NASZE STRONY
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki
W dolinie Radomki
Innowacyjna Radomka
Panoramy
E-Akademia
Papryka Przytycka
Mazowiecka Sieć
Czcionka:A- A A+
pl
en  
 
german  
 

ankieta
centrum akrtywnosci lokalnej
Ankieta on-going
wydawnictwa

radomka Liczba odwiedzin: 11590492


Stowarzyszenie
Lokalna Grupa Działania
"Razem dla Radomki"

tel/fax: (48) 38 58 996
tel. kom.: +48 572 361 068 zarzad@razemdlaradomki.pl

Newsletter:

Jarmark Ludowy w Bierwcach

Andrzejki Folkowe Andrzejki Folkowe wydarzeniem które ma na celu integrację mieszkańców, promocję folkloru, dziedzictwa kulturowego.

Niewielka miejscowość Wrzos w gminie Przytyk powoli staje się miejscem w którym odżywa piękna tradycja organizacji wiejskich zabaw ludowych. W ubiegłym roku Lokalna Grupa Działania "Razem dla Radomki" oraz Stowarzyszenie Wrzosowisko zorganizowało tutaj pierwszą edycję Jarmarku Ludowego, by po roku wrócić z nową inicjatywą - Folkowymi Andrzejkami - wydarzeniem które ma na celu integrację mieszkańców, promocję folkloru, dziedzictwa kulturowego. Naszej idei nie jest obca też chęć przypomnienia o minionym już, ale pięknym zwyczaju polskiej wsi, którym były wiejskie zabawy ludowe, podczas których kapele grały huczne mazurki, oberki.

W minioną sobotę zaprezentowało się sześciu wykonawców, których występy zgromadziły licznie zebraną publiczność, która oglądając występy artystyczne oraz uczestnicząc w zabawie tanecznej mogła poczuć klimat i atmosferę zabawy sprzed wielu lat. Jako pierwsze na scenie pojawiły się zespoły śpiewacze - Koła Gospodyń Wiejskich z Bieniędzic oraz Zespół Mirowinaki - wielokrotny laureat przeglądów ludowych, zdobywca m.in. I miejsca w kategorii Zespołów Śpiewaczych na 51 Dniach Kolbergowskich, czy II miejsca na XV Festiwalu Folkloru im. Józefa Myszki.

Wystąpiły również kapele ludowe, posiadające na swoim gronie wiele nagród i wyróżnień. Kapela Braci Tarnowskich z Domaniowa to jedna z najbardziej docenianych kapel ludowych - określana mianem twórców i mistrzów teatru weselnego, zwyczajowych spektakli odbywających się na weselach; Kapela Jana Wochniaka z Wieniawy oraz Kapela Tadeusza i Mariana Lipców z Wygnanowa - to laureaci wielu prestiżowych festiwali i konkursów kapel zaprezentują klasykę tanecznego repertuaru regionu radomskiego: oberki, mazurki, polki, a nawet walce i fokstroty. Nie zabraknie też zespołów śpiewaczych.

Dziękujemy wszystkim zespołom, twórcom ludowym, partnerom wydarzenia - Piekarni "Wacyn", Gospodarstwu Sadowniczemu Moniki Bankiewicz -producentowi soków Smakuś z Doliny Radomki oraz osobom zaangażowanym w organizację wydarzenia które pokazuje jak ważną rolę odgrywa pielęgnacja i popularyzacja kultury ludowej.

 Folkowe Andrzejki we Wrzosie - Bieniędzice  Folkowe Andrzejki we Wrzosie -  Folkowe Andrzejki we Wrzosie - Mirowianki
 Folkowe Andrzejki we Wrzosie - Kapela Jana Wochniaka z Wieniawy   Folkowe Andrzejki we Wrzosie - Kapela Jana Wochniaka z Wieniawy   Folkowe Andrzejki we Wrzosie - Kapela Braci Tarnowskich z Domaniowa
 Folkowe Andrzejki we Wrzosie  Folkowe Andrzejki we Wrzosie - Kapela Tadeusza i Mariana Lipców   Folkowe Andrzejki we Wrzosie - Kapela Tadeusza i Mariana Lipców
sieć
szlak stefana szyllera


więcej: Partnerskie Mazowsze LGDenrd
ksow

więcej: polecane strony


LEADER

NASZE GMINY:

gmina jedlinsk gmina przysucha gmina przytyk gmina wieniawa gmina wolanów gmina zakrzew

Partnerzy / Partners LGD

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".
Strona internetowa Stowarzyszenia LGD "Razem dla Radomki" współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji”; w ramach działania "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.