NASZE STRONY
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki
W dolinie Radomki
Innowacyjna Radomka
Panoramy
E-Akademia
Papryka Przytycka
Mazowiecka Sieć
Czcionka:A- A A+
pl
en  
 
german  
 

ankieta
centrum akrtywnosci lokalnej
Ankieta on-going
wydawnictwa

radomka Liczba odwiedzin: 10885192


Stowarzyszenie
Lokalna Grupa Działania
"Razem dla Radomki"

tel/fax: (48) 38 58 996
tel. kom.: +48 572 361 068 zarzad@razemdlaradomki.pl

Newsletter:

Biuletyn informacyjny Stowarzyszenia


Zachęcamy Państwa do lektury Biuletynu Informacyjnego Lokalnej Grupy Działania "Razem dla Radomki". Celem naszej publikacji jest przekazanie najważniejszych informacji dotyczących działań realizowanych przez Stowarzyszenie, oraz wydarzeń i inicjatyw związanych z rozwojem naszych "Małych Ojczyzn".


Biuletyn 2016

BIULETYN 2018 | BIULETYN 2017 | BIULETYN 2016 | BIULETYN 2015 | BIULETYN 2014 | BIULETYN 2013 | BIULETYN 2012 | BIULETYN 2011 | BIULETYN 2010

biuletyn stowarzyszenia

Biuletyn informacyjny nr 76 (09/2016)
(format: pdf, rozmiar pliku: 21,2 MB)

W bieżącym numerze natraficie Państwo na relację z wielu wydarzeń organizowanych przez nasze Stowarzyszenie w miesiącu październiku i wrześniu. Uczestniczyliśmy w Targach Smaki Regionów w Poznaniu, gdzie odpowiadaliśmy za przygotowanie stoiska wystawienniczego Województwa Mazowieckiego. W okresie od września do października zorganizowaliśmy 14 spotkań szkoleniowych z zakresu rozwoju produktów regionalnych, lokalnych i tradycyjnych - uzupełniając je warsztatami kulinarnymi i warsztatami z produkcji serów podpuszczkowych - pokazując uczestnikom, że dziedzictwo kulinarne i zdrowa żywność może dziś ma coraz większą ilość zwolenników i może stanowić pomysł na własną działalność gospodarczą

.

W miesiącu listopadzie rozpoczynamy realizację pierwszych naborów wniosków ramach nowej perspektywy unijnej. Rozpocznie ją konkurs w ramach Poddziałania 19.2 "Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność" z zakresie działań związanych z infrastrukturą publiczną w zakresie rekreacji, turystyki i kultury, a zaraz po nim uruchomimy nabór w zakresie podejmowania i rozwoju przedsiębiorczości - o których informujemy na łamach naszego wydawnictwa.

Przedstawimy również informacje o spotkaniach z przedstawicielami Republiki Południowej Afryki, którzy gościli na naszym obszarze zapoznając się z działaniami na rzecz rozwoju rolnictwa, oraz spotkaniem z przedstawicielami lokalnych grup działania z Niemiec. Kończąc wstęp do Biuletynu, zachęcam Was do udziału w konkursie na Najlepszą Inicjatywę Lokalną organizowaną w ramach projektu "Skuteczne NGOsy - rozwój wiejskich organizacji pozarządowych" oraz do uczestnictwa w profesjonalnych szkoleniach e-learnin-gowych zaplanowanych dla organizacji pozarządowych w tym projekcie.

Biuletyn nr 76 on-line, pdf

biuletyn stowarzyszenia

Biuletyn informacyjny nr 75 (09/2016)
(format: pdf, rozmiar pliku: 22,9 MB)

W bieżącym numerze natraficie Państwo na relację z wydarzeń: folkowe Bierwce, gdzie wspólnie ze Stowarzyszeniem Rozwoju Wsi Bierwce i Okolice zorganizowaliśmy piątą już edycję Jarmarku Ludowego; Festyn Rodzinny w Wolanowie przeprowadzony wspólnie z Gminą Wolanów. Znajdzie się też relacja z podsumowania projektu Stowarzyszenia "Wrzosowisko" pn. "Wiejskie wesele w kulturze regionu radomskiego".

