Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki Facebook
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki YouTube
NASZE STRONY
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki
W dolinie Radomki
Innowacyjna Radomka
Panoramy
E-Akademia
Papryka Przytycka
Mazowiecka Sieć

 logotypy finansowanie

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".
Operacja mająca na celu wdrażanie Lokalnej Strategii Rozwoju Stowarzyszenia "Razem dla Radomki" w tym realizacji działań Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 "Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji" - działanie 19 "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER"
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Planowany wynik operacji: osiągnięcie zaplanowanych z Lokalnej Strategii Rozwoju "Razem dla Radomki" na lata 2016-2023 wskaźników w zakresie rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność.

Czcionka:A- A A+
pl
en  
 
german  
 

ankieta
centrum akrtywnosci lokalnej
Ankieta on-going
wydawnictwa

radomka Liczba odwiedzin: 14642419


Stowarzyszenie
Lokalna Grupa Działania
"Razem dla Radomki"

tel/fax: (48) 38 58 996
tel. kom.: +48 572 361 068 zarzad@razemdlaradomki.pl

Newsletter:

Aktualności


Czwarty Dzień Sponsora i Przyjaciela Szkoły w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Wolanowie

Tradycyjnie, bo czarty już raz, w dniu 16 grudnia 2011 r. o godz. 16.30 Zespół Szkół Ogólnokształcących w Wolonowie zorganizował Dzień Sponsora i Przyjaciela Szkoły, by w przedświątecznym nastroju podziękować wszystkim dobrodziejom za ich materialną pomoc, serce i zrozumienie naszych potrzeb i szkolnych problemów.

Idea zorganizowania takich spotkań, stanowiących podziękowanie osobom wspomagających materialnie szkołę, zrodziła się już po pierwszym roku mojego dyrektorowania. Zauważyłem, że grono zacnych darczyńców jest całkiem niemałe i systematycznie się powiększa. Nasi sponsorzy udzielali swojego cennego wsparcia już od wielu lat. Docierali do nich najczęściej bezpośrednio nauczyciele, organizujący swoim uczniom wycieczki, "zielone szkoły" czy też konkursy z nagrodami. Kilkakrotnie i my - dyrektorzy osobiście sygnalizowaliśmy im swoje, szkolne potrzeby i zawsze spotykało się to ze zrozumieniem.

O ile organ prowadzący w pełni zapewnia środki na organizacyjno-kadrowe funkcjonowanie placówki szkolnej, o tyle na dodatkowe klasowe i grupowe wydatki zabezpieczenia takiego już nie ma, bo nawet trudno byłoby je zaplanować w pracach przygotowujących budżet oświatowy. Takie potrzeby często pojawiają się nagle i już z tego względu wymagają poszukiwania doraźnego źródła finansowego. W każdej klasie zawsze są uczniowie z rodzin gorzej sytuowanych, których nie stać na szkolne wyjazdy. Integrując grupę klasową wokół realizowanego projektu wycieczki czy też innej imprezy, nie można takich uczniów z niej wykluczyć. Tylko jak tego uniknąć?

Problem ten najskuteczniej rozwiązuje pomoc uzyskiwana od sponsorów. Przy takiej okazji rodzi się i umacnia wzajemna więź środowiskowa - swoista przyjaźń szkoły i darczyńcy. Pomoc ze strony osób dobrego serca od początku uważam też za niezwykle cenną wartość w wymiarze społecznym i wychowawczym.

Mając to wszystko na względzie, jesienią 2008 r. zaproponowałem zorganizowanie Dnia Sponsora i Przyjaciela Szkoły - uroczystego spotkania z naszymi darczyńcami, którym my - uczniowie i nauczyciele po szkolnemu podziękujemy za zrozumienie naszych potrzeb i udzieloną pomoc. Nie wypada jedynie brać, trzeba też uczyć dzieci dziękować i dzielić się z innymi tym, co one posiadają.

Zaproszonym gościom za każdym razem przedstawialiśmy program słowno -muzyczny, przygotowany przez uczniów i nauczycieli z PSP i PG. W "kawiarnianym" klimacie zawsze był czas na skosztowanie słodkości i miłą rozmowę o szkole i tym, co dzięki takiej pomocy udaje się zrobić. Cztery kolejne lata przynosiły następne Dni?, o zróżnicowanym programie i konwencji organizacyjnej takich spotkań. Przez trzy lata łączyliśmy je ze szkolną imprezą "Mam talent" - nie tylko wokalny, ale też plastyczny, fotograficzny, sportowy, a nawet matematyczny i geograficzno-przyrodniczy. Dwa razy imprezy te wzbogaciliśmy o cieszące się uznaniem gości aukcje prac plastycznych uczniów i jednej z naszych nauczycielek - pani Barbary Siudy. W ubiegłym roku furorę zrobił nasz szkolny zespół folklorystyczny "Wolanianki".

