W dniu 03-21.12.2018 pracownik Biura LGD Pani Małgorzata Kopycka uczestniczyła w szkoleniu internetowym nt. Komercjalizacja działalności LGD - zasady, formy, podstawa prawna, dobre praktyki". Udział w szkoleniu zrealizowany zgodnie z "Planem szkoleń" LGD "Razem dla Radomki".
W dniu 03.12.2018 Stowarzyszenie "Razem dla Radomki" wspólnie z Centrum Organizacji Pozarządowych w Radomiu zorganizowało w siedzicie Centrum, w Radomiu przy ul. Struga 1 Spotkania warsztatowe. Temat spotkania: Kreowanie wizerunku organizacji pozarządowej. Promocja i działania marketingowe. Spotkania w ramach Akademii Animatorów NGO zorganizowane zostały przez Stowarzyszenie "Razem dla Radomki" w ramach projektu "Skutecznie Menadżerowie Społeczni", dofinansowanego ze środków Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich 2018.
W dniu 03.12.2018 Stowarzyszenie "Razem dla Radomki" wspólnie z Gminnym Centrum Kultury w Wieniawie zorganizowali spotkanie, które poprowadził Pan Daniel Prędkopowicz (Fundacja Fundusz Współpracy), odpowiedzialny m.in. za realizację programu FIO Mazowsze Lokalnie. Temat warsztatów to:Kreowanie wizerunku społeczności lokalnej i organizacji . Spotkania zorganizowane zostały w ramach Akademii Animatorów NGO są przez Stowarzyszenie "Razem dla Radomki" w ramach projektu "Skutecznie Menadżerowie Społeczni", dofinansowanego ze środków Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich 2018.
W dniu 04.12.2018 Pan Cezary Adam Nowek Prezes Zarządu uczestniczył w Jedlni Letnisko w spotkaniu z przedstawicielami LAG z Grecji (Peloponez) przebywającymi z wizytą u członka Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Mazowsze Hotel, Restauracja "Pod Różami". Na spotkaniu Pan Cezary Adam Nowek przybliżył uczestnikom spotkania obszar LGD "Razem dla Radomki", oraz nasze działania w obszarze promocji produktów kulinarnych i ich producentów.
W dniu 04.12.2018 młodzi Wolontariusze z Publicznych Szkół Podstawowych z Wrzosu i Wieniawy, na zaproszenie Centrum Wolontariatu w Lublinie uczestniczyli w tegorocznej Gali Wolontariatu, odbywającej się w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Wyjazd studyjny połączony został z prezentacją dobrych praktyk, tak aby uczestnicy wyjazdu mogli zapoznać się ofertą aktywnej turystyki Miasta Lublin, mogąc zwiedzić nie tylko zabytkową starówkę, ale również jednej z najcenniejszych zabytków sztuki średniowiecznej w Polsce i w Europie - Kaplicę Trójcy Świętej, oraz Muzeum Lubelskie na Zamku Lubelskim. Wyjazd został zorganizowany przez Stowarzyszenie "Razem dla Radomki" w ramach projektu "Skuteczni Menadżerowie Społeczni" dofinansowanego w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich na 2018 rok.
W dniu 06.12.2018 Pan Cezary Adam Nowek Prezes Zarządu przebywał w Przytyku w celu omówienia bieżących spraw LGD związanych z projektami grantowymi stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania Razem dla Radomki.
W dniu 06.12.2018 Stowarzyszenie "Razem dla Radomki" wspólnie z Urzędem Gminy Wolanów zorganizowali spotkanie warsztatowe o tematyce: Warsztaty pisania i przygotowania wniosków w zakresie finansowania działań organizacji pozarządowych. Spotkania zorganizowane zostały w ramach Akademii Animatorów NGO są przez Stowarzyszenie "Razem dla Radomki" w ramach projektu "Skutecznie Menadżerowie Społeczni", dofinansowanego ze środków Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich 2018.
