finansowanie

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
Operacja mająca na celu wdrażanie Lokalnej Strategii Rozwoju Stowarzyszenia „Razem dla Radomki” w tym realizacji działań Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” – działanie 19 „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Planowany wynik operacji: osiągnięcie zaplanowanych z Lokalnej Strategii Rozwoju „Razem dla Radomki” na lata 2016-2023 wskaźników w zakresie rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność.

logo razem dla radomki
atrakcje regionuAtrakcje regionu
ATRAKCJE REGIONUMorze Domaniowskie
Muzeum im. W. Gombrowicza
więcej >
nasze inicjatywyNasze inicjatywy
NASZE INICJATYWYJarmark Ludowy w Bieniędzicach
Dni Kolbergowskie
więcej >
PROJEKTY LGDProjekty LGD
PROJEKTY LGDPMMT
Zderzenie pokoleń
więcej >
PROJEKTY LGDProdukty Tradycyjne
PRODUKTY TRADYCYJNEPapryka Przytycka
Salceson Wizytowy
więcej >
ankieta
centrum aktywności lokalnej
nasze wydawnictwa

Stowarzyszenie
Lokalna Grupa Działania
„Razem dla Radomki”
tel/fax: (48) 38 58 996
tel. kom.: +48 572 361 068 zarzad@razemdlaradomki.pl

Zapisz się do newslettera

Relacja z Jarmarku Ludowego.

Po folkowemu we Wrzosie.
Relacja z Jarmarku Ludowego.

Jak ważną rolę w życiu mieszkańców obszarów wiejskich odgrywa dziedzictwo kulturowe i tradycja „naszych małych ojczyzn” mogliśmy przekonać się w ubiegły piątek – 25 listopada 2011 r. we Wrzosie, gdzie odbyła się pierwsza edycja imprezy pod nazwą „Jarmark Ludowy”. Wydarzenie zorganizowane przez Stowarzyszenie „Razem dla Radomki” we współpracy ze Stowarzyszeniem „Wrzosowisko” oraz Publiczną Szkołą Podstawową z Wrzosu miało na celu popularyzację kultury ludowej we wszystkich jej przejawach i zgromadziło licznie zebraną publiczność, która oglądając występy artystyczne, mogła poczuć klimat i atmosferę zabawy sprzed wielu lat.

Jako pierwszy na scenie zaprezentował się zespół ludowy działający przy Publicznej Szkole Podstawowej we Wrzosie. Po nim wystąpiły zespoły młodzieżowe z obszaru działania LGD „Razem dla Radomki”: Zakrzewiaki z Zakrzewa, Plejada z Przytyka oraz Wolanianki z Wolanowa, które już niejednokrotnie były uczestnikami przeglądów i wydarzeń związanych z muzyką ludową. Wszyscy artyści urzekli zebraną publiczność profesjonalną choreografią i wysokim poziomem artystycznym przygotowanych występów. Na uwagę zasługuję zaangażowanie oraz fascynacja kulturą przodków, ich zwyczajami, tańcem i pieśnią które widoczne były podczas zaprezentowanych repertuarów scenicznych. Warto nadmienić że zespoły ludowe z Zakrzewa, Wolanowa i Przytyka w 2011 roku realizowały projekty edukacyjne, które otrzymały wsparcie finansowe na zakup strojów ludowych w ramach naborów wniosków przeprowadzonych przez nasze Stowarzyszenie dla działania „Małe Projekty” Oś 4 Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Po występach dziecięcych i młodzieżowych kapel zaprezentowały się zespoły które od wielu lat z licznymi sukcesami występują na koncertach związanych z muzyką ludową. Zespół „Mirowianki” z Mirowa – wielokrotny laureat przeglądów ludowych, zdobywca I miejsca w kategorii Zespołów Śpiewaczych na 51 Dniach Kolbergowskich zaprezentował stare ludowe piosenki. Na zakończenie na scenie pojawiła się Kapela Braci Tarnowskich z Domaniowa, jedna z najbardziej docenianych kapel ludowych, określana mianem twórców i mistrzów teatru weselnego – zwyczajowych spektakli odbywających się na weselach. Wykonane przez Tarnowskich oberki, polki i tanga – poderwały wszystkich zebranych uczestników do wspólnej zabawy i tańca.

Imprezie towarzyszyła wystawa prac twórców ludowych. Mogliśmy obejrzeć rzeźby i wyroby rękodzielnicze przygotowane przez Barbarę i Zdzisława Bałtowskich z Przysuchy, obrazy nurtu malarstwa naiwnego Danuty i Zbigniewa Glik z Oblasu, jak również wyroby hafciarskie, plecionkarskie i rękodzielnicze twórców ze Stowarzyszenia „Wrzosowisko”. Na stoisku „Razem dla Radomki” wszyscy zainteresowani mogli porozmawiać na temat działań podejmowanych przez Stowarzyszenie a także zapoznać się z wydawnictwami promocyjnymi, obejrzeć filmy i panoramy sferyczne poświęcone najpiękniejszym zakątkom naszych gmin.

Dziękujemy wszystkim zespołom, twórcom ludowym oraz osobom zaangażowanym w organizację „Jarmarku Ludowego” – wydarzenia które pokazuje jak ważną rolę odgrywa pielęgnacja i popularyzacja kultury ludowej.

 

Jarmark ludowy

PLAKAT promujący Jarmark Ludowy we Wrzosie – format pdf
(format: pdf, rozmiar pliku: 4,37 MB)

Partnerskie Mazowieckie LGD

Ważne linki:

program leader
rural

więcej: polecane strony

kalendarz 2024
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki Facebook
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki YouTube
NASZE STRONY
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki
W dolinie Radomki
Innowacyjna Radomka
Panoramy
E-Akademia
Papryka Przytycka
Mazowiecka Sieć
Skip to content