Tegoroczne spotkanie ze sponsorami zaproponowałem w konwencji mikołajkowo - bożonarodzeniowej. Chętni do skonkretyzowania tego pomysłu nauczyciele (państwo: Dorota Bujak, Agnieszka Paździor, Jolanta Prawda, Beata Rosińska i Konrad Gałka) ubrali to w treść, oprawę muzyczną i wystrój sceniczny. Panie Małgorzata Kuśmierczyk i Renata Bieniek przygotowały oryginalne w swojej formie i treści zaproszenia. Inne koleżanki (m.in. Monika Sadowska, Elżbieta Kazała, Małgorzata Kowalska, Teresa Pełka i Beata Życińska) zadbały o stronę kulinarną imprezy. Cała logistyka uroczystości należała do pań wicedyrektor ZSO - Małgorzaty Chrzanowskiej i Bogusławy Marszałek. Tematem wiodącym tym razem stały się ? anioły, wspomagające nas w potrzebach przeróżnych.

Tradycyjnie już drugą częścią tegorocznego Dnia Sponsora i Przyjaciela Szkoły było kawiarniane spotkanie, podczas którego odbył się pokaz filmu ukazującego, w jaki sposób wykorzystujemy pozyskiwane środki finansowe. Pokazaliśmy to na przykładzie pozalekcyjnych gimnazjalnych zajęć w ramach projektu "Zagrajmy o sukces", który przygotowała i zrealizowała grupa pań nauczycielek, wspomaganych przez panią wicedyrektor, Bogusławę Marszałek. Zajęciami została objęta grupa 20. uczniów z trudnościami w nauce z obecnej klasy III. Oni też na początku obecnego roku szkolnego wzięli udział w pięciodniowym, niezwykle interesującym wyjeździe m.in. na Pomorze. Było to możliwe dzięki uzyskaniu nagrody 20. tysięcy zł za projekt, opracowany i przesłany przez panie Renatę Bieniek i Małgorzatę Kuśmierczyk na konkurs pn. "Warto grać o sukces". Obie koleżanki przygotowały też szczegółowy, niezwykle ciekawy program wyjazdu.

Prezentując zaproszonym gościom taki materiał filmowy, pokazaliśmy, na co przeznaczamy pozyskaną pomoc finansową. Uwidoczniliśmy też ogrom dodatkowej pracy pozalekcyjnej i pozaszkolnej nauczycieli oraz ich pasje i znawstwo w podejmowaniu takich działań. Obie wymienione nauczycielki znane są w gimnazjum od lat z niezwykłej solidności i pracowitości, dlatego nie dziwi, że i tym razem osiągnęły tak znaczący sukces. Doceniają to także rodzice uczniów, uczestniczących w przygotowanych i zrealizowanych przez nie projektach (np. Sokrates - Comenius, "Legendy" czy też wycieczki geograficzno-historyczne ze środków unijnych dla uczniów ze wszystkich szkół w gminie oraz dla dużej grupy seniorów).

Stwierdzić ponadto należy, że taka i inna aktywność ZSO - PSP i PG w Wolanowie służy promocji w lokalnym środowisku bogatej oferty zajęć pozalekcyjnych, proponowanych dzieciom i młodzieży przez dyrekcję i nauczycieli.

Cieszy nas, że sponsorzy zauważają i doceniają tę pracę, dlatego decydują się na stałe udzielanie nam swojego wsparcia. Z ostatnich "kawiarnianych" rozmów wynika, że na tę pomoc możemy nadal liczyć.

Za to, co już otrzymaliśmy, i za to, co jeszcze przed nami, z głębi serca dziękuję w imieniu obdarowywanych uczniów, nauczycieli i własnym. Załącznikiem do tych podziękowań są nasze coroczne, tradycyjne już Dni Sponsora i Przyjaciela Szkoły. Fotograficzno-filmowy reportaż z tegorocznego spotkania znajdą Państwo na naszej stronie internetowej - http://gim.wolanow.w.interia.pl. Zapraszam do zapoznania się z tym materiałem, jest on bogatym uzupełnieniem niniejszego tekstu.

Stanisław Prażmowski - dyrektor ZSO w Wolanowie

mapa aktyawnych organizacji pozarzšdowych
sieć
szlak stefana szyllera


więcej: Partnerskie Mazowsze LGDenrd
ksow

więcej: polecane strony


LEADER

NASZE GMINY:

gmina jedlinsk gmina przysucha gmina przytyk gmina wieniawa gmina wolanów gmina zakrzew

Partnerzy / Partners LGD

dziedzictwo i rozwój patrnerzy lgd
ksow patrnerzy lgd
puszcza kozienicka partnerzy lgd
lgd ziemi siedleckiej
MAS Jablunkovsko
partnerzy lgd razem dla radomki
moves partnerzy lgd razem dla radomki
sao radomka
zwiazek gmin radomka