NASZE STRONY
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki
W dolinie Radomki
Innowacyjna Radomka
Panoramy
E-Akademia
Papryka Przytycka
Mazowiecka Sieć
Czcionka:A- A A+
pl
en  
 
german  
 

ankieta
centrum akrtywnosci lokalnej
Ankieta on-going
wydawnictwa

radomka Liczba odwiedzin: 10724277


Stowarzyszenie
Lokalna Grupa Działania
"Razem dla Radomki"

tel/fax: (48) 38 58 996
tel. kom.: +48 572 361 068 zarzad@razemdlaradomki.pl

Newsletter:

Bidno porka


Bidno porka


Bidno porka

Bidno porka funkcjonuje w jadłospisie mieszkańców Bieniędzic i okolic od wielu pokoleń. Smakiem jest zbliżona do pyz ziemniaczanych, a podstawowym jej składnikiem są właśnie ziemniaki. Jak sama nazwa wskazuje, nie było to danie odświętne, lecz gotowane na przednówku, kiedy brakowało mąki. Danie to podawane było z okrasą ze słoniny lub polane śmietaną.

Jak to bywa w kuchni staropolskiej, całość potrawy jest wykonywana na tak zwane "oko".Ziemniaki należy obrać, połowę z nich posolić i gotować do miękkości, natomiast drugą część zetrzeć na tarce, tak jak na pyzy. Po ugotowaniu ziemniaków odlewa się część wody i dodaje lekko odsączone surowe ziemniaki. Całość potrawy tłucze się tłuczkiem do ziemniaków i pozostawia na kilka chwil do uparowania. Ostatecznie uciera się całość pałką drewnianą i danie gotowe. Pozostaje tylko wyłożyć je na talerz i polać je śmietaną lub okrasą ze słoniny. W wielu domach gospodynie wprowadziły ulepszenia przy gotowaniu bidnej porki. Jedne dodają szczyptę mąki pszennej, drugie - mąkę ziemniaczaną, a jeszcze inne - odrobinę mleka. Mimo to podstawa przepisu się nie zmienia; są to zawsze ziemniaki gotowane plus starte ziemniaki surowe. Inne nazwy, pod jakimi jest znana ta potrawa w okolicy Bieniędzic to: "żelazno porka" oraz "stalowo porka".

Zespół Śpiewaczy "Bieniędzice" od lat kultywuje tradycje regionalne nie tylko w zakresie śpiewu, ale także stara się sukcesywnie ocalać od zapomnienia potrawy naszych przodków. Jednym z takich dań jest "bidno porka", będąca strawą powszechnie przygotowywaną na polskiej wsi.

Zespół Śpiewaczy "Bieniędzice" jest organizatorem Jarmarku Ludowego "Tyndy-Ryndy", odbywającym się każdorazowo w miejscowości Bieniędzice w drugą niedzielę miesiąca lipca. Przybyli goście mogą delektować się między innymi porką oraz innymi staropolskimi potrawami przygotowanymi przez zespół. Dla podkreślenia zalet smakowych prezentowanego jadła ludowego z Bieniędzic warto też w tym miejscu dodać, że "bidno porka" zajęła II miejsce w konkursie "Potrawa regionalna z ziemniaków", zorganizowanym w ramach "Festiwalu Ziemniaka w Muzeum Wsi Radomskiej w 2016 roku, oraz Laurem Lokalnej Grupy Działania "Razem dla Radomki".

Stowarzyszenie Inicjatyw Kulturalnych "Na Ludową Nutę", Bieniędzice 29, 26-625 Wolanów

sieć
szlak stefana szyllera


więcej: Partnerskie Mazowsze LGDenrd
ksow

więcej: polecane strony


LEADER

NASZE GMINY:

gmina jedlinsk gmina przysucha gmina przytyk gmina wieniawa gmina wolanów gmina zakrzew

Partnerzy / Partners LGD

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".
Strona internetowa Stowarzyszenia LGD "Razem dla Radomki" współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji”; w ramach działania "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.