finansowanie

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
Operacja mająca na celu wdrażanie Lokalnej Strategii Rozwoju Stowarzyszenia „Razem dla Radomki” w tym realizacji działań Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” – działanie 19 „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Planowany wynik operacji: osiągnięcie zaplanowanych z Lokalnej Strategii Rozwoju „Razem dla Radomki” na lata 2016-2023 wskaźników w zakresie rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność.

logo razem dla radomki
atrakcje regionuAtrakcje regionu
ATRAKCJE REGIONUMorze Domaniowskie
Muzeum im. W. Gombrowicza
więcej >
nasze inicjatywyNasze inicjatywy
NASZE INICJATYWYJarmark Ludowy w Bieniędzicach
Dni Kolbergowskie
więcej >
PROJEKTY LGDProjekty LGD
PROJEKTY LGDPMMT
Zderzenie pokoleń
więcej >
PROJEKTY LGDProdukty Tradycyjne
PRODUKTY TRADYCYJNEPapryka Przytycka
Salceson Wizytowy
więcej >
ankieta
centrum aktywności lokalnej
nasze wydawnictwa

Stowarzyszenie
Lokalna Grupa Działania
„Razem dla Radomki”
tel/fax: (48) 38 58 996
tel. kom.: +48 572 361 068 zarzad@razemdlaradomki.pl

Zapisz się do newslettera

Partnerzy Stowarzyszenia

dziewierz

Kamil Dziewierz – Wójt Gminy Jedlińsk

gmina jedlińsk

Gmina Jedlińsk
www.jedlinsk.pl

Gmina Jedlińsk położona jest w południowej części województwa radomskiego. Powierzchnia ogólna gminy wynosi 138 km2, a zamieszkuje ją 14 106 mieszkańców (wg danych GUS stan na 31.12.2013r.). Gminę tworzy 31 wsi sołeckich.

Siedzibą Gminy jest Jedlińsk – historyczna osada znajdująca się nad rzeką Radomską i Tymianką. Jedlińsk położony jest w odległości 90 km na południe od Warszawy i 10 km na północ od Radomia. Dziś Jedlińsk liczy 1637 mieszkańców.

Nazwa Jedlińsk wywodzi się od licznych jodeł, otaczających osadę. Jedlińsk posiada bogatą historię sięgającą średniowiecza. Założony został przez Mikołaja Jedlińskiego, stając się jednocześnie siedzibą parafii. Od XVI do XIX wieku przez ponad 250 lat miejscowość ta posiadała prawa miejskie. Jedlińsk posiada ciekawą historię, tradycję oraz wyjątkowo bogatą kulturę o czym świadczą liczne zabytki, miejsca oraz zapiski w dokumentach. Do najważniejszych zabytków zalicza się barokowy kościół P.W. Apostołów Piotra i Andrzeja, wystawiony przez Stanisława Witowskiego. W kościele znajduje się obraz „Powołanie Apostołów”, namalowany w Rzymie przez Tadeusza Kunze Konicza. W pobliżu istnieje do dziś nekropolia z najstarszymi nagrobkami, pochodzącymi nawet z 1800 roku.

Do dziś obchodzony jest obrzęd ludowy „Ścięcia Śmierci”, który swoje początki wywodzi ze średniowiecza. Rokrocznie w ostatni wtorek karnawału zwany Kusym – mieszkańcy i licznie zgromadzeni goście uczestniczą w unikalnym obrzędzie.

Na terenie gminy funkcjonuje Muzeum im. Witolda Gombrowicza. Wybudowany w 1914 roku dworek we Wsoli, będący obecnie oddziałem Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie, od 1926 należał Jerzego Gombrowicza, brata pisarza. To tutaj Witold Gombrowicz pracował nad jedną ze swoich najważniejszych powieści – „Ferdydurke”.

Warto również nadmienić, iż na terenie gminy w Piastowie znajduję się obiekt Aeroklubu Radomskiego, o powierzchni ponad 200 ha z lotniskiem sportowym, na którym odbywają się zawody rangi mistrzostw europy i mistrzostw świata w akrobacji samolotowej i szybowcowej. Mistrzostwa stanowią jedno z najważniejszych wydarzeń sportowych odbywających się nie tylko w regionie radomskim, ale również w skali całego kraju, w którym uczestniczą najlepsi piloci z całego świata.

Opracowano na podstawie informacji zawartych na stornie internetowej: www.jedlinsk.pl

pdf

Historia gmin należących do LGD „Razem dla Radomki”:

Gmina Jedlińsk – opracowanie Bożena Starzyńska Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Jedlińsku

Gmina Przytyk – opracowanie Jadwiga Gajewska – Dyrektor Biblioteki Publicznej w Przytyku

Gmina Wieniawa – opracowanie Alicja Ślifirczyk Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Wieniawie

Gmina Przysucha – opracowanie Dr Agnieszka Zarychta-Wójcicka Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze

Gmina Zakrzew – opracowanie Krystyna Smolińska Dyrektor Publicznego Gimnazjum w Zakrzewie.

