Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki Facebook
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki YouTube
NASZE STRONY
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki
W dolinie Radomki
Innowacyjna Radomka
Panoramy
E-Akademia
Papryka Przytycka
Mazowiecka Sieć

 logotypy finansowanie

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".
Operacja mająca na celu wdrażanie Lokalnej Strategii Rozwoju Stowarzyszenia "Razem dla Radomki" w tym realizacji działań Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 "Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji" - działanie 19 "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER"
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Planowany wynik operacji: osiągnięcie zaplanowanych z Lokalnej Strategii Rozwoju "Razem dla Radomki" na lata 2016-2023 wskaźników w zakresie rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność.

Czcionka:A- A A+
pl
en  
 
german  
 

ankieta
centrum akrtywnosci lokalnej
Ankieta on-going
wydawnictwa

radomka Liczba odwiedzin: 14613023


Stowarzyszenie
Lokalna Grupa Działania
"Razem dla Radomki"

tel/fax: (48) 38 58 996
tel. kom.: +48 572 361 068 zarzad@razemdlaradomki.pl

Newsletter:

Przysucha zaczarowana folklorem. Dni Kolbergowskie 2014 - Zespół Pieśni I Tańca Lublin

W minioną niedzielę Przysucha po raz kolejny, dzięki organizowanym tam wydarzeniom stała się na ten jeden dzień stolicą polskiej kultury ludowej. Tegoroczna edycja Dni Kolbergowskich była wyjątkowa. Nie tylko za sprawą symbolicznej 55 edycji, ale przede wszystkim z uwagi na obchodzony Rok Oskara Kolberga.

Przysucha to miasto gdzie dokładnie 200 lat temu na świat przyszedł wybitny folklorysta, etnograf, kompozytor - Oskar Kolberg, który zgodnie z uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej jest oficjalnym patronem roku 2014. Kolberg wzrastał w cieniu Fryderyka Chopina, który był rówieśnikiem i przyjacielem jego brata. Mimo że ostatecznie poświęcił się działalności etnograficznej, pozostawił po sobie spory dorobek kompozytorski - utwory romantyczne, opery, ale również utwory inspirowane motywami ludowymi. Dzięki swoim pracom etnograficznym, w których wykazał się skrupulatnością i dokładnością, przyczynił się do zachowania dziedzictwa kulturowego wielu regionów. Rodzimą kulturę ludową zawarł w monumentalnym dziele "Lud. Jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce". Za życia udało mu się opublikować 33 tomy tej monografii.

Dni Kolbergowskie - to jedna z najważniejszych na mapie naszego województwa imprez promujących dziedzictwo kulturowe i folklor, a jego celem jest popularyzacja i ochrona najcenniejszych tradycji autentycznego muzykowania i śpiewu ludowego, ukazanie twórczych aspiracji mieszkańców obszarów wiejskich. Obchody tego rodnych Dni rozpoczęły się już w sobotę. W Domu Kultury w Przysusze zorganizowana została sesja popularnonaukowa z okazji 200. rocznicy urodzin Oskara Kolberga. Swoje referaty wygłosili dr hab. Zbigniew Przerembski (prof. Polskiej Akademii Nauk, wykładowca Uniwersytetu Wrocławskiego), dr Łukasz Smoluch, mgr Mikołaj Smykowski (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu), ks. dr Dariusz Pater ( Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie), dr Justyna Górska-Streicher (Muzeum Wsi Radomskiej).

Niedziela przepełniona była muzyką prezentowaną przez rekordową liczbę ponad 300 wykonawców. Uczestnicy konkursu oceniani byli w 4 kategoriach, podczas których zaprezentowały się zespoły śpiewacze, kapele ludowe, soliści i instrumentaliści oraz soliści i śpiewacy. Całości wydarzenia towarzyszył kiermasz sztuki ludowej Na stanowiskach prezentowane było kowalstwo, garncarstwo, wikliniarstwo, rzeźba ludowa, harfiacrstwo i koronkarstwo. Twórcy ludowi przygotowali dla wszystkich chętnych warsztaty z zakresu malarstwa naiwnego oraz rzeźbiarstwa, które prowadziły osoby współpracujące z LGD - Barbara i Zdzisław Bałtowscy, oraz Danuta i Zbigniew Glik.