W dniu 07.12.2018 Pan Cezary Adam Nowek Prezes Zarządu przebywał w Zakrzewie celem omówienia bieżących spraw stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania Razem dla Radomki.
W dniu 07.12.2018 Stowarzyszenie "Razem dla Radomki" wspólnie z Urzędem Gminy Wolanów zorganizowali spotkanie warsztatowe o tematyce: Przygotowywanie organizacji do rozwoju i podstawy prawne działania organizacji pozarządowych. Spotkania zorganizowane zostały w ramach Akademii Animatorów NGO są przez Stowarzyszenie "Razem dla Radomki" w ramach projektu "Skutecznie Menadżerowie Społeczni", dofinansowanego ze środków Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich 2018.
09.12.2018 Zapraszamy do lektury 93 numeru Biuletynu LGD Razem dla Radomki. Biuletyn rozpoczniemy od tego co wyjątkowo smaczne, czyli prezentacji produktów producentów ze Szlaków Kulinarnych Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Mazowsze, którzy na zaproszenie naszej organizacji w dniu 22 listopada uczestniczyli w I Kongresie Szlaków Kulinarnych. Przedstawimy również działania realizowane w projekcie Smaki (nie)Zapomniane, gdzie łącząc tradycję z nowoczesnością, prowadziliśmy cykl warsztatów kulinarnych propagujących tradycje kulinarne regionu radomskiego w nowej odsłonie Podsumowaniem inicjatywy był zorganizowany w ubiegłym tygodniu pokaz zmagań kulinarnych pn. "Tradycja kontra nowoczesność: MasterChef kontra Biesiada Bierwiecka".
W ramach dofinansowania z Narodowego Centrum Kultury zrealizowaliśmy projekt pn. "Powitać, poświętować, pożegnać. Ślady dawnych obrzędów przejścia w folklorze wsi ziemi radomskiej", poszukujący pozostałości tradycyjnej obrzędowości oraz dokumentujący jej ginące i rozproszone ślady w opowieściach, muzykowaniu i odgrywanych inscenizacjach ludowych ceremonii zaprezentowanych przez mieszkańców trzech podradomskich gmin - Wieniawy, Przytyka i Przysuchy. Kolejną inicjatywą związaną z promocją piękną naszego dziedzictwa kulturowego są "Wiejscy wirtuozi", w ramach których przygotowujemy nagrania filmowe i nagrania studyjne audio prezentujące muzyków ludowych ziemi radomskiej.
W biuletynie znajdą Państwo również relację z organizowanej wizyty studyjnej "Z wizytą na Wschodnim Mazowszu" oraz z odwiedzin przedstawicieli Lokalnej Grupy Działania KirderannikuKoostookogu z Estonii.
Serdecznie zapraszamy do lektury publikacji, dostępnej pod adresem: biuletyn stowarzyszenia
09.12.2018 W miesiącu grudniu Stowarzyszenie "Razem dla Radomki" zaprosiło do uczestnictwa w bezpłatnych szkoleniach e-learningowych mających na celu przekazanie wiedzy i informacji, pozwalających na tworzenie silnych organizacji pozarządowych i lokalnych liderów.
Szkolenia organizowane są przez Stowarzyszenie "Razem dla Radomki" w ramach projektu "Skuteczni Menadżerowie Społeczni", zadania dofinansowanego ze środków otrzymanych w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich 2018.
W dniu 10.12.2018 Stowarzyszenie "Razem dla Radomki" opracowało publikację Smaki (Nie) Zapomniane, przedstawiającą przepisy na dania i potrawy regionu radomskiego. Publikacja opracowana została w ramach dofinansowania ze środków budżetu Województwa Mazowieckiego. Dostępna jest pod adresem: http://razemdlaradomki.pl/dok/SMAKINIEZAPOMNIANE/index.html
W dniu 10.12.2018 Prezes Cezary Nowek odbył spotkanie z nowowybranym Burmistrzem Przysuchy Panem Tomaszem Matlakiewiczem. Prezes przedstawił działalność LGD w latach minionych i poinformował o zamierzeniach na rok 2019.
