NASZE STRONY
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki
W dolinie Radomki
Innowacyjna Radomka
Panoramy
E-Akademia
Papryka Przytycka
Mazowiecka Sieć
Czcionka:A- A A+
pl
en  
 
german  
 

ankieta
centrum akrtywnosci lokalnej
Ankieta on-going
wydawnictwa

radomka Liczba odwiedzin: 10889908


Stowarzyszenie
Lokalna Grupa Działania
"Razem dla Radomki"

tel/fax: (48) 38 58 996
tel. kom.: +48 572 361 068 zarzad@razemdlaradomki.pl

Newsletter:

Aktualności

09.02.2015 r.

Folkowy karnawał w Skrzyńsku.

Jarmark Ludowy w Skrzyńsku

W ubiegłą niedzielę folklor oczarował Skrzyńsko. Wszystko za sprawą Jarmarku Ludowego – imprezy zorganizowanej przez Lokalną Grupę Działania „Razem dla Radomki”, wspólnie z Publiczną Szkoła Podstawową w Skrzyńsku oraz Urzędem Gminy i Miasta Przysucha. Wystąpiły na niej zespoły śpiewacze, dziecięce zespoły oraz kapele ludowe. W miłej atmosferze wspólnie bawiono się. Tańce oraz muzyka folkowa towarzyszyły wspólnej zabawie. Podczas folkowych ostatek zaprezentowały się utytułowane kapele ludowe: Braci Tarnowskich oraz Jana Wochniaka, które porwały publiczność do tańców podczas prezentowanych mazurków, oberków, polek, a nawet walców i fokstrotów oraz zespoły śpiewacze.

Jarmark Ludowy to impreza promująca bogatą tradycję i kulturę obszarów wiejskich. Organizowana jest w niewielkim miejscowościach, tak aby aktywizować mieszkańców, koła gospodyń wiejskich i organizacje pozarządowe do wspólnego kreowania wydarzeń kulturalnych. Poprzez nasze „folkowe inicjatywy” chcemy przypomnieć o pięknym zwyczaju polskiej wsi, którym były wiejskie zabawy ludowe, na których kapele grały huczne mazurki, oberki podczas których spotykali się wszyscy mieszkańcy wsi. Imprezę, która zgromadziła liczną publikę rozpoczęła Zofia Nawrocka– Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Skrzyńska Po niej głos zabrał Prezes Lokalnej Grupy Działania „Razem dla Radomki” Cezary Adam Nowek który przybliżył zebranym informacje o LGD, ale również mówił o wartościach folkloru i kultury ludowej, które szczególnie ważne jest dla młodego pokolenia. I właśnie to młode pokolenie rozpoczęło koncert.

Jako pierwsza na scenie pojawiła się reprezentacja gospodarzy – dziecięcy zespół „Kukułeczki”, który zachwycił publiczność choreografią i przygotowaniem wokalnym zespołu. Zespół ten powstał 12 lat temu, a reprezentują go uczniowie i absolwenci PSP w Skrzyńsku. Po nich wystąpiła blisko 40 osobowa grupa młodych artystów z zespołu młodzieżowego „Wolanianki” - która po raz kolejny udowodniła, że mimo młodego wieku jej członków, może śmiało zaliczać się do najlepszych zespołów ludowych naszego regionu. Na uwagę zasługuje zaangażowanie młodych artystów z obydwu zespołów, którzy zafascynowowani są kulturą przodków, ich zwyczajami, tańcem i pieśnią. Chętnie powracają do historii zakładając stroje ludowe, śpiewając gwarą przodków oraz naśladując ich zwyczaje. Jest to dla nich swoista lekcja patriotyzmu.

Następnie wysłuchaliśmy również pieśni i przyśpiewek regionalnych w wykonaniu zespołów śpiewaczego Lokalnego Stowarzyszenia Kobiet ze Skrzynna oraz zespołu Wrzosowianki z Wrzosu, którzy zachęcili publiczność do wspólnej zabawy, a grane przez kapele ludowe oberki i mazurki, czy fokstroty porwały licznie zebraną publiczność. Na scenie pojawiły się jedne z najlepszych kapel ludowych, posiadające wiele wyróżnień i nagród. Kapela Braci Tarnowskich - to jedna z najbardziej docenianych kapel ludowych - określana mianem twórców i mistrzów teatru weselnego oraz Kapela Jana Wochniaka z Wieniawy, nie ustępująca swoim poprzednikom w ilości zdobytych wyróżnień i nagród, laureaci tegorocznego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu – najważniejszej imprezy w Polsce.

 Jarmark Ludowy w Skrzyńsku  Jarmark Ludowy w Skrzyńsku  Jarmark Ludowy w Skrzyńsku
 Jarmark Ludowy w Skrzyńsku  Jarmark Ludowy w Skrzyńsku  Jarmark Ludowy w Skrzyńsku
 Jarmark Ludowy w Skrzyńsku  Jarmark Ludowy w Skrzyńsku  Jarmark Ludowy w Skrzyńsku
 Jarmark Ludowy w Skrzyńsku  Jarmark Ludowy w Skrzyńsku  Jarmark Ludowy w Skrzyńsku
pobierzdo góry
sieć
szlak stefana szyllera


więcej: Partnerskie Mazowsze LGDenrd
ksow

więcej: polecane strony


LEADER

NASZE GMINY:

gmina jedlinsk gmina przysucha gmina przytyk gmina wieniawa gmina wolanów gmina zakrzew

Partnerzy / Partners LGD

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".
Strona internetowa Stowarzyszenia LGD "Razem dla Radomki" współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji”; w ramach działania "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.