NASZE STRONY
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki
W dolinie Radomki
Innowacyjna Radomka
Panoramy
E-Akademia
Papryka Przytycka
Mazowiecka Sieć
Czcionka:A- A A+
pl
en  
 
german  
 

ankieta
centrum akrtywnosci lokalnej
Ankieta on-going
wydawnictwa

radomka Liczba odwiedzin: 10955200


Stowarzyszenie
Lokalna Grupa Działania
"Razem dla Radomki"

tel/fax: (48) 38 58 996
tel. kom.: +48 572 361 068 zarzad@razemdlaradomki.pl

Newsletter:

Aktualności

16.02.2015 r.

Jedlińskie zapusty już trwają! Zapraszamy dziś i jutro na wyjątkowy obrzęd Ścięcia Śmierci!

Kusaki – Ścięcie Śmierci 2015

Tradycyjna i huczna zabawa z muzyką ludową na Balu Zapustowym Kobiet zainaugurowała wczoraj 3 dniowe obchody tegorocznych „Jedlińskich Zapustów”. Dziś czeka nas koncert popularnej artystki Eleni, a jutro nastąpi symboliczne zakończenie karnawału, czyli ścięcie głowy Śmierci. Kusaki – czyli obrzęd „Ścięcia Śmierci” to jedyne tego rodzaju widowisko obchodzone w Polsce i jedno z nielicznych na świecie, sięgając swoim rodowodem odległych nam czasów.

Wedle jednych źródeł Kusaki przybyły do Jedlińska wraz z arianami, którzy przywędrowali tutaj z Krakowa w XVI wieku. Inne źródła sugerują, że jest to o wiele starszy obrzęd, którego początki sięgają czasów pogańskich. A może najbliższa prawdy jest historia, która informuje nas, że widowisko jest spuścizną przysługującemu miastu – prawa do publicznych egzekucji zwanych prawem miecza? Zgodnie z legenda spisaną w XIX wieku przez miejscowego proboszcza Jana Kloczkowskiego, dawno, dawno temu w ostatni wtorek karnawału miejscową ludność poruszyła wiadomość przyniesiona przez kościelnego. Twierdził, że jakoby Śmierć się upiła i zgubiła kosę na okolicznych łąkach. Była więc niegroźna i nie mogła nikogo zabić. Mieszkańcy Jedlińska ruszyli więc na łąki i pojmali ją. Doprowadzili przed sąd, który wydał wyrok – będzie ścięta. Po pogrzebie odbyła się zabawa.

Widowisko „Ścięcia Śmierci” co roku przyciąga tłumy osób śledzących przebieg egzekucji kostuchy. Tegoroczna impreza potrwa aż 3 dni i była niezwykle interesująca. Wczoraj w Sali Ochotniczej Straży Pożarnej w Jedlińsku odbył się Bal Zapustowy Kobiet, podczas którego bawiono się przy akompaniamencie zespołu muzycznego, uczestniczono w konkursach z nagrodami na najciekawszy strój karnawałowy. Dziś godzinie 18.00 czeka na nas koncert popularnej artystki Eleni, która od lat czaruje publiczność niepowtarzalnymi koncertami, na których atmosfera skupienia wciąga absolutnie każdego.

Najwięcej niespodzianek i atrakcji przygotowano tradycyjnie na kusy wtorek, podczas którego odbędzie się plenerowe widowisko Ścięcia Śmierci. Od samego rana na ulicach Jedlińska, będziemy mogli podziwiać występy barwnych postaci, diabłów, policjantów, rybaków, krakowiaków czy cyganów. W widowisku biorą udział aktorzy – mieszkańcy Jedlińska. Główne postacie to: Kat, Wójt i Śmierć. Występują też Żydzi i Policjanci, para młodych, diabełki i tzw. cudaki. Ciekawostką jest iż wszystkie postaci, w tym również kobiece, grane są wyłącznie przez mężczyzn.

Obrzęd ma bogatą oprawę, dużo tu teatralności. Główne postacie są odpowiednio ubrane i ucharakteryzowane, a wypowiadane kwestie i zwroty mają tradycyjną niezmienną od dziesiątków lat formułę. Kusy wtorek rozpocznie się od godziny 13.00 uroczystym przejęciem władzy od Wójta Gminy. Widowisku towarzyszyć będzie kiermasz rękodzieła ludowego, występy kapel ludowych, zespołu „Makowianka” z Makowa Mazowieckiego z obrzędem zapustowym pt. „Karczma u Leopolda i Rachel”, a także występy zespołu Piękni i Młodzi. O 15.30 rozpoczniemy świętowanie widowiska „Ścięcia Śmierci” – sądu nad śmiercią. I tak rozpocznie się huczny festyn, gdzie wszyscy uczestnicy obrzędu bawić się będą do samego rana.. Wszak to ostatnie chwile karnawału, już za chwilę Wielki Post.

A tak wyglądały Kusaki w poprzednich latach

pobierzdo góry
sieć
szlak stefana szyllera


więcej: Partnerskie Mazowsze LGDenrd
ksow

więcej: polecane strony


LEADER

NASZE GMINY:

gmina jedlinsk gmina przysucha gmina przytyk gmina wieniawa gmina wolanów gmina zakrzew

Partnerzy / Partners LGD

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".
Strona internetowa Stowarzyszenia LGD "Razem dla Radomki" współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji”; w ramach działania "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.