finansowanie

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
Operacja mająca na celu wdrażanie Lokalnej Strategii Rozwoju Stowarzyszenia „Razem dla Radomki” w tym realizacji działań Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” – działanie 19 „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Planowany wynik operacji: osiągnięcie zaplanowanych z Lokalnej Strategii Rozwoju „Razem dla Radomki” na lata 2016-2023 wskaźników w zakresie rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność.

logo razem dla radomki
atrakcje regionuAtrakcje regionu
ATRAKCJE REGIONUMorze Domaniowskie
Muzeum im. W. Gombrowicza
więcej >
nasze inicjatywyNasze inicjatywy
NASZE INICJATYWYJarmark Ludowy w Bieniędzicach
Dni Kolbergowskie
więcej >
PROJEKTY LGDProjekty LGD
PROJEKTY LGDPMMT
Zderzenie pokoleń
więcej >
PROJEKTY LGDProdukty Tradycyjne
PRODUKTY TRADYCYJNEPapryka Przytycka
Salceson Wizytowy
więcej >
ankieta
centrum aktywności lokalnej
nasze wydawnictwa

Stowarzyszenie
Lokalna Grupa Działania
„Razem dla Radomki”
tel/fax: (48) 38 58 996
tel. kom.: +48 572 361 068 zarzad@razemdlaradomki.pl

Zapisz się do newslettera

Kapela Jana Fokta z Jagodnego

Kapela Jana Fokta z Jagodnego

Jan Fokt, wybitny harmonista, pochodzi z Jagodnego. Urodził się w 1936 roku. Występuje od ponad 60 lat, a w prezentowanym przez niego repertuarze pojawiają się oberki, polki, mazurki. Lubi grać też tanga, szukając inspiracji nie tylko w muzyce regionu radomskiego. Często wykonuje melodie przywoływane z pamięci. W swoim domu chętnie gości nie tylko uczniów, którzy pobierają u niego nauki, ale również osoby, które pamiętają go z grywanych nawet 3040 lat temu wesel, podziwiając grę „mistrza” i wspominając z nim minione już czasy.

Muzyka w jego życiu towarzyszyła mu od najmłodszych lat za sprawą ojca Józefa, który grał na skrzypcach. Pierwszą harmonię zakupił w wieku 18 lat, a gry na niej uczył się od brata Władysława, który był uznanym skrzypkiem. Wraz z nim oraz z grającym na barabanie najmłodszym z braci – Kazimierzem, założyli popularną kapelę grającą w latach 19571964 na niezliczonej ilości potańcówek i zabaw weselnych. Po śmierci Władysława z braćmi zaczęli grać różni muzycy z regionu radomskiego.

Dziś możemy spotkać go na wielu potańcówkach, spontanicznych zabawach czy przeglądach muzyki ludowej. Obecnie jego kapela tworzy muzykę w odmłodzonym składzie. Do zabaw wraz z Janem przygrywają: Stanisław Lesiak na barabanie oraz uczennica wiejskich skrzypków – Katarzyna Zedel, która jest przedstawicielką młodego pokolenia muzyków tradycyjnych. W kapeli gra na skrzypcach, oprócz tego potrafi grać na bębnie, harmonii i suce biłgorajskiej. Jest etnomuzykologiem, twórczynią i znawczynią ludowych instrumentów.

Jan Fokt był wielokrotnie nagradzany za swój wkład w popularyzację muzyki tradycyjnej. Wraz z kapelą zdobywał nagrody na Mazowieckim Przeglądzie Folkloru – Dniach Kolbergowskich, w Konkursie Kapel i Śpiewaków Ludowych Regionów Nadwiślańskich „Powiślaki”, czy na Przeglądzie Kapel i Solistów Instrumentalistów „Muzykanty” w Końskich.

Kapelę tworzą:

  • Jan Fokt – harmonia trzyrzędowa,
  • Katarzyna Zedel -skrzypce,
  • Stanisław Lesiak -baraban.

Partnerskie Mazowieckie LGD

Ważne linki:

program leader
rural

więcej: polecane strony

kalendarz 2024
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki Facebook
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki YouTube
NASZE STRONY
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki
W dolinie Radomki
Innowacyjna Radomka
Panoramy
E-Akademia
Papryka Przytycka
Mazowiecka Sieć
Skip to content