W dniu 10.12.2018 Stowarzyszenie "Razem dla Radomki" wspólnie z Centrum Organizacji Pozarządowych w Radomiu zorganizowało w siedzicie Centrum, w Radomiu przy ul. Struga 1 Spotkania warsztatowe. Temat spotkania: Ochrona danych osobowych w organizacji pozarządowej. Spotkania w ramach Akademii Animatorów NGO zorganizowane zostały przez Stowarzyszenie "Razem dla Radomki" w ramach projektu "Skutecznie Menadżerowie Społeczni", dofinansowanego ze środków Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich 2018.
W dniu 11.12.2018 Pan Cezary Adam Nowek przebywał w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego celem przeprowadzenia konsultacji dotyczących wniosku o płatność, oraz złożenia wniosku dotyczącego aktualizacji LSR-u dla Lokalnej Grupy Działania Razem dla Radomki.
W dniu 15.12.2018 r. odbyła się premiera publikacji Stowarzyszenia "Razem dla Radomki" prezentująca sylwetki kapel i muzyków ludowych regionu radomskiego. Publikacja powstała w ramach projektu LGD pn. "Wiejscy Wirtuozi" finansowanego ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego. Publikacja towarzyszyła wydanej wcześniej dwupłytowej publikacji muzyczno-filmowej, prezentującej sylwetki muzyków.
Publikacja dostępna jest pod adresem: http://razemdlaradomki.pl/dok/WIEJSCY_WIRTUOZI/index.html
W terminie od 26.09.2018 r. do 18.12.2018 r. wybrane organizacje pozarządowe i grupy nieformalne realizowały w ramach projektu LGD "Razem dla Radomki" pn. Skuteczni Menadżerowie Społeczni (który uzyskał dofinansowanie w ramach Projektu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich na 2018 rok) 7 inicjatyw lokalnych, start-upów.
LGD "Razem dla Radomki" przyznało 7 dotacji w łącznej kwocie 9000,00 dla następujących organizacji:
1. Stowarzyszenie na rzecz rozwoju wsi Pogroszyn, projekt pt. Ognisko integracyjne mieszkańców wsi Pogroszynie (doposażenie miejsca integracji i organizacja wydarzeń dla mieszkańców) - wsparcie 1500,00 zł
2. Fundacji Kawalerii Ochotniczej przy Stajni Carino w Gulinie., projekt pt. "Z Pasji do Koni (organizacja 3 wydarzeń - Hubertusa, wieczoru pieśni patriotycznych i bezpłatnych warsztatów pokazu jazdy konnej i pracy z końmi dla najmłodszych, doposażenie Fundacji na potrzebę realizacji zadań w mały zestaw nagłaśniający) - wsparcie 1300,00 zł
3. Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Bierwce i Okolic. Projekt pt. Parafia w Bierwcach: historia, ludzie, wydarzenia (projekt mający na celu przygotowanie dokumentacji fotograficznej, wystawy otwartej, dla mieszkańców z okazji 100 lecia parafii i rozwoju miejscowości). Wsparcie 1500,00 zł
4.Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym "Przyjaźni". Projekt pt. Integracja środowisk - środowiska głuchoniemych ze środowiskiem osób słyszących. (Inicjatywa mająca na celu organizację animacji i spotkań integracyjnych osób głuchoniemych ze środowiskiem osób słyszących, uczestnictwo w wydarzeniach animacyjnych, artystycznych). Wsparcie 1200,00 zł
5. Stowarzyszenie "Razem dla Skrzyńska". Projekt pt. Świąteczne obcowanie z kulturą (Inicjatywa mająca na celu organizację warsztatów wykonywania ozdób świątecznych, organizację koncertów świątecznych dla mieszkańców Skrzyńska). Wsparcie 850,00 zł.
