NASZE STRONY
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki
W dolinie Radomki
Innowacyjna Radomka
Panoramy
E-Akademia
Papryka Przytycka
Mazowiecka Sieć
Czcionka:A- A A+
pl
en  
 
german  
 

ankieta
centrum akrtywnosci lokalnej
Ankieta on-going
wydawnictwa

radomka Liczba odwiedzin: 8697014


Stowarzyszenie
Lokalna Grupa Działania
"Razem dla Radomki"

tel/fax: (48) 38 58 996
tel. kom.: +48 572 361 068 zarzad@razemdlaradomki.pl

Newsletter:

Aktualności

01.10.2015 r.

Prezentujemy wystawców na Dożynkach Województwa Mazowieckiego w Płocku: Pasieka Murawscy (Wola Wacławowska, Gmina Wolanów)

W ubiegłą niedzielę Stowarzyszenie „Razem dla Radomki”, wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Woj. Mazowieckiego było gospodarzem stoiska wystawienniczego Mazowsza, promującego producentów, rolników i produkty tradycyjne z terenu naszych gmin. Stoisko przygotowane pod hasłem „Mazowsze pachnące papryką” odwiedziły tysiące gości, którzy mogli spróbować potraw przygotowanych z papryki i wielu innych specjałów, posłuchać tradycyjnego folkloru w utworach prezentowanych przez zespół śpiewaczy „Wieniawa”, czy porozmawiać z producentami rolnymi na temat uprawy warzyw. Na chętnych czekały do spróbowania takie przysmaki jak smalec z papryki, dżem z czerwonej papryki, paszteciki krucho-drożdzowe z nadzieniem z twarogów i papryki, leczo, papryka marynowana i wiele innych potraw z naszym „głównym specjałem – za których przygotowanie odpowiadały Panie ze Stowarzyszenia „Wrzosowisko”, Catering Camelot – Elżbiety Bień, którym pomagały Panie ze Stowarzyszenia „Razem dla Rozwoju” z Bieniędzic oraz Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Mieszkańców Wsi Jedlanka „Perspektywy”. Dziś prezentujemy informację o Pasiece Murawscy – Łukasza Murawskiego z Woli Wacławowskiej (gmina Wolanów), producencie miodów pszczelich odmianowych, który podczas Dożynek odebrał z rąk Marszałka Woj. Mazowieckiego Adama Struzika nagrodę w konkursie dla najlepszych producentów żywności – (Polski Producent Żywności). Dla osób odwiedzających nasze stoisko przygotował ofertę warsztatów i pokazy pozyskiwania miodu.

Pasieka Murawscy - to nowoczesne gospodarstwo pszczelarskie prowadzone przez Łukasza Murawskiego w Woli Wacławowskiej. W swojej ofercie proponuje najwyższej jakości miody pszczele odmianowe (m.in. malinowy, rzepakowy, wielokwiatowy, spadziowy, lipowy, fasolowy, akacjowy, wrzosowy, gryczany, nawłociowy, nektarowo-spadziowy) oraz pierzgę i propolis. Poświadczeniem wyjątkowego smaku i unikalności produktów są liczne nagrody i wyróżnienia, takie jak: Laur Marszałka Województwa Mazowieckiego 2015, Perłę Powiatu Radomskiego, I miejsce w konkursie Wzorowo Prowadzona Pasieka Powiatu Radomskiego (2013 i 2014 r.), I miejsce w konkursie Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów 2015, Laur Lokalnej Grupy Działania „Razem dla Radomki” – 2014. Hoduje matki pszczele rasy Buckfast i kraińskiej różnych linii.

Jak opowiada nam Łukasz Murawski: "Pasja do pszczół i pracy z nimi w naszych rodzinach jest pielęgnowana od kilku pokoleń. Już jako dziecko pracowałem w pasiece mojego stryja Józefa, który odziedziczył ją po swoim ojcu. Moja żona pomagała w pasiece taty , który prowadził pasiekę na wzór swojego ojca. Dlatego też, oboje pracujemy nad rozwojem naszej pasieki. Zawodowo zajmuję się prowadzeniem pasieki już od pięciu lat. W tym czasie zdobyłem tytuł Mistrza pszczelarza i ukończyłem Technikum pszczelarskie w Pszczelej Woli z tytułem technik pszczelarz. Biorę udział w szkoleniach, które podnoszą moją wiedzę na temat pszczół i gospodarki pasiecznej. Na początku gospodarowałem w ulu warszawskim poszerzanym, a w 2013 roku nabyliśmy pierwsze ule wielkopolskie (korpusowe)."

Gospodarstwo jest pasieką wędrowną, co oznacza, że pszczoły są przewożone na pożytki w celu uzyskania miodów gatunkowych i produktów pszczelich. Pasieka jest pod stałym nadzorem Powiatowego Inspektora Weterynarii. Posiada weterynaryjny numer sprzedaży bezpośredniej, który jest pozwoleniem na pozyskiwanie i sprzedaż nieprzetworzonych produktów pszczelich. Gospodarstwo rozwija się aktywnie od 2009 r., nastawiając się na produkcję tradycyjną z wykorzystaniem nowoczesnych rozwiązań i technologii. Uczestniczy w wielu wydarzeniach i targach branżowych o charakterze ogólnopolskim. W 2015 r. zostało wybrane jako jedyne gospodarstwo pszczelarskie w Polsce do honorowego udziału w Wystawie Rolno-Żywnościowej 25 lecia pn. „Smaczna Polska”, zorganizowanych w dniach 24-25.01.2015 r. w Centrum Expo w Warszawie, a w 2014 r. do reprezentowania województwa mazowieckiego na Dożynkach Prezydenckich w Spale. 

Łukasz Murawski Pasieka Murawscy  Gala Perły Powiatu - Łukasz Murawski z żoną (fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Radomiu)
 Dożynki Wojewódzkie w Płocku - Stoisko wystawiennicze LGD i  Mazowsza – Pasieka Murawscy  Dożynki Wojewódzkie w Płocku - Stoisko wystawiennicze LGD i  Mazowsza – Pasieka Murawscy  Dożynki Wojewódzkie w Płocku. Wśród nagrodzonych – Łukasz Murawski z Pasieki Murawscy (gm. Wolanów)
pobierzdo góry
sieć
szlak stefana szyllera


więcej: Partnerskie Mazowsze LGDenrd
ksow

więcej: polecane strony


LEADER

NASZE GMINY:

gmina jedlinsk gmina przysucha gmina przytyk gmina wieniawa gmina wolanów gmina zakrzew

Partnerzy / Partners LGD

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".
Strona internetowa Stowarzyszenia LGD "Razem dla Radomki" współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji”; w ramach działania "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.