We wrześniu rozpoczęliśmy również warsztaty kulinarne i szkolenia z zakresu promocji produktów regionalnych i tradycyjnych dla nowego projektu "Mazowieckiej Kuźni Smaków", a 25 września rozpoczniemy szkolenia e-learningowe dla projektu aktywizujące lokalnych liderów, społeczności wiejskie oraz organizacje pozarządowe w inicjatywie pn. "Skuteczne NGOsy - rozwój wiejskich organizacji pozarządowych".

Biuletyn nr 75 on-line, pdf

biuletyn stowarzyszenia

Biuletyn informacyjny nr 74 (08/2016)
(format: pdf, rozmiar pliku: 12,8 MB)

Sierpień to miesiąc w którym na terenie gmin tworzących "zagłębie paprykowe" organizowane są wydarzenia poświęcone temu wyjątkowemu produktowi. Swoje święto ma Potworów, Klwów i Przytyk, gdzie 21 sierpnia 2016 r. odbędą się po raz siedemnasty Ogólnopolskie Targi Papryki, jedno z najważniejszych wydarzeń branży rolniczej na terenie województwa Mazowieckiego.

Biuletyn uzupełnimy o aktualne informacje na temat działań i projektów realizowanych przez naszą Lokalną Grupę Działania, czy też naszych partnerów. Znajdzie się w nim zaproszenie na piątą edycję Jarmarku Ludowego w Bierwcach, relacja z kolejnej inicjatywy aktywizującej młodzież w Wieniawie - czyli Projektu Nołlajf (Lato w teatrze w gminie Wieniawa). Opowiemy o Poszukiwaczach Kultury w Bierwcach oraz o wiejskim weselu w kulturze regionu radomskiego - kolejnej inicjatywie z Wrzosu.

Biuletyn nr 74 on-line, pdf

biuletyn stowarzyszenia

Biuletyn informacyjny nr 73 (06/2016)
(format: pdf, rozmiar pliku: 24,3 MB)

W aktualnym numerze znajdziecie informacje o przyjęciu naszego Stowarzyszenia do Polskiej Sieci LGD, informację o udziale LGD i producentów z naszego terenu w Gali Agroligi, zorganizowanej w ogrodach Pałacu Prezydenckiego a także o ogłoszonym konkursie na najlepsze dania z papryki, w którym do wygrania są atrakcyjne nagrody.

Prezentujemy projekt "Poszukiwacze kultury" z Bierwiec, rozmowę z przedstawicielami Stowarzyszenia Inicjatyw Kulturalnych na Ludową Nutę z Bieniędzic - którzy 10 lipca zapraszają na Jarmark Ludowy "Tyndy Ryndy". Zapraszamy również to zapoznania się z relacjami z obrzędu Jedlińskiego Wesela, eliminacji mistrzostw Polski w Siatkówce Plażowej w Przysusze, oraz z Wieczoru Sobótkowego "Wianki" w Wieniawie.

Biuletyn nr 73 on-line, pdf

biuletyn stowarzyszenia

Biuletyn informacyjny nr 72 (05/2016)
(format: pdf, rozmiar pliku: 17,3 MB)

Biuletyn rozpoczynamy od zaprezentowania informacji na temat podpisanej w dniu 17 maja 2016 r. umowy ramowej na realizację w okresie lat 2016-2023 Lokalnej Strategii Rozwoju Razem dla Radomki. Przedstawiamy również informację o dwóch nowych projektach LGD których realizację rozpoczniemy w najbliższych miesiącach. Będą to działania zmierzające do wzmacniania potencjału lokalnych środowisk wiejskich, organizacji pozarządowych które w projekcie "Skuteczne NGOsy" będą mogły skorzystać z profesjonalnych szkoleń stacjonarnych i e-learningowych. Natomiast w projekcie "Mazowiecka Kuźnia Smaków" będziemy dbać o rozwój naszego dziedzictwa kulinarnego, rozwój producentów produktów regionalnych i tradycyjnych.

Przedstawimy również informacje o tym, co zmienia wchodząca w życie w dniu 20 maja ustawa o zmianie ustawy - Prawa o Stowarzy-szeniach, która wprowadza nowe zapisy i znacząco ułatwia procesy rejestracyjne dla organizacji pozarządowych. Szczególnie polecamy lekturę z Jerzym Kwaśniewskim - organizatorem największego na Mazowszu, przeglądu muzyki ludowej - czyli "Dni Kolbergowskich", jak również pozostałe artykuły poświęcone codziennym działaniom podejmowanym przez naszą LGD.

