finansowanie

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
Operacja mająca na celu wdrażanie Lokalnej Strategii Rozwoju Stowarzyszenia „Razem dla Radomki” w tym realizacji działań Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” – działanie 19 „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Planowany wynik operacji: osiągnięcie zaplanowanych z Lokalnej Strategii Rozwoju „Razem dla Radomki” na lata 2016-2023 wskaźników w zakresie rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność.

logo razem dla radomki
atrakcje regionuAtrakcje regionu
ATRAKCJE REGIONUMorze Domaniowskie
Muzeum im. W. Gombrowicza
więcej >
nasze inicjatywyNasze inicjatywy
NASZE INICJATYWYJarmark Ludowy w Bieniędzicach
Dni Kolbergowskie
więcej >
PROJEKTY LGDProjekty LGD
PROJEKTY LGDPMMT
Zderzenie pokoleń
więcej >
PROJEKTY LGDProdukty Tradycyjne
PRODUKTY TRADYCYJNEPapryka Przytycka
Salceson Wizytowy
więcej >
ankieta
centrum aktywności lokalnej
nasze wydawnictwa

Stowarzyszenie
Lokalna Grupa Działania
„Razem dla Radomki”
tel/fax: (48) 38 58 996
tel. kom.: +48 572 361 068 zarzad@razemdlaradomki.pl

Zapisz się do newslettera

Budowa silnej marki produktów tradycyjnych i dziedzictwa kulinarnego Doliny Radomki

O projekcie Aktualności Zamówienia Materiały do pobrania Kontakt

Aktualności

Posumowanie projektu

Budowa silnej marki produktów tradycyjnych i dziedzictwa kulinarnego Doliny Radomki to projekt, który otrzymał dofinansowanie w ramach konkursu na realizację zadania publicznego Kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego dla Zadań 12 i 13 ogłaszanego przez Zarząd Województwa Mazowieckiego. Inicjatywa ta stanowi kontynuację kierunku działań zapoczątkowanych przez LGD „Razem dla Radomki” w obszarze budowania silnej marki produktów tradycyjnych i rozwoju dziedzictwa kulinarnego Doliny Radomki.

Projekt skierowany do mieszkańców – producentów, organizacji związanych z promocją dziedzictwa kulinarnego obszaru wiejskiego południowego Mazowsza, zamieszkujących na terenie powiatów radomskiego, przysuskiego, zwoleńskiego.

Projekt realizowany przez Stowarzyszenie „Razem dla Radomki” w miesiącach: od 01.07.2017 do 30.11.2017 r.

W ramach projektu zrealizowano następujące zadania:

1. Zorganizowano szkolenia z zakresu budowy silnej marki produktów tradycyjnych .

W ramach projektu przeprowadzono jedno szkolenie stacjonarne nt. Rola produktów tradycyjnych w rozwoju obszarów wiejskich, oraz Szkolenia e-learningowe w następujących blokach tematycznych:

  • Rola produktów w rozwoju obszarów wiejskich,
  • Produkty tradycyjne i lokalne w systemie żywności wysokiej jakości, Marketing i budowa silnej marki produktów tradycyjnych,
  • Wykorzystanie dziedzictwa kulinarnego w turystyce wiejskiej i agroturystyce,
  • Papryka Przytycka – produktem tradycyjnym.

2. Udział w Ogólnopolskich Targach Papryki w Przytyku.

W dniu 20.08.2017 r. uczestniczyliśmy w XVIII Ogólnopolskich Targach Papryki w Przytyku, gdzie prezentowaliśmy stoisko wystawiennicze LGD. Tam też nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu kulinarnego na najlepsze dania i potrawy z papryki organizowanego przez Stowarzyszenie „Razem dla Radomki”. Nagrody główne zdobyły – Ognista zupa z papryki – przygotowana przez Panią Annę Drabik, Warkocz Paprykowy – Pani Kamili Kawińskiej , oraz Kasza jaglana z grillowaną papryką – zgłoszona przez Panią Małgorzatę Bączek.

Wyróżnienia w konkursie zostały przyznane dla Piekarni Wacyn – za Chleb z papryką, Pana Krzysztofa Lisaka za Czerwoną paprykę z czosnkiem, oraz podwójne wyróżnienie dla Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Bierwce i Okolic za Placek z papryką i boczkiem i Paprykowe łódeczki. Ponadto wyróżnienia odebrali za Zawijańce w sosie paprykowym – Pani Anna Drabik oraz za Ciasto francuskie z papryką – Pani Małgorzata Bączek.

Konkurs na Najlepsze dania i potrawy z papryki Lokalnej Grupy Działania Stowarzyszenia „Razem dla Radomki” współfinansowany był ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4″Wspieranie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, w ramach projektu współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich.

3. Udział w X Międzynarodowych Targach Żywności Ekologicznej i Naturalnej NATURA FOOD.

W dniach 13-15 października 2017 roku Stowarzyszenie „Razem dla Radomki” uczestniczyło w Targach „Natura Food” do Łodzi, które odbyły się na terenie Międzynarodowych Targów Łódzkich, na których wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego pełniliśmy rolę gospodarza stoiska wystawienniczego Województwa Mazowieckiego.

Stoisko podkreślało znaczenie „Papryki Przytyckiej” jednego z najbardziej rozpoznawalnych produktów rolniczych z naszego województwa. Promowaliśmy na nim rolników, producentów papryki, wytwórców produktów tradycyjnych, regionalnych, lokalnych z Południowego Mazowsza, a także propagowaliśmy ideę zdrowej żywności poprzez prezentację pokazu kulinarnego i degustację potraw tego wyjątkowo zdrowego i smacznego warzywa. Udział w Targach stanowił również okazję do wypromowania najlepszych produktów i producentów, którzy zaprezentowali swoje wytwory.

