NASZE STRONY
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki
W dolinie Radomki
Innowacyjna Radomka
Panoramy
E-Akademia
Papryka Przytycka
Mazowiecka Sieć
Czcionka:A- A A+
pl
en  
 
german  
 

ankieta
centrum akrtywnosci lokalnej
Ankieta on-going
wydawnictwa

radomka Liczba odwiedzin: 10664368


Stowarzyszenie
Lokalna Grupa Działania
"Razem dla Radomki"

tel/fax: (48) 38 58 996
tel. kom.: +48 572 361 068 zarzad@razemdlaradomki.pl

Newsletter:

Kapela Henryka Gwiazdy z Radomia


Kapela Henryka Gwiazdy z Radomia

Henryk Gwiazda pochodzi z muzykalnej rodziny. Urodził się w Ligęzowie, niewielkiej wsi położonej w powiecie przysuskim. Jego ojciec, Mieczysław, był znanym w okolicy skrzypkiem i harmonistą. To właśnie u niego muzyczne szlify pobierał Henryk, który pierwsze zabawy zaczął grać już w wieku 9 lat, by kilka lat później dołączyć do zespołu weselnego swojego ojca. W latach sześćdziesiątych grali wspólnie na wielu zabawach i weselach, początkowo w trzyosobowym składzie, uzupełnionym o baraban. Dopiero w późniejszych latach do ich składu dołączyła sekcja dęta: muzycy grający na trąbce i na saksofonie.

W 1974 r. Henryk Gwiazda przeprowadził się do Radomia, zakładając zespół grający niezliczoną ilość wesel. Aktywnie muzykował ze swoim zespołem do połowy lat 90tych, kiedy to powoli mijało zainteresowanie kapelami prezentującymi repertuar zawierający skoczne oberki, polki i mazurki. W 2014 r., wraz z przejściem na emeryturę, Pan Henryk postanowił powrócić do grania. Jak wspomina: "tuż przed podjęciem decyzji zażartowałem do żony, że jeszcze zobaczysz, że nagram płytę, usłyszysz mnie w radio i zobaczysz w telewizji. A ona się śmiała ze mnie, nie spodziewając się, że uda mi się zrealizować moje plany".

Pierwszy "powrotny" występ wraz ze swoją kapelą dał na przeglądzie w Maciejowicach. W skład zespołu weszli muzycy, z którymi już wcześniej współpracował. Na bębenku do dziś przygrywa jego szwagier Władysław Szklarczyk, a na skrzypcach Jan Skrętowski. Od tego czasu kapela wystąpiła na wielu potańcówkach, przeglądach i festiwalach, zdobywając uznanie i liczne nagrody. Do najważniejszych możemy zaliczyć zdobycie I miejsca w kategorii kapel Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą w 2017 roku, I miejsce i Złote Basy na Przeglądzie w Maciejowicach w 2016 roku, I miejsce na Dniach Kolbergowskich w Przysusze w 2017 i 2018 roku, I miejsca na Przeglądzie Kapel w Przytyku, w Odrzywole.

Kapelę tworzą:

  • Henryk Gwiazda -harmonia trzyrzędowa polska,
  • Jan Skrętowski -skrzypce,
  • Władysław Szklarczyk -bęben.

sieć
szlak stefana szyllera


więcej: Partnerskie Mazowsze LGDenrd
ksow

więcej: polecane strony


LEADER

NASZE GMINY:

gmina jedlinsk gmina przysucha gmina przytyk gmina wieniawa gmina wolanów gmina zakrzew

Partnerzy / Partners LGD

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".
Strona internetowa Stowarzyszenia LGD "Razem dla Radomki" współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji”; w ramach działania "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.