Biuletyn nr 72 on-line, pdf

biuletyn stowarzyszenia

Biuletyn informacyjny nr 71 (04/2016)
(format: pdf, rozmiar pliku: 17,1 MB)

Ostatnie miesiące minionego roku charakteryzowały się wytężoną pracą Biura i Członków naszego Stowarzyszenia, którzy zajmowali się opracowaniem Lokalnej Strategii Rozwoju (LSR) na lata 2016-2023, czyli nadrzędnego dokumentu w którym określiliśmy założenia i cele, zaplanowane do realizacji. Nasza praca po raz kolejny zakończona została sukcesem, albowiem dokument jakim jest LSR został wybrany w konkursie ogłoszonym przez Zarząd Województw Mazowieckiego do realizacji w kolejnym okresie wdrażania środków unijnych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Otrzymaliśmy na ten okres ok 10 milionów złotych, które przeznaczone zostaną na rozwój i aktywizację obszarów gmin Jedlińsk, Przytyk, Przysucha, Wieniawa, Wolanów, Zakrzew. Dlatego w Biuletynie zaprezentujemy pierwsze informacje na temat nowych wyzwań w ramach PROW2014-2020, rozpoczynając cykl artykułów, które poruszać będą to zagadnienie.

Przedstawimy relacje z wizyty studyjnej zorganizowanej przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi na obszarze LGD - przedstawicieli ambasad krajów Unii Europejskiej "Agro Trip", relację z Międzyna-rodowych Targów Turystyki Wiejskiej i Agroturystyki AGROTRAVEL, gdzie odpowiedzialni za przygotowanie stoiska wystawienniczego wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Woj. Mazowieckiego zdobyliśmy I miejsce w konkursie na najciekawsze stoisko. W dalszej części zaprezentujemy informacje na temat konkursu Kobieta Przedsiębiorcza, gdzie dwie członkinie naszego stowarzyszenia - Panie Monika Bankiewicz i Barbara Waśkiewicz znalazły sie w gronie laureatek. Nie zabraknie informacji o konkursie Mazowsze Lokalnie w ramach którego środki finansowe na realizację swoich pomysłów otrzymało 7 organizacji z naszego terenu.

Biuletyn nr 71 on-line, pdf

biuletyn stowarzyszenia

Biuletyn informacyjny nr 70 (03/2016)
(format: pdf, rozmiar pliku: 17,1 MB)

Aktualne wydanie naszego Informatora rozpoczynamy od zaproszenia na Dzień Otwarty Inkubatora NGO prowadzonego przez LGD "Razem dla Radomki" czyli instytucji wsparcia dla organizacji pozarządowych, ale również dla lokalnych liderów i mieszkańców obszarów wiejskich, którzy dążą do rozwoju swoich społeczności lokalnych. Na spotkaniu które odbędzie się 21 marca przeprowadzimy warsztaty pisania wniosków oraz przekażemy informacje o zbliżających się konkursach. W dalszej części Biuletynu zaprosimy do udziału w konkursie Mazowsze Lokalnie - drugiej w tym roku edycji, która tym razem ukierunkowana jest na rozwój młodych organizacji. Przedstawimy relację z wizyty studyjnej w Norwegii.

Opowiemy o "naszych" lokalnych liderkach, które zostały laureatkami konkursu Echa Dnia "Człowiek Roku". Z Panem Piotrem Skibą z Młodzieżowej Akademii Piłki Siatkowej w Przysusze porozmawiamy o siatkówce i sukcesach tej młodej organizacji. Życzymy miłej lektury i zachęcamy do dzielenia się uwagami, spostrzeżeniami na łamach wydawnictwa.

Biuletyn nr 70 on-line, pdf

biuletyn stowarzyszenia

Biuletyn informacyjny nr 69 (02/2016)
(format: pdf, rozmiar pliku: 17,1 MB)

Aktualne wydanie Informatora rozpoczynamy od artykułu przedstawiającego efekty wdrażania Lokalnej Strategii Rozwoju w latach 2009-2015, który stanowi podsumowanie obranych przez nasze Stowarzyszenie działań mających na celu aktywizację i rozwój obszaru naszych 6 gmin w okresie minionych 7 lat. Warto zaznaczyć że dzięki realizacji inicjatywy osi 4 LEADER w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich pozyskaliśmy ponad 10 milionów złotych na rozwój obszarów wiejskich, a kwotę tą dodatkowo zwiększyliśmy o kolejne środki w wysokości 1,5 miliona złotych zdobyte w ramach wygranych konkursów grantowych.