Na naszym stoisku przygotowanym wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego, oraz gminami z terenu LGD „Razem dla Radomki” – serwowane były potrawy przygotowane z papryki przez Stowarzyszenie „Wrzosowisko” z Wrzosu. Nie zabrakło pokazu kulinarnego, oraz przepysznych produktów regionalnych od „naszych” producentów – miodów pszczelich z Pasieki Murawscy, smalcu, masła z papryką czy dżemu z papryki przyrządzonych przez Panią Elżbietę Bień z Domu Cateringowego Camelot z Cerekwi, pieczywa z Piekarni Wacyn, jabłek i naturalnie mętnych soków „Smaczek z Doliny Radomki” przygotowanych przez Gospodarstwo Sadownicze Państwa Bankiewicz z Komorowa, Papryki Przytyckiej z Gospodarstwa Rolnego Pana Rogulskiego oraz wyróżnionych czterokrotnie wpisem na Listy Produktów Tradycyjnych – wyrobów wędliniarskich z Gospodarstwa Rolnego Państwa Pysiak ze Zdziechowa. Do wspólnej zabawy zapraszał gości naszego stoiska, zespół folklorystyczny „Wieniawa” prezentujący piękno folkloru naszego regionu. Każdy z odwiedzających mógł otrzymać bezpłatne egzemplarze publikacji promujących region (turystykę i kulturę) naszego LGD jak też całego Mazowsza.

NATURA FOOD i beECO to doskonała okazja do poznania oferty polskich i zagranicznych producentów, dystrybutorów ekologicznych produktów oraz obserwacji pojawiających się na rynku trendów i nowości, a także do nawiązania szerokich kontaktów biznesowych. W 2016 roku Targi odwiedziło blisko 370 wystawców oraz 12 tys. zwiedzających: osoby związane z branżą ekologiczną oraz miłośników bioproduktów i ekologicznego stylu życia. Z roku na rok Targi odwiedza również coraz więcej gości z zagranicy.

4. Wydruk publikacji Przewodnik Kulinarny Produktu Tradycyjnego Papryki Przytyckiej.

W ramach zadania wykonany został dodruk publikacji przewodnik kulinarny Produktu Tradycyjnego Papryki Przytyckiej, która zawiera informacje nt. tego wyjątkowego warzywa, historię jego uprawy, informację o produkcie tradycyjnym, a także przepisy na najciekawsze dania i potrawy. Dodruk publikacji 1000 egzemplarzy.

Projekt został zakończony i rozliczony, sprawozdaniedotyczące projektu przekazano do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego 30.12.2017 r.

02.07.2017
Bezpłatne szkolenia e-learningowe: Budowa silnej marki produktów tradycyjnych i dziedzictwa kulinarnego Doliny Radomki.

mazowsze

Zapraszamy do uczestnictwa w bezpłatnych szkoleniach e-learningowych opracowanych przez profesjonalistów, ekspertów w zakresie dziedzictwa kulinarnego obszarów wiejskich. Szkolenia mają na celu przekazanie wiedzy i informacji nt. Produktów tradycyjnych i lokalnych.

Bezpłatne szkolenia udostępnione są przez Stowarzyszenie „Razem dla Radomki” w ramach projektu „Budowa silnej marki produktów tradycyjnych i dziedzictwa kulinarnego Doliny Radomki”, współfinansowanego ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Szkolenia skierowane są do mieszkańców – producentów, organizacji związanych z promocją dziedzictwa kulinarnego obszaru wiejskiego południowego Mazowsza, zamieszkujących na terenie powiatów radomskiego, przysuskiego, zwoleńskiego.

  • producentów żywności, restauratorów, właścicieli obiektów gastronomicznych – którzy będą promowani a także edukowani w działaniach związanych z rozwojem proponowanych przez nich usług,
  • rolników i mieszkańców obszarów wiejskich, przetwórców, osób prowadzących gospodarstwa agroturystyczne, restauratorów, właścicieli punktów gastronomicznych – którzy zechcą wziąć udział w warsztatach i szkoleniach z zakresu zdobycia umiejętności w zakresie produkcji, przetwarzania i rozwijania produktów kulinarnych, spożywczych obszarów wiejskich,
  • w tym w szczególności producentów produktu tradycyjnego „Papryki Przytyckiej”.

Szkolenia opracowane w ramach projektu „Mazowiecka Kuźnia Smaków” poświęcone są następującemu zakresowi tematycznemu:

  • Rola produktów w rozwoju obszarów wiejskich,
  • Produkty tradycyjne i lokalne w systemie żywności wysokiej jakości, Marketing i budowa silnej marki produktów tradycyjnych,
  • Wykorzystanie dziedzictwa kulinarnego w turystyce wiejskiej i agroturystyce,
  • Papryka Przytycka – produktem tradycyjnym.

Zachęcamy do udziału w projekcie i rejestrację na szkolenia poprzez dostępny formularz na stronie http://elearning-szkolenia.eu/formularz7/index.html

Partnerskie Mazowieckie LGD

Ważne linki:

program leader
rural

więcej: polecane strony

kalendarz 2024
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki Facebook
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki YouTube
NASZE STRONY
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki
W dolinie Radomki
Innowacyjna Radomka
Panoramy
E-Akademia
Papryka Przytycka
Mazowiecka Sieć
Skip to content