finansowanie

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
Operacja mająca na celu wdrażanie Lokalnej Strategii Rozwoju Stowarzyszenia „Razem dla Radomki” w tym realizacji działań Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” – działanie 19 „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Planowany wynik operacji: osiągnięcie zaplanowanych z Lokalnej Strategii Rozwoju „Razem dla Radomki” na lata 2016-2023 wskaźników w zakresie rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność.

logo razem dla radomki
atrakcje regionuAtrakcje regionu
ATRAKCJE REGIONUMorze Domaniowskie
Muzeum im. W. Gombrowicza
więcej >
nasze inicjatywyNasze inicjatywy
NASZE INICJATYWYJarmark Ludowy w Bieniędzicach
Dni Kolbergowskie
więcej >
PROJEKTY LGDProjekty LGD
PROJEKTY LGDPMMT
Zderzenie pokoleń
więcej >
PROJEKTY LGDProdukty Tradycyjne
PRODUKTY TRADYCYJNEPapryka Przytycka
Salceson Wizytowy
więcej >
ankieta
centrum aktywności lokalnej
nasze wydawnictwa

Stowarzyszenie
Lokalna Grupa Działania
„Razem dla Radomki”
tel/fax: (48) 38 58 996
tel. kom.: +48 572 361 068 zarzad@razemdlaradomki.pl

Zapisz się do newslettera

Kapela Lipców z Wygnanowa

Kapela Lipców z Wygnanowa

To jedna z najbardziej cenionych i rozpoznawalnych kapel regionu radomskiego. Słynie z wykonań oberów ciągłych, ukazujących zadziorny i transowy charakter, typowy dla muzyki kajockiej. Lipcowie, ze względu na prezentowany energiczny i pełen zaangażowania sposób grania koncertów, są zapraszani na liczne przeglądy, festiwale i potańcówki. W 2018 roku zostali laureatami 43. edycji Nagrody im. Oskara Kolberga w kategorii kapela ludowa, zostając docenienionymi za wkład w rozwój kultury ludowej.

Kapelę tworzą dwaj bracia cioteczni pochodzący z Wygnanowa: Tadeusz Lipiec (ur. 1944 r.) grający na harmonii oraz barabanista Marian Lipiec (ur. 1958 r.). Skład uzupełnia obecnie skrzypek Michał Kapturski. Muzycy swoje występy rozpoczęli w różnych okresach. Inspirację do gry, podobnie jak u innych muzyków, znajdowali jednak w rodzinie. W tym wypadku wzorce czerpali od harmonisty Mariana Lipca (ur. 1937 r.), inspirując się jego tradycyjnym repertuarem. Tadeusz Lipiec gry na harmonii uczył się w Radomiu u Stanisława Lipińskiego, znanego organisty, i zadebiutował w 1959 r. Do tej pory zagrał na ponad 1000 wesel. Dzięki determinacji i wytrwałości szybko stał się jednym z najbardziej cenionych harmonistów w regionie, chętnie dzielących się swoją wiedzą z licznymi uczniami, terminującymi u swojego mistrza. Instrument na którym gra, ma ponad 70 lat.

Marian Lipiec, utalentowany barabanista i bębniarz, rozpoczął grywać na weselach pod koniec lat 70. razem ze swoim wujem Marianem Lipcem. Z Tadeuszem zaczął grać w latach 80. Przestali występować, gdy zmieniła się moda i ludzie zaczęli słuchać gitarowego grania. Powrócili do wspólnych występów po 2004 roku. „Obydwaj jesteśmy samoukami. Uczyliśmy się grać ze słuchu. Robię to od ponad 60 lat. W wieku 12 lat zacząłem bębnić na barabanie z wujkiem, potem przerzuciłem się na harmonię. Grywało się wtedy ciągle niezliczone ilości wesel i zabaw”, wspomina pan Tadeusz. „Nasze utwory, mazurki, oberki, walce, nasze melodie to pozostałości po starych muzykach, dziadkach, którzy byli wyjątkowymi muzykami. Wszystko było grane z głów i tak pozostało do dziś” – dopowiada pan Marian.

Kapela z uwagi na swój niepowtarzalny repertuar oceniana jest bardzo wysoko na różnych przeglądach i festiwalach. Zdobyła już kilkanaście różnych nagród i wyróżnień: 2krotnie, w 2012 i 2016 r. zajęła II miejsca Na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych Kazimierzu Dolnym, a w 2015 otrzymała „Złote Basy” w Konkursie Kapel i Śpiewaków Ludowych Regionów Nadwiślańskich „Powiślaki” w Maciejowicach oraz w tym samym konkursie 2krotnie, w 2013 r. i 2016 r. zdobyła I miejsce. Wielokrotnie zdobywali I miejsca i wyróżnienia w Przysusze na Dniach Kolbergowskich. W 2017 roku nagrali dla Muzeum Wsi Radomskiej płytę pn. „Kapela Jana Kmity i Lipców.

Kapelę tworzą:

  • Tadeusz Lipiec – harmonia trzyrzędowa,
  • Marian Lipiec -bęben,
  • Michał Kapturski -skrzypce.

Partnerskie Mazowieckie LGD

Ważne linki:

program leader
rural

więcej: polecane strony

kalendarz 2024
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki Facebook
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki YouTube
NASZE STRONY
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki
W dolinie Radomki
Innowacyjna Radomka
Panoramy
E-Akademia
Papryka Przytycka
Mazowiecka Sieć
Skip to content