Gmina Wolanów – opracowanie Renata Bieniek Nauczyciela w Publicznym Gimnazjum w Wolanowie
(format: pdf, rozmiar pliku: 405 KB)

Miasto Przytyk zostało założone w 1333 roku przez Piotra z Podlodowa. Rodzina Podlodowskich miała bardzo duży udział w rozwoju Przytyka. Za staraniem Jana Podlowskiego z Przytyka, który był kasztelanem Żarnowieckim i dworzaninem króla Kazimierza Jagiellończyka w 1488 roku Przytyk otrzymał przywilej organizowania 2-ch dorocznych jarmarków i cotygodniowych targów w dni poniedziałkowe. Przywilej ten został nadany przez króla Kazimierza Jagiellończyka na Sejmie w Radomiu. Tradycja cotygodniowych targów poniedziałkowych przetrwała do dziś, przez ponad 500 lat.

Duży wpływ na handlową atrakcyjność Przytyka miało jego ówczesne położenie, gdyż leżał on na skrzyżowaniu ważnych szlaków handlowych. Skrzyżowanie to było zwane było „Pępkiem Europy”, o czym przypomina nam dziś wybudowana w tym miejscu studnia.

Na ziemi przytyckiej zachowało się kilka zabytkowych miejsc i obiektów. W samym Przytyku obejrzeć można wybudowany w latach trzydziestych XX wieku kościół murowany w stylu barokowo-renesansowym projektu architekta warszawskiego Stefana Szyllera. W prezbiterium tegoż kościoła pod wezwaniami Znalezienia Krzyża Świętego, malarz Jan Henryk Rożen namalował obraz „Znalezienia Krzyża Świętego”.

W miejscowości Oblas znajduje się dwór z XIX wieku, niestety w dużym stopniu zdewastowany, jest tam również zabytkowy spichlerz. W odległości 3 kilometrów od Przytyka w miejscowości Zameczek usytuowany jest dwór z połowy XIX wieku projektu Franciszka Marii Lanciego. Najprawdopodobniej najstarszą budowlą w okolicy jest wybudowany w 1420 roku kościół pod wezwaniem Świętego Wawrzyńca we Wrzosie, rozbudowany na początku XX wieku.

W Przytyku na cmentarzu, przy kościele parafialnym znajdują się cztery kamienne płyty z XVI wieku. Poświęcone są one m.in. Katarzynie Białaczowskiej, żonie Wawrzyńca Podlodowskiego oraz Lupie Podlodowskiemu teściowi poety Jana Kochanowskiego. Przy kościele stoi również kamienny pomnik z amforą na szczycie. Jest to pomnik nagrobny Ignacego Dzianeta (zm. 1827 roku), sędziego pokoju powiatu radomskiego. W dzielnicy Piaski znajduje się cmentarz żydowski, na którym zachowało się jeszcze kilka płyt nagrobnych. To jedyny ślad po licznej tutaj przed II wojną światową mniejszości Żydowskiej.

Gmina stanowi również atrakcyjne miejsce do wypoczynku, na jej terenie znajduje się zbiornik wodny w Domaniowie, którego powierzchnia przekracza 500 hektarów. W gminie funkcjonują gospodarstwa agroturystyczne skupione w Stowarzyszeniu Gospodarstw Agroturystycznych „Zalew Domaniów”.

Opracowano na podstawie informacji zawartych na stornie internetowej: www.przytyk.pl

pdf

Historia gmin należących do LGD „Razem dla Radomki”:

Gmina Jedlińsk – opracowanie Bożena Starzyńska Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Jedlińsku

Gmina Przytyk – opracowanie Jadwiga Gajewska – Dyrektor Biblioteki Publicznej w Przytyku

Gmina Wieniawa – opracowanie Alicja Ślifirczyk Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Wieniawie

Gmina Przysucha – opracowanie Dr Agnieszka Zarychta-Wójcicka Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze

Gmina Zakrzew – opracowanie Krystyna Smolińska Dyrektor Publicznego Gimnazjum w Zakrzewie.

Gmina Wolanów – opracowanie Renata Bieniek Nauczyciela w Publicznym Gimnazjum w Wolanowie
(format: pdf, rozmiar pliku: 405 KB)

Partnerskie Mazowieckie LGD

Ważne linki:

program leader
rural

więcej: polecane strony

kalendarz 2024
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki Facebook
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki YouTube
NASZE STRONY
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki
W dolinie Radomki
Innowacyjna Radomka
Panoramy
E-Akademia
Papryka Przytycka
Mazowiecka Sieć
Skip to content