W dalszej części zachęcamy również do udziału w trzeciej edycji programu grantowego Mazowsze Lokalnie. Młode organizacje pozarządowe oraz grupy nieformalne mogą starać się o zdobycie uzyskanie grantów w wysokości 5000,00 zł na realizację oddolnych inicjatyw. Przedstawiamy również nowy projekt LGD "Razem dla Radomki" pt. "Mazowiecka Kuźnia Smaków" - mający na celu promocję dziedzictwa kulinarnego naszego regionu, budowę silnej marki produktów tradycyjnych, regionalnych, lokalnych, producentów z branży spożywczej. Zachęcamy mieszkańców obszarów wiejskich, którzy chcieliby podjąć działalność pozarolniczą związaną z produkcją zdrowej żywości, zdobyć wiedzę w systemie e-learningu do uczestnictwa w projekcie.

Postaramy się także zabrać Państwa w wycieczkę po świecie poezji Pani Anny Łęckiej, poetki związanej od kilku lat z gminą Wieniawa. Prezentujemy relacje z unikatowego obrzędu Ścięcia Śmierci w Jedlińsku, "aktualności" z Muzeum Oskara Kolberga w Przysusze, oraz wywiad z Panem Andrzejem Anasiakiem - Prezesem Centrum Dystrybucji i Przetwórstwa Rolnego w Słowikowie.

Biuletyn nr 69 on-line, pdf

biuletyn stowarzyszenia

Biuletyn informacyjny nr 68 (01/2016)
(format: pdf, rozmiar pliku: 14,4 MB)

Ostatnie miesiące minionego roku charakteryzowały się wytężoną pracą Biura LGD i Członków naszego Stowarzyszenia które zajmowało się m.in. opracowaniem Lokalnej Strategii Rozwoju na lata 2014-2020, czyli nadrzędnego dokumentu w którym określamy założenia i cele realizowane przez Stowarzyszenie. Został on złożony w ramach konkursu na wybór lokalnych strategii rozwoju w dniu 31 grudnia 2015 r., pozwoli naszemu Stowarzyszeniu pozyskać ponad 10 milionów złotych, które przeznaczone będą na rozwój i aktywizację obszarów gmin obszaru oddziaływania LGD. Środki te zostaną przeznaczone na działania związane z rozwojem przedsiębiorczości, odnową i rozwojem wsi, na realizację projektów grantowych służących społeczności lokalnej oraz na powstanie Inkubatora Przetwórstwa Lokalnego. W łamach kolejnych numerów naszego wydawnictwa przygotujemy cykl artykułów poświęconych Lokalnej Strategii Rozwoju na lata 2016-2023.

W dalszej części dzielimy się z informacją o znaczącym wyróżnieniu które otrzymaliśmy za realizację działań związanych z budową silnej marki Papryki Przytyckiej w ramach porozumienia Paprykowy Szlak. Wspomniana nagroda otrzymana w ogólnopolskim prestiżowym konkursie Samorządowy Lider Zarządzania ma dla nas bardzo duże znaczenie, stanowi docenienie dotychczas wysiłków i pracy zainicjowanej w 2011 r.

Przedstawiamy informacje na temat konkursu Człowiek Roku w ramach którego nominowano dwóch członków naszego LGD - Cezarego Adama Nowek i Monikę Bankiewicz, prezentujemy poezję Jana Orczykowskiego z Zakrzewa, kolejny artykuł poświęcony psychologii wyglądu oraz relację z pierwszego posiedzenia Grup Tematycznej ds. Podejścia Leader.

Biuletyn nr 68 on-line, pdf

sieć
szlak stefana szyllera


więcej: Partnerskie Mazowsze LGDenrd
ksow

więcej: polecane strony


LEADER

NASZE GMINY:

gmina jedlinsk gmina przysucha gmina przytyk gmina wieniawa gmina wolanów gmina zakrzew

Partnerzy / Partners LGD

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".
Strona internetowa Stowarzyszenia LGD "Razem dla Radomki" współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji”; w ramach działania "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.