W przerwie przesłuchań konkursowych odsłonięto pomnik na Rynku w Przysusze - Ławeczkę z Kolbergiem, która współfinansowana została ze środków Unii Europejskiej w ramach działania "Małe Projekty", prowadzonego przez Stowarzyszenie "Razem dla Radomki". Następnie publiczność podziwiała świetny występ Zespołu Pieśni i Tańca "Lublin" -laureata nagrody Oskara Kolberga, a także dziecięce i młodzieżowe zespoły ludowe: "Zakrzewiaki" z Zakrzewa, "Kukułeczki" ze Skrzyńska i "Wolanianki" z Wolanowa, których występy nagrodzone zostały gromkimi brawami i pozwalają nam stwierdzić, że dzięki tym najmłodszym adeptom kultury ludowej, nie pozwolimy zapomnieć przyszłym pokoleniom o naszym pięknym dziedzictwie. Po części artystycznej jury ogłosiło wyniki konkursu. Nagrody wręczali Burmistrz Miasta i Gminy Przusucha - Tadeusz Tomasik, Jerzy Kwaśniewski - Prezes Towarzystwa Kulturalnego im. Oskara Kolberga oraz Adolf Krzemiński - Przewodniczący Jury. Uhonorowano wielu muzyków, w kategorii zespołów śpiewaczych I nagrodę przyznano dla "Gałcunecek" oraz "Zakukała Kukułecka" z Gałek Rusinowskich (gm. Rusinów). W kategorii kapel ludowych główną nagrodę zdobyła kapela Jana Wochniaka z Wieniawy, oraz Rodzinna Kapela Foktów z Ostrołęki, a wyróżnienie przyznano Kapeli Braci Tarnowskich. Najlepszymi solistami okazali się Halina Gronisz, Wacław Imiołek z Jedlanki oraz Mateusz Strzelecki z Radomia.

Dni Kolbergowskie 2014 Dni Kolbergowskie 2014 Dni Kolbergowskie 2014 - Rzeźbiarz Andrzej Sławiński
Dni Kolbergowskie 2014  Jarmark Ludowy w Bieniędzicach Dni Kolbergowskie 2014 - Występ Kapeli Tomasza Stachury
Dni Kolbergowskie 2014 - Zabawa przy grze kapeli Jan Wochniaka z Wieniawy Dni Kolbergowskie 2014 - Ławeczka z Kolbergiem Dni Kolbergowskie 2014 - Uroczyste odłonięcie Ławeczki z Kolbergiem
Dni Kolbergowskie 2014 - Wójt Gminy Wieniawa - Witold Studziński, Cezary Nowek - Prezes LGD Razem dla Radomki, Burmistrz Gminy i Miasta Przysucha Tadeusz Tomasik Dni Kolbergowskie 2014 - Zespół Pieśni I Tańca Lublin Dni Kolbergowskie 2014 - Zespół Pieśni I Tańca Lublin
Dni Kolbergowskie 2014 - Zabawa przy muzyce Kapeli Tarnowskich i Lipców  Dni Kolbergowskie 2014 - Występ Zakrzewiaków z Zakrzewa Dni Kolbergowskie 2014 - Występ Kukułeczek ze Skrzyńska
Dni Kolbergowskie 2014 - Warsztaty malarstwa naiwnego Dni Kolbergowskie 2014 - Wolanianki z Wolanowa Dni Kolbergowskie 2014 - Wolanianki z Wolanowa

mapa aktyawnych organizacji pozarzšdowych
sieć
szlak stefana szyllera


więcej: Partnerskie Mazowsze LGDenrd
ksow

więcej: polecane strony


LEADER

NASZE GMINY:

gmina jedlinsk gmina przysucha gmina przytyk gmina wieniawa gmina wolanów gmina zakrzew

Partnerzy / Partners LGD

dziedzictwo i rozwój patrnerzy lgd
ksow patrnerzy lgd
puszcza kozienicka partnerzy lgd
lgd ziemi siedleckiej
MAS Jablunkovsko
partnerzy lgd razem dla radomki
moves partnerzy lgd razem dla radomki
sao radomka
zwiazek gmin radomka