6. Stowarzyszenie ,,Inicjatywa Młodych - Kolonia Wawrzyszów". Projekt pt. Doposażenie wiejskiego placu rekreacyjnego w stół oraz ławki. (inicjatywa mająca na celu utworzenie miejsca do integracji społeczności lokalnej, stworzenie skweru aktywności społecznej w miejscowości pozbawionej świetlicy wiejskiej oraz jakiegokolwiek obiektu, pozwalającego na budowanie więzi międzysąsiedzkiej). Kwota wsparcia 1400,00 zł
7. Stowarzyszenie Oświatowe WIENIAWA. Projekt pt. Przez życie z tradycją. (Inicjatywa mająca na celu propagowanie kultury ludowej przez zespołu ludowe - seniorskie, zespoły ludowe szkolne w tym poprzez organizację wydarzenia artystycznego). Kwota dofinansowania 1250,00 zł.
W dniu 18.12.2018 odbył się w Wieniawie Jarmark "Przez życie z tradycją", który był podsumowaniem projektu realizowanego w partnerstwie przez Stowarzyszenie "Razem dla Radomki" i Stowarzyszenie Aktywności Obywatelskiej "Radomka", w ramach zadania publicznego pn. "Produkty lokalne i tradycyjne na Zakrzewskiej Ziemi" dofinansowanego ze środków budżetu Województwa Mazowieckiego.
Jarmark, to wspaniała forma interaktywnego kontaktu, uczestnicy stają się stroną dialogu, tworząc integralny element procesu komunikacyjnego - dlatego są ważną formą promocji produktów tradycyjnych i lokalnych. Istotną ich zaletą jest budowanie relacji przez bezpośrednie doświadczenie, gdyż umożliwiają tworzenie rzeczywistych przeżyć wśród odbiorców. Wystawcy, którymi byli Gospodarstwo Sadownicze Moniki i Tomasza Bankiewiczów z Komorowa z produktem tradycyjnym sokiem Smaczek z Doliny Radomki, Gospodarstwo Rolne Państwa Pysiaków ze Zdziechowa oferujące cztery produkty tradycyjne: salceson wizytowy, szynkę zdziechowską, zakrzewską kiełbasę jałowcową i wiejską kiełbasę zdziechowską. Swoje pieczywo prezentowała i polecała Piekarnia Wacyn z Wacyna, oferująca różnorodne pieczywo na naturalnych zakwasach. Nie zabrakło także miodów z Pasieki Murawscy Pana Łukasza Murawskiego.
Producenci Ci mieli możliwość pozyskiwania bezpośredniej informacji o oczekiwaniach i preferencjach nabywców, ich zjednania i przekonania. Odbiorcy nie byli tu tylko biernymi obserwatorami, mieli możliwość uczestnictwa i przeżywania, a to wpływaintensywniej na ich reakcje niż inne formy promocji. Elementami jarmarku były nie tylko prezentacje produktów, ale też ich degustacja, dzięki czemu uczestnicy, mogli lepiej poznać walory smakowe oraz odżywcze produktów. Nasz jarmark był imprezą wielopokoleniową, bo uczestnikami byli i seniorzy, i dzieci w wieku szklonym i panie z Kół Gospodyń Wiejskich i okolicznych stowarzyszeń. Jarmark umożliwił jego uczestnikom aktywny udział, absorbując uwagę wszystkich zainteresowanych stron, którzy stali się uczestnikami dialogu. Bo jarmark to specyficzna forma promocji produktów lokalnych i tradycyjnych, gdyż często towarzyszy im gwar, krótkie pogawędki, plotki, pozdrowienia. Budowana jest niepowtarzalna atmosfera i swoista więź między sprzedawcą a kupującym. Uzupełnieniem dla zaprezentowania produktów lokalnych przez przedsiębiorców były dania lokalne przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich z Wieniawy, oraz Stowarzyszenie na rzecz rozwoju wsi Pogroszyn. Panie przygotowały dla uczestników do degustacji: kopytka ziemniaczano-serowe i kopytka ziemniaczane, bidnoporkę, koreczki, sos grzybowy, kompot owocowy, sałatkę jarzynową i lokalne ciasta, a także: kotleciki mielone paprykowe, kotleciki mielone serowe, ziemniaczano - warzywną zapiekankę, klopsa z papryką, sos biały, sałatkę owocową i ciasto. Uczestnicy mieli okazję próbować wielu smacznych lokalnych dań. Podczas jarmarku czas umilały nam występy zespołu ludowego "Wieniawa", oraz dziecięcego zespołu "Folkowe nutki".
W dniu 18.12.2018 w Wieniawie podczas jarmarku "Przez życie z tradycją", który był podsumowaniem projektu realizowanego w partnerstwie przez Stowarzyszenie "Razem dla Radomki" i Stowarzyszenie Aktywności Obywatelskiej "Radomka", w ramach zadania publicznego pn. "Produkty lokalne i tradycyjne na Zakrzewskiej Ziemi" dofinansowanego ze środków budżetu Województwa Mazowieckiego. Odbyło się rozstrzygnięcie konkursu kulinarnego Na najlepszą potrawę lokalną przygotowaną z papryki. Celem konkursu było kultywowanie, propagowanie i pogłębianie wiedzy o tradycjach kuchni regionalnej i lokalnej. Wyszukiwanie potraw mogących stać się wizytówką naszego regionu, promowanie produktu tradycyjnego Papryki Przytyckiej, jak też wymiana doświadczeń kulinarnych, oraz wspieranie lokalnej tożsamości. W ramach konkursu wpłynęło 7 zgłoszeń. Wszystkie zgłoszenia spełniały wymogi formalne i zostały skierowane do drugiego etapu, czyli prezentacji potrawy i oceny przez komisję konkursową. Komisja konkursowa postanowiła przyznać trzy nagrody główne i trzy wyróżnienia w postaci nagród rzeczowych - sprzętu AGD. Nagrody główne zostały przyznane za:
Paprykowo - pomidorowy romans - zupa krem - Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich "Rykowianki".
Pieczone pierogi z farszem paprykowym - Dorota Wochniak z Przysuchy.
Pasztet z bułek i papryki - Stowarzyszenie na rzecz rozwoju wsi Pogroszyn.
Wyróżnienia zostały przyznane za:
- Paprykowo - dyniową fantazję - Elżbieta Niewadzisz z Wieniawy.
- Pyszny sos paprykowy - Alicja Kurman z Milejowic.
Cukiniowe łódeczki z papryką - Ilona Dorota Blank z Wieniawy.
Uczestniczkom konkursu serdecznie dziękujemy, za podzielenie się z nami swoimi przepisami i daniami.
W dniu 18.12.2018 w Wieniawie podczas jarmarku "Przez życie z tradycją", który był podsumowaniem projektu realizowanego w partnerstwie przez Stowarzyszenie "Razem dla Radomki" i Stowarzyszenie Aktywności Obywatelskiej "Radomka", w ramach zadania publicznego pn. "Produkty lokalne i tradycyjne na Zakrzewskiej Ziemi" dofinansowanego ze środków budżetu Województwa Mazowieckiego. Odbyła się konferencja, która poprzedziła jarmark, dotycząca produktów tradycyjnych i lokalnych. Na konferencji zostały przeprowadzone dwie prelekcje. Pierwsza nt. produktów tradycyjnych przygotowana przez Pana Cezarego Adama Nowek i druga nt. produktów lokalnych przygotowana przez Panią Małgorzatę Kopycką. Uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z wiedzą dotyczącą roli i znaczenia tych produktów w życiu, żywieniu i możliwościach rozwoju dzięki wytwarzaniu, przetwarzaniu i ich sprzedaży.
19.12.2018 Zakończyły się wszelkie prace związane tworzeniem miejsc rekreacji w gminie Wolanów realizowane w ramach zadania pn. "Zagospodarowanie i wyposażenie miejsc rekreacji na terenie Gminy Wolanów".
Inwestycja współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.2 "Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność" w ramach działania "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 w zakresie Rozwój ogólnodostępnej i niekomercyjnej infrastruktury turystycznej lub rekreacyjnej lub kulturalnej przeprowadzonego w konkursie Lokalnej Grupy Działania "Razem dla Radomki". Całkowita wartość operacji wyniosła 73422zł, natomiast wysokość przyznanej pomocy wg umowy wynosi 46718,00 zł. Infrastruktura rekreacyjna będzie służyć mieszkańcom jak i turystom wypoczywającym w gminie Wolanów. W istotny sposób wzbogaci atrakcyjność tych miejscowości tak turystycznie, rekreacyjnie jak i w zakresie inwestycyjnym. Obiekty wpłyną na poprawę estetyki każdej z trzech miejscowości jak i całej gminy oraz jej promocję, a także na integrację środowiska lokalnego.
Do dnia 20.12.2018 r. przeprowadzono 4 inicjatywy wolontariackie, na które LGD "Razem dla Radomki" przyznało wsparcie w ramach projektu "Skuteczni Menadżerowie Społeczni" - finansowanego ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich na 2018 rok.
- Klub Wolontariacki w Bielisze przy wsparciu Szkolnego Klubu Caritasu przygotował imprezę charytatywną. Zakupił artykuły spożywcze za kwotę 500,00 zł następnie przeprowadzając bal i sprzedaż produktów w ramach cegiełek, a uzyskaną kwotę przekazał dla osób potrzebujących.
- Szkolny Klub Wolontariacki w Wieniawie zakupił magnetofon ze sprzętem nagłaśniającym, aby móc organizować bezpłatne zajęcia taneczne, dla osób które nie są w stanie zapłacić za takie zajęcia. Dodatkowo zakupiony sprzęt wykorzystuje podczas różnych inicjatyw wolontariackich.
- Szkolny Klub Wolontariacki we Wrzosie przeprowadził inicjatywę Wolontariusze Olkowi, która polegała na zorganizowaniu pomocy finansowej dla niepełnosprawnego chłopca w wieku 7 lat. Dzięki realizacji projektu, uczniowie zakupili materiały dekoracyjne, z których podczas trzech dwugodzinnych warsztatów powstało 120 ozdób świątecznych. Ozdoby te wspólnie z parafią św. Wawrzyńca sprzedali, a zebraną kwotę przekazano chorej osobie.
- Ostatnim elementem inicjatywy wolontariackiej była organizacja inicjatywy w Skrzyńsku, gdzie młodzież zaplanowała zrobić akcję charytatywną dla młodego mieszkańca z ich miejscowości.
27.12.2018 W miesiącu grudniu przedstawiliśmy publikację e-booka - Szlak Kulinarny Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Południowego Mazowsza zrealizowaną w ramach zadania publicznego I Kongres Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Mazowsze dofinansowanego ze środków budżetu Województwa Mazowieckiego. W publikacji Zapraszamy do wspólnego odwiedzenia producentów wędlin, soków, miodów, wina, przetworów. Do restauracji gdzie serwują pyszną świeżo odłowioną rybę, czy też stek z wołowiny od lokalnego producenta lub na wyśmienity krem pomidorowo - paprykowy oparty na bazie produktu tradycyjnego Papryki Przytyckiej.
W dniu 29.12.2018 Stowarzyszenie "Razem dla Radomki" złożyło sprawozdanie z realizacji projektu pn. "I Kongres Szlaków Kulinarnych Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Mazowsze", dofinansowanego z budżetu Województwa Mazowieckiego
W dniu 29.12.2018 Stowarzyszenie "Razem dla Radomki" w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Aktywności Obywatelskiej "RADOMKA" złożyło sprawozdanie z realizacji projektu pn. "Produkty tradycyjne i lokalne Doliny Radomki - w Sieci", dofinansowanego z budżetu Województwa Mazowieckiego
W dniu 31.12.2018 r. Stowarzyszenie "Razem dla Radomki" zakończyło realizację projektu "Skuteczni Menadżerowie Społeczni".
W ramach projektu, który był realizowany w okresie od 01.06.2018 r. do 31.12.2018 r. osiągnięty został cel związany z budową silnego i aktywnego społeczeństwa na terenie powiatu radomskiego i przysuskiego, poprzez zwiększenie ilości osób, lokalnych menadżerów, liderów obszarów wiejskich, którzy wzięli udział w oferowanych zajęciach warsztatowo-szkoleniowych, szkoleniach e-learningowych, a także realizowali inicjatywy - 7 start-upów (lokalnych inicjatyw) na rzecz swoich społeczności lokalnych. Oferowane działania przyczyniły się do aktywności społecznej i integracji organizacji pozarządowych, poprzez wspólne poznanie się i nawiązanie współpracy podczas szkoleń, czy też udziału w I Pikniku Organizacji Pozarządowych. Rozwinęliśmy postawy wolontariackie, współpracując przy utworzeniu 4 szkolnych klubów wolontariackich, organizując wyjazdy w ramach dobrych praktyk na Galę Wolontariatu w Lublinie dla młodych wolontariuszy.
- Realizowany projekt cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem odbiorców. W projekcie uczestniczyli przedstawiciele 32 org. pozarządowych, 284 osoby, w tym dzieci i młodzież. Organizacja różnego rodzaju szkoleń (warsztaty Akademii NGO, debaty, szkolenia e-learningowe, szkolenia Silni Menadżerowie Społeczni i Animacji Kultury), uzupełnione o doradztwo mobilne wpłynęły na kreowanie lokalnych liderów, wzrost ich wiedzy i kompetencji, które pozwalają na realizację samodzielnych działań.
-Przeprowadzono 16 spotkań szkoleniowych w ramach Akademii Animatorów NGO: w Gminnym Centrum Kultury i Kultury Fizycznej w Wieniawy, Centrum Organizacji Pozarządowych w Radomiu, Urzędzie Gminy w Wolanowie. W przypadku szkoleń w Wieniawie obyły się szkolenia w zakresie 8 spotkań (7 modułów tematycznych). Pozostałe 8 spotkań na drugi ośrodek zostały podzielone pomiędzy COP Radom a Gminę Wolanów. W COP Radom zorganizowane zostały 3 spotkania (Księgowość w Organizacji Pozarządowej, Ochrona Danych Osobowych, Kreowanie wizerunku i promocja NGO). Pozostałe tematy (Warsztaty pisania wniosków, Skuteczne ngo - podstawy prawne, Pozyskiwanie funduszy zewnętrznych oraz Zarządzanie i administracja w organizacji) zorganizowane zostały w Wolanowie. Taki sposób organizacji spotkań, pozwolił nam na dotarcie do jak najszerszego grona odbiorców.
W szkoleniach uczestniczyła grupa osób:(Wolanów - 13 osób) Wieniawa (13 osób) Radom (31 osób).
- Przeprowadzono 4 spotkania dla szkolnych klubów wolontariackich, w których uczestniczyło ponad 100 osób. Dodatkowo utworzono Mobilny Punkt Doradztwa, w ramach którego przeprowadzono 46 godzin spotkań, z których skorzystało 14 organizacji.
- W miejscowości Bierwce i Wrzos, zorganizowano 6 spotkań warsztatowych: Silni Menadżerowie Społeczni i Animacji Kultury.Działania te uzupełniły szkolenia e-learningowe w zakresie następujących zagadnień tematycznych: w zakresie 6 projektów tematycznych:PR i Promocja NGO. Reklama społeczna; - Pozyskiwanie środków finansowych na działanie i rozwój organizacji pozarządowych na obszarach wiejskich (środki zewnętrzne, publiczne i unijne); Zasady i przepisy dot. organizacji wolontariatu Finanse w organizacji pozarządowej. Przewodnik w prowadzeniu księgowości w organizacji pozarządowej; Organizacje pozarządowe i podstawy ich funkcjonowania;- Projekty grantowe w LGD. Co to takiego?