Partners LGD

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".
Strona internetowa Stowarzyszenia LGD "Razem dla Radomki" współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji”; w ramach działania "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.