07.10.2015 r.
Prezentujemy wystawców na Dożynkach Województwa Mazowieckiego w Płocku: Gospodarstwo Rolne Małgorzaty i Adama Smagowskich z Wrzeszczowa, Stowarzyszenie „Wrzosowisko”, Zespół folklorystyczny „Wieniawa”.
W niedzielę, 27 września 2015 r. Stowarzyszenie „Razem dla Radomki”, wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Woj. Mazowieckiego było gospodarzem stoiska wystawienniczego Mazowsza, promującego producentów, rolników i produkty tradycyjne z terenu naszych gmin. Stoisko przygotowane pod hasłem „Mazowsze pachnące papryką” odwiedziły tysiące gości, którzy mogli spróbować potraw przygotowanych z papryki i wielu innych specjałów, posłuchać tradycyjnego folkloru w utworach prezentowanych przez zespół śpiewaczy „Wieniawa”, czy porozmawiać z producentami rolnymi na temat uprawy warzyw. Na chętnych czekały do spróbowania takie przysmaki jak smalec z papryki, dżem z czerwonej papryki, paszteciki krucho-drożdzowe z nadzieniem z twarogów i papryki, leczo, papryka marynowana i wiele innych potraw z naszym „głównym specjałem – za których przygotowanie odpowiadały Panie ze Stowarzyszenia „Wrzosowisko”, Catering Camelot – Elżbiety Bień, którym pomagały Panie ze Stowarzyszenia „Razem dla Rozwoju” z Bieniędzic oraz Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Mieszkańców Wsi Jedlanka „Perspektywy”. Prowadzone były warsztaty pozyskiwania miodu przez Łukasza Murawskeigo z Pasieki Murawscy. Dziś przedstawiamy Państwu informację o Gospodarstwie Rolnym Małgorzaty i Adama Smagowskich z Wrzeszczowa, Stowarzyszeniu „Wrzosowisko” oraz o zespole folklorystycznym „Wieniawa”.
Zespół folklorystyczny „Wieniawa” to zespół który w 2014 r. został reaktywowany przez Gminne Centrum Kultury w Wieniawie po kilku latach przerwy, rozpoczynając swoją działalność od sukcesu, gdzie 18 maja 2014 r. zdobył główną nagrodę na XX Festiwalu Folkloru i Twórczości Nieprofesjonalnej Powiśle 2014 w Lipsku. Jak wspomina Pani Alicja Ślifriczyk, Dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Wieniawie –Reaktywacja zespołu okazała się bardzo dobrym pomysłem. Po krótkim, bo zaledwie 4 miesięcznym czasie prób, zarówno zespół śpiewaczy, jak i soliści Ewa Białek, Władysława Adamczyk oraz Marian Kulkowski zdobyli czołowe nagrodzone miejsca. Zespół prezentuje utwory i przyśpiewki regionu przysuskiego i radomskiego, którymi do zabawy zapraszał uczestników Dożynek w Płocku.
Stowarzyszenie „Wrzosowisko” to aktywna organizacja z niewielkiej miejscowości Wrzos, zlokalizowanej w gminie Przytyk. Tworzą go aktywne osoby, które w trosce o integrację społeczności lokalnej, rozwój uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej we Wrzosie, a także dbając o kultywowanie tradycji i dziedzictwa historycznego realizują szereg działań i projektów. Od kilku lat organizują Festyn z okazji dnia dziecka, w miesiącu listopadzie wspólnie ze Stowarzyszeniem „Razem dla Radomki” odpowiadają za Andrzejki Folkowe – imprezę która cieszy się dużym uznaniem i przyciąga fanów muzyki prezentowanej przez kapele ludowe z całego regionu. Prowadzi klub aktywnych rodzin, realizuje projekty edukacyjne skierowane do najmłodszych. W 2014 r. realizowała dwa projekty współfinansowane ze środków zewnętrznych „Zderzenie pokoleń. Młodzi i seniorzy na rzecz edukacji kulturowej”- inicjatywę związaną z animacją kultury, sportu i prezentacją nowych mediów oraz „Ludowe klimaty” – warsztaty promujące muzykę i rękodzieło ludowe wśród dzieci i ich rodziców. Na naszym stoisku przygotowanym pod hasłem „Mazowsze pachnące papryką” nie mogło zabraknąć tego wyjątkowego warzywa.
Za przygotowanie prezentacji wyjątkowo smacznej i wysokiej jakości papryki – odpowiadało Gospodarstwo Rolne Państwa Małgorzaty i Adama Smagowskich z Wrzeszczowa, miejscowości położonej w gminie Przytyk. Państwo Smagowscy od ponad 20 lat zajmują się produkcją papryki w tunelach. Obecnie uprawiają ją w 35 tunelach. Specjalizują się w produkcji papryki żółtej i czerwonej typy